7 lutego 2019 roku 36 członków ukraińskiego parlamentu (Verkhovna Rada) złożyło projekt ustawy zakazującej hodowli zwierząt na futra. “Stworzenie i przedstawienie tej ustawy było możliwe po tym jak petycja na rzecz zakazu hodowli futrzarskiej osiągnęła rekordową liczbę głosów na stronie internetowej Parlamentu. Wsparło nas 27500 Ukraińców.” – mówi Pavlo Vyshebaba, koordynator kampanii HutroOFF. Jeśli ustawa zostanie przyjęta, od 1 stycznia 2025 roku hodowle futrzarskie na Ukrainie staną się nielegalne, a za okrutne traktowanie zwierząt futerkowych będzie groziło 2-5 lat więzienia.

Ten krok jest możliwy przede wszystkim dzięki wspólnej pracy trzech organizacji członkowskich Fur Free Alliance – UAnimals, Unique Planet oraz Відкриті клітки (ukraiński oddział Otwartych Klatek). Stworzona przez nie kampania HutroOFF zyskała ogromną popularność i będzie dalej działać w celu uzyskania poparcia dla ustawy ze strony członków parlamentu.
zakaz hodowli zwierząt na futra
Na koniec lutego w całym kraju zaplanowane zostały demonstracje mające przekonać rządzących, że Ukraińcy stają po stronie zwierząt i nie zgadzają się na ich okrutne wykorzystywanie w hodowli na futra.Ta zmiana to efekt między innymi kampanii uświadamiającej mieszkańców Ukrainy o warunkach życia zwierząt hodowlanych, o której więcej możecie dowiedzieć się tutaj.

Przeczytaj także: Toksyczna natura przemysłu futrzarskiego – raport ACTAsia

Poza organizacjami pozarządowymi, w tworzenie projektu zaangażowało się również wielu parlamentarzystów reprezentujących różne frakcje polityczne, którym przewodzi Andriy Pomazanov. “Fermy futrzarskie niszczą środowisko, powodują zmianę klimatu i są przykładem niepotrzebnego okrucieństwa wobec zwierząt”, jak argumentuje on swoje stanowisko w tej sprawie.

Przyjęcie ustawy będzie oznaczało dla Ukrainy dołączenie do rosnącego grona krajów, którym zależy na losie zwierząt – w ciągu ostatnich lat takie kraje jak Niemcy, Czechy czy Belgia zakazały hodowli futrzarskiej, przez co hodowcy przenieśli się na wschód, w tym właśnie na Ukrainę. Na Litwie, w Estonii i w Polsce również pojawiły się projekty ustaw, które zakazują tej hodowli, jednak do tej pory nie zostały one przyjęte. Wciąż czekamy, aż polscy rządzący postawią empatię wobec zwierząt i ludzi ponad interesy hodowców.

Chcesz dowiedzieć się, które kraje zakazały już hodowli zwierząt na futra?

Nie zgadzasz się na okrutne traktowanie zwierząt i chcesz wesprzeć walkę o ich prawa? Wesprzyj nas darowizną. To dzięki Tobie możemy dalej stawać w obronie zwierząt. Dziękujemy!
 

Wesprzyj

Tekst: Zuzanna Matuszewska

źródło: https://www.furfreealliance.com/ukraine-proposes-a-bill-to-ban-fur-farming/