Wszyscy intuicyjnie rozumiemy, że ludzie, którzy są pod wpływem negatywnych emocji, oceniają sytuacje w bardziej pesymistyczny sposób niż ludzie pod wpływem emocji pozytywnych. Ale jak ma się sprawa ze zwierzętami? Czy zwierzęta mają emocje, nastroje?

Ciekawe badania na ten temat przeprowadzili badacze z Newcastle University. Postanowili oni zbadać, czy środowisko, w jakim utrzymywane są świnie, wpłynie na ich stan emocjonalny.

Świnie reagują na bodźce

W tym celu zwierzęta podzielili na dwie grupy, które następnie utrzymywali na przemian w podstawowych (pusty boks z betonową podłogą wyścieloną słomą i kłodą dla stymulacji) oraz polepszonych (codziennie wymieniana warstwa słomy, zabawki w postaci kartonowych pudeł, łańcucha zwisającego ze ściany i kłody drewna) warunkach.


Świnie nauczono reagować na dwa bodźce: pozytywny w postaci dźwięku zabawkowych cymbałek, po którym, jeżeli zwierzę podeszło do strefy testowej, dostawało jabłko oraz negatywny w postaci dźwięku klikera do szkolenia psów, po którym, jeżeli zwierzę zjawiło się w strefie testowej, straszone było szeleszczącym pomarańczowym workiem foliowym.
Kiedy świnie w pełni zrozumiały zasady doświadczenia, zaprezentowano im nowy bodziec, dźwięk którego nie słyszały nigdy wcześniej w postaci piszczącej zabawki dla psów.

Przeczytaj także: Świnie, które chcą być szczęśliwe

Jak się okazało, zwierzęta, które utrzymywano w lepszych warunkach, oceniały sytuację w sposób bardziej optymistyczny i były dużo bardziej skore podjąć ryzyko spróbowania nowego bodźca. Szybciej też reagowały na bodźce i szybciej podejmowały decyzje.
Zwierzęta utrzymywane w pustym kojcu natomiast oceniały sytuację w sposób pesymistyczny i rzadziej decydowały się na ryzyko związane z nowym dźwiękiem, dłużej też decydowały się na podjęcie konkretnych działań.

Świnie odczuwają ból i  strach, popadają w depresję

Badanie to pokazuje, że zwierzęta nie tylko odczuwają strach i ból, ale także przeżywają w bardziej złożony sposób to, co spotyka je w życiu. Mogą się czuć depresyjnie i być przybite. Świat wydaje się wtedy mniej kolorowy i to właśnie pokazuje to doświadczenie.
Wielu z was na pewno słyszało już podczas rozmów o zwierzętach hodowlanych ten argument: „Świnie w hodowlach nigdy nie zaznały życia na wolności, nie wiedzą, jak to jest, więc za nim nie tęsknią i jest im dobrze. Nie ma więc potrzeby zmieniać im warunków życia”. Cóż, badacze postanowili sprawdzić i to.

Świnia
W drugiej fazie eksperymentu zamienili grupy miejscami i tak świnie, które do tej pory żyły w środowisku wzbogaconym, przenieśli do pustego, pozbawionego wygód boksu, a świnie z pustego boksu przenieśli natomiast do boksu wzbogaconego. Przeprowadzony test dał wyniki statystycznie pokrywające się z tymi z pierwszej fazy doświadczenia.
A zatem świnie, które doświadczyły lepszego życia, przebywając w pustym boksie, doświadczyły negatywnych emocji w takim samym stopniu jak zwierzęta, które przebywały tam od początku doświadczenia. Innymi słowy poziom oceny sytuacji nie różnił się niezależnie od poprzedniego miejsca bytowania.

Jest to zatem dowód, że stan psychiczny świń zależał bezpośrednio od warunków życia niezależnie od tego czy są to jedyne warunki, jakie te zwierzęta znają.

Jakie wnioski możemy wyciągnąć z tego dość ciekawego eksperymentu? Przede wszystkim dowodzi on po raz kolejny, że zwierzęta gospodarskie doświadczają emocji i to całego wachlarza złożonych stanów emocjonalnych, takich jak niezadowolenie, smutek, niepokój, tęsknota, nostalgia, irytacja, samotność a nawet stany depresyjne. Są także zdolne do radości, ekscytacji i przyjemności, choć w swoim życiu na fermach mogą ich nigdy nie zaznać.

Pomóż nam zakończyć okaleczanie kilkudniowych prosiąt

PODPISZ PETYCJĘ

Warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną rzecz. W doświadczeniu zwierzęta w obydwu grupach przebywają w zamkniętych boksach o powierzchni poniżej 2 m2 na zwierzę. Warunki wzbogacone polegały na dodaniu paru zabawek. Skoro tak niewiele trzeba było, żeby zwierzętom świat wydał się przyjemniejszym miejscem, jak trudne psychicznie i smutne musi być życie za ścianami hodowli. Ciekawe, jak w takim teście wypadłyby zwierzęta, które nie zaznały niewoli.

Literatura:
Douglas C., Bateson M., Walsh C., Bédué A., Edwards S. (2012). Environmental enrichment induces optimistic cognitive biases in pigs. Applied Animal Behaviour Science, 139(1-2), 65–73.
Bar-Haim Y., Lamy D., Pergamin L., Bakermans-Kranenburg M.J., van Ijendoorn M.H. (2007). Threat-related attentional bias in anxious and nonanxious individuals: a meta-analytic study. Psychology Bulletin, 133, 1–24.
Williams J.M.G., Watts F.N., MacLeod C., Matthews A. (1997). Cognitive Psychology and Emotional Disorders. Wiley, Chichester.
tekst: Krzysztof 16.12.2014
zdjęcia: Andrzej Skowron