W dniu 22 maja, podczas Ogólnopolskiego Dnia Praw Zwierząt, spotkaliśmy się w Domu Tramwajarza w Poznaniu z kandydatkami startującymi w najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego.

W ramach debaty zorganizowanej przez Stowarzyszenie Otwarte Klatki oraz Koalicję Społeczną Stop Fermom Przemysłowym, reprezentantki głównych sił politycznych miały okazję zaprezentować własne wizje polityki dotyczącej ochrony zwierząt w Polsce oraz w Unii Europejskiej.

Deklaracja na rzecz dobrostanu zwierząt

Ważnym tematem wydarzenia była również deklaracja na rzecz dobrostanu zwierząt, Vote for Animals 2019, przygotowana wspólnie przez Otwarte Klatki oraz Eurogroup for Animals.

Debata przedwyborcza w Poznaniu

fot: Olka Knotz

Spotkanie zorganizowane na kilka dni przed wyborami do Parlamentu Europejskiego udowodniło, że temat praw zwierząt jest szczególnie ważny dla wyborców. Mimo niesprzyjającej aury, kilkadziesiąt osób przybyło na wydarzenie, by wysłuchać rozmowy kandydatek oraz zadać im szereg interesujących pytań.
W pierwszej części spotkania goście mieli okazję wysłuchać wypowiedzi Pawła Rawickiego oraz wykładu Iwony Mertin z Eurogroup for Animals. Następnie w debacie, którą poprowadziła dr hab. prof. UAM Hanna Mamzer, wzięły udział:

  • Dr Sylwia Spurek – Wiosna Roberta Biedronia
  • Dr Miłosława Stępień – Zieloni / Koalicja Europejska
  • Dorota Koszal – Lewica Razem

Niestety, mimo zaproszeń, kandydatom z list komitetów Kukiz’15 oraz Prawa i Sprawiedliwości nie udało się potwierdzić swojej obecności na spotkaniu, choć europosłowie PiS aktywnie działali m.in. w Intergrupie ds. Dobrostanu Zwierząt przy Parlamencie Europejskim.

Debata przedwyborcza w Poznaniu

fot: Olka Knotz

Między tradycją a zwyczajami

Rozmowa kandydatek dotyczyła problematyki ochrony zwierząt dzikich, hodowlanych oraz towarzyszących. Uczestniczki zaprezentowały swoje poglądy i komentarze dotyczące m.in. idei dobrostanu, starcia między tradycją i zwyczajami a ochroną zwierząt, kwestii gospodarczych, funkcjonowania organizacji pozarządowych, polityki łowieckiej i wielu innych zagadnień.

Przeczytaj także: Czy Europarlamentarzyści pamiętają o zwierzętach?

Miłosława Stępień z Koalicji Europejskiej, Partia Zielonych, zwróciła uwagę na szkodliwość ferm przemysłowych, podkreślając konsekwencje masowej hodowli nie tylko dla dobrostanu zwierząt, ale także środowiska i zdrowia ludzi:
Zasadniczo mamy bardzo poważny problem z tym, w jaki sposób zwierzęta są hodowane w przemyśle masowym. Ma to skutki klimatyczne, skutki zdrowotne, ale także skutki bezpośrednio dla zwierząt. Musimy odejść od hodowli masowej, ponieważ jest szkodliwa dla środowiska, dla ludzi, bo jemy źle, a przede wszystkim taki system hodowli powoduje ogromne cierpienie zwierząt, które żyją krótko i w wielkich męczarniach.
Dorota Koszal z  Lewica Razem skrytykowała brak obecności przedstawicieli komitetów Prawa i Sprawiedliwości oraz Kukiz15’:
Bardzo żałuję że na tej debacie nie pojawili się przedstawiciele komitetów Prawa i Sprawiedliwości oraz Kukiz 15. Świadczy to o tym, że nie traktują tematu praw zwierząt wystarczająco poważnie. Zwłaszcza ubolewam nad brakiem kandydata PiS, ponieważ projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt autorstwa PiS, który został zgłoszony do Sejmu w ubiegłym roku, dawał nadzieję na pozytywne zmiany w temacie dobrostanu zwierząt.
Zakładał m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra, zakaz uboju rytualnego oraz zakaz trzymania psów na uwięzi. Wszystkie te najważniejsze zmiany zostały przez PiS w autopoprawce wycofane. Miałam nadzieję, porozmawiać dziś z przedstawicielem PiS dlaczego tak się stało i czy mają zamiar wywiązać się ze swoich obietnic.
Sylwia Spurek z Wiosny zauważyła natomiast zdecydowaną przewagę kobiet – kandydatek zabierających głos w temacie ochrony zwierząt:
Z dzisiejszej debaty wybrzmiało to, że na listach wyborczych są osoby i są to kobiety, dla których prawa zwierząt są bardzo ważne i ogromnie się z tego cieszę. Jeżeli wyborcy i wyborczynie chcą głosować na jedyną jedynkę, która uczestniczyła w tej debacie i dla której prawa zwierząt są tam samo istotne, jak prawa człowieka, to niech głosują na Wiosnę

Debata przedwyborcza w Poznaniu

fot: Olka Knotz

Koniec Epoki Klatkowej

W trakcie całego wydarzenia zbierane były podpisy pod Europejską Inicjatywą Obywatelską „Koniec Epoki Klatkowej”. Na koniec debaty uczestniczki otrzymały upominek – książkę Czyste mięso autorstwa Paula Shapiro, która opisuje przyszłość produkcji mięsa bez potrzeby hodowania zwierząt.

Debata przedwyborcza w Poznaniu

fot: Olka Knotz

Duże zaangażowanie uczestników oraz szczególnie merytoryczny poziom wypowiedzi dały jasny sygnał, że los zwierząt jest obecnie wyjątkowo ważnym i aktualnym tematem zarówno dla wyborców, jak i kandydujących polityków.

Na stronie https://www.voteforanimals2019.eu można sprawdzić jacy kandydaci na europosłów podpisali deklarację na rzecz dobrostanu zwierząt europejskich w Unii Europejskiej.


Tekst: Sebastian Dulniawka

Fot: https://www.facebook.com/olkaknotzfotografia/