Trudno uwierzyć, ale wszystkie znaki wskazują na to, że problemy zdrowotne oraz zanieczyszczenie powietrza będą istotnym punktem w walce o zdrowie obywateli Chin, a co za tym idzie redukcję spożywanych ilości mięsa.


Jak pisaliśmy we wpisie Aktywizm prozwierzęcy w Chinach, młodzi ludzie korzystający z social mediów są coraz chętniej dbają o swoje zdrowie oraz o prawa zwierząt. Wraz z rosnącą świadomością pojawia się potrzeba konkretnych działań.

Ty też możesz zostać aktywistą. Wstąp do Otwartych Klatek!

Wstąp

Elis Wang  szef działu marketingu amerykańskiego koncernu General Mills. zwraca uwagę na nowy trend wśród klientów z Chin w wieku od 20 do 35 lat, który polega na wybieraniu coraz zdrowszych produktów. Jest to na tyle popularne zjawisko, że producenci mrożonych pierożków zmieniają tradycyjny skład farszu, wzbogacając go o większą ilość warzyw i redukując ilość wieprzowego mięsa.

Zdrowie kluczem do zredukowania konsumpcji mięsa

Chińczycy nadal przodują w konsumpcji wieprzowiny. Pochłaniając aż 51% produkcji światowej mięsa; w tym roku wyniosło to 74 miliony ton wieprzowiny, wołowiny i drobiu.
Trend zdrowego jedzenia wpłynął nie tylko na lokalnych producentów, ale też zagranicznych, którzy celowo zmieniają swoje sposoby hodowli rezygnując z zakazanego w Chinach hormonu wzrostu. Dziś rosnące obawy dotyczące otyłości i chorób serca kształtują nawyki handlowe, napędzając sprzedaż zdrowej żywności, a także sportowego ubioru.

Kantońska firma Harmony Catering twierdzi, że zdrowie jest kluczem do zmniejszenia zjadanych ilości mięsa. Około milion pracowników, którzy jedzą w 300 kantynach każdego dnia, redukuje to spożycie dzięki zmniejszeniu ilości mięsa w potrawach. Pracownicy banków i firm technologicznych zużywają dziś 10% mniej mięsa niż 5 lat temu. Co więcej, zjadają około 10% więcej zielonych warzyw, a wszystko to dzięki przekazowi medialnemu.

Kampanie zdrowotne wspierane przez rząd

Wzrost zainteresowania zdrowym odżywianiem możemy zauważyć przede wszystkim wśród pracowników umysłowych oraz na uniwersytetach. W popularyzacji mody na zdrowię sporą rolę odgrywa rząd chiński, który dąży do ogólnej zmiany nawyków żywieniowych.

Wegańscy biegacze/foto: Simone McCarthy

W kwietniu Ministerstwo Zdrowia rozpoczęło kolejną z dziesięciu kampani na rzecz zdrowego stylu życia, nakłaniając do spożywania mniejszej ilości tłuszczu, soli i cukru. Wraz z trendem na zdrowsze odżywianie wzrosła sprzedaż wołowiny i jagnięciny, a niektóre firmy w tempie ekspresowym zmieniają składy swoich produktów. Nie da się bowiem lekceważyć takiego rynku zbytu jak Chiny, które jako jeden z większych odbiorców mięsa importowanego, są w stanie wywrzeć wpływ na sposób produkcji mięsa na całym świecie.

Ty też możesz zmienić los zwierząt!

Podpisz petycję

Ograniczenie konsumpcji mięsa w Chinach, szczególnie wieprzowiny, może być utrudnione ze względu na tradycje związane z jedzeniem zwierząt. Jednak skoro rząd zaangażował się w tak wyraźne działania na rzecz promocji zdrowego jedzenia, wydaje się, że Chiny zmierzają w dobrym kierunku i szybciej zauważają problem tradycyjnej diety niż większość krajów europejskich. Jest chęć, jest działanie. Czekamy na efekty.

Podczas podróży  do Chin polecamy dwa zwroty ułatwiające poszukiwanie jedzenia:
I am vegan – 我吃纯素 (wo chi chun su) I am vegetarian – 我吃素 (wo chi su)

https://www.theguardian.com/world/2016/jun/20/chinas-meat-consumption-climate-change
http://www.reuters.com/article/us-china-meat-demand-insight-idUSKBN19A31C
Fot: Poodar Chu/Unsplash