Już ponad 900 osób wspiera Otwarte Klatki jako członkowie wspierający. Często jednak wśród członków i członkiń rodzą się pytania o to, czym członkostwo właściwie jest i jakie przynosi efekty. Dlatego przedstawiamy 5 najczęściej zadawanych pytań wraz z odpowiedziami, które rozwieją wszelkie wątpliwości związane z członkostwem w Otwartych Klatkach.

Członkostwo i wolontariat – to nie jest to samo?

Wolontariat i członkostwo wspierające to dwie oddzielne formy przynależności do Otwartych Klatek i pomocy stowarzyszeniu.
Wolontariat polega na aktywnym działaniu w organizacji, podejmowaniu się określonych zadań i uczestnictwie w spotkaniach grupy lokalnej.
Członkostwo wspierające opiera się natomiast wyłącznie na opłacaniu miesięcznej składki członkowskiej w wysokości 20 zł lub więcej. Nie wymaga czasu, a jest ogromnym wsparciem w naszej wspólnej walce o lepszy świat dla zwierząt. Dzięki temu jest idealną opcją dla osób, które chcą pomagać, ale nie mają na to czasu.

co to jest członkostwo wspierające

Fot. Ela Radzikowska

Czym różni się składka członkowska od darowizny?

Składka członkowska to minimalna kwota obowiązkowa dla wszystkich członków i członkiń wspierających stowarzyszenie. Opłacanie składki członkowskiej wiąże się z byciem członkiem wspierającym Otwartych Klatek.
Darowizną natomiast może być dowolna kwota, wpłacana w dowolnym czasie. Nie jest ona powiązana ze statusem członka wspierającego. Dodatkowo – w przeciwieństwie do składek – darowiznę można odliczyć od podatku.

Przeczytaj także: Dlaczego powinniśmy budować kulturę dawania darowizn?

Czy muszę być pełnoletnią osobą, by zostać członkinią/członkiem stowarzyszenia?

Żeby zostać członkinią wspierającą/członkiem wspierającym Otwarte Klatki, nie musisz być osobą pełnoletnią. Pamiętaj jednak, że członkostwo wspierające wiąże się z opłacaniem obowiązkowej składki członkowskiej wynoszącej 20 zł miesięcznie. Jeśli jesteś w stanie opłacać ją sama/sam, to nie ma absolutnie żadnego problemu. W przypadku gdy nie masz możliwości opłacać jej samodzielnie, może to za Ciebie robić ktoś inny. Ważne, aby w tytule przelewu osoba ta wpisała wówczas Twoje imię i nazwisko.

Jakie są korzyści z bycia członkiem wspierającym?

Członkostwo jest wyrazem wsparcia i uznania dla naszych działań. Dzięki temu, że tak wiele osób zostaje członkami i członkiniami, wiemy, że to, co robimy, jest ważne.
Opłacając składkę członkowską, dajesz nam także możliwość budowania trwałej organizacji. Składki członkowskie w wysokości 20 zł są głównym źródłem utrzymania stowarzyszenia. Sami jako aktywiści płacimy składki, żeby móc zdziałać jak najwięcej.
Dołączając do Otwartych Klatek jako członek wspierający, masz okazję znaleźć się w doborowym towarzystwie. Nasze stowarzyszenie wspierają wyjątkowe osoby, którym los zwierząt nie jest obojętny. Jednym słowem: dajesz nam możliwość działania i zabierania głosu w imieniu milionów zwierząt hodowlanych, ponieważ jako organizacja pożytku publicznego utrzymujemy się wyłącznie z darowizn i składek.

co to jest członkostwo wspierające

Fot. Ela Radzikowska

Jak mogę się zapisać do Stowarzyszenia jako osoba wspierająca?

Zapisanie się do Stowarzyszenia Otwarte Klatki jako osoba wspierająca jest naprawdę proste. Wystarczy, że wejdziesz tutaj. U dołu strony znajduje się przycisk „Dołącz do nas już teraz!” – naciśnij go, by przejść do formularza. Po wypełnieniu go jesteś już pełnoprawnym członkiem/pełnoprawną członkinią stowarzyszenia.
Jedyne, co Ci pozostało, to opłacanie miesięcznej składki członkowskiej. 🙂