Pierwszy raz w historii nauki badacze użyli podwodnych mikrofonów w celu nagrania rozmowy pomiędzy dwoma delfinami. Okazuje się, że te zwierzęta naprawdę mają swój własny język!

Nie od dziś wiadomo, że z pomocą różnorodnych pisków i gwizdów delfiny umieją okazywać radość, smutek czy chęć zabawy. Rezultaty najnowszych badań przyniosły jednak niesamowite wieści: te inteligentne ssaki układają dźwięki w słowa, nadają im różną częstotliwość i głośność, a nawet łączą je w całe zdania!

Rozmowy delfinów

Naukowcom z rezerwatu Karadag w Teodozji udało się nagrać rozmowę pomiędzy dwoma delfinami butlonosymi o imionach Jan oraz Yash. Zauważyli, że każdy z nich przed własną wypowiedzią ze skupieniem słucha ciągu pisków i gwizdów swojego rozmówcy.
delfiny mówią własnym językiem
Tę wymianę dźwięków można porównać ze zwyczajnym dialogiem pomiędzy ludźmi mówi kierujący badaniami doktor Vyacheslav Ryabov. Każdy odgłos wydawany przez delfina różni się od innych długością oraz częstotliwością. Biorąc to pod uwagę, możemy uznać, że piski i gwizdy odpowiadają ludzkiej mowie.
Delfiny wypowiadają się naprzemiennie, nie przerywając zdań współrozmówcy, zupełnie jakby prowadziły dialog – dodaje Ryabov.

Delfiny mówią własnym językiem

Mowa delfinów posiada wszystkie elementy spójnego języka, co wskazuje na nadzwyczajną inteligencję oraz świadomość u tych zwierząt. Jak sądzą naukowcy, w ciągu 25 milionów lat ewolucji morskie ssaki wykształciły większy i bardziej złożony mózg niż ludzki.

Przeczytaj także: Delfiny jak ludzie – najnowsze badania o więzach społecznych

Już od dawna naukowcy wiedzieli, że delfiny wydają z siebie ponad 1000 różnych gwizdów, nie byli jednak pewni, czy nawiązują między sobą rozmowy. Badacze zauważyli, że Jan oraz Yash konstruują bardzo krótkie zdania, złożone maksymalnie z 5 słów. Ich znaczenie pozostaje jednak dla nas tajemnicą.

W 2007 roku australijskim naukowcom udało się odkryć znaczenie kilku pojedynczych pisków oznaczających proste komunikaty, takie jak jestem razem z resztą stada”, czy masz jedzenie?”, pospiesz się”.
Badacze odkryli również, że zwierzęta komunikują się szczególnie intensywnie, kiedy mają do rozwiązania złożony problem (na przykład usunięcie pokrywy z pojemnika na pokarm), zupełnie jakby dyskutowały, jak najlepiej to zrobić.
Doktor Ryabov oświadczył, że skoro wiemy już tak wiele o tajemniczym języku delfinów, nadszedł czas by nauczyć się bezpośrednio z nimi komunikować.
Musimy rozwinąć odpowiednie technologie, które pozwolą pokonać bariery komunikacyjne i nawiązać kontakt z pierwszymi świadomymi mieszkańcami naszej planety dodaje.

Źródło: http://earth-chronicles.com/science/do-dolphins-speak-their-own-language.html
Video: CNN live
Photo by Jeremy Bishop on Unsplash,