krowaOstatnio we współpracy z wegańską cukiernią Zielony Talerz opublikowaliśmy e-book z przepisami, który pokazuje, jak w prosty i łatwy sposób można zastąpić mleko w Waszej kuchni. Wybór takiej alternatywy sprawia, że nie przyczyniacie się do niewykorzystywania tak fascynujących, wrażliwych i inteligentnych zwierząt, jakimi są krowy. Pomimo swoich dość dużych rozmiarów, nie są agresywne i nikogo nie krzywdzą.
W środowisku naturalnym krowy żyją ponad 20 lat. Mimo że żyją w stadach, każdy z przedstawicieli tego gatunku posiada indywidualne cechy charakteru. Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge stwierdzili, że krowy są zwierzętami bardzo przyjacielskimi, potrafią podejmować decyzje, kierując się współczuciem i empatią oraz uczą się od siebie nawzajem. Podobnie jak ludzie, nie lubią spędzać czasu samotnie. Wytwarzają silne więzi zarówno rodzinne, jak i przyjacielskie.
Swoimi dziećmi opiekują się do 3 lat. Profesor Joe Stookey z Uniwersytetu w Illionie dodaje również, że rodzice są zarówno dobrymi przyjaciółmi, jak i nauczycielami. Doskonale przygotowują do życia swoje potomstwo. Bardzo często krowie mamy korzystają z pomocy własnych matek przy wychowywaniu cieląt. Krowa nie jest obojętna na osieroconego cielaka i potrafi również zaopiekować się nie swoim dzieckiem.

Subskrybuj nasz kanał na YouTube i dowiedz się więcej o zwierzętach i o tym, jak im pomóc!

Kanał na YouTube

Zobacz nasze filmy

Zabawy to jedne z ulubionych zajęć tych fascynujących zwierząt. Krowy wypuszczone na świeże powietrze potrafią przez dłuższy czas hasać i podskakiwać z radości, podobnie jak psy. Wiedzą one np. jak bawić się piłką.
Prof. Donald Broom z Uniwersytetu Cambridge potwierdza na podstawie przeprowadzonych badań, że krowy doskonale radzą sobie z rozwiązywaniem problemów. Kiedy zwierzę zmaga się z problemem, rytm bicia jego serca przyspiesza i osiąga maksimum w momencie rozwiązania problemu, czyli tak samo jak u człowieka.
krowa2Krowy mają doskonałą pamięć przestrzenną oraz zapamiętują twarze ludzkie. Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Saskatchewan dowodzą, że potrafią one pamiętać je nawet do pół roku! Pamiętają zarówno twarze ludzi, od których doznały cierpienia, jak i te twarze, które są dla nich przyjacielskie i sprawnie je rozróżniają. Krowy, podobnie jak inne zwierzęta, uwielbiają wygrzewać się na słońcu, przytulać i być głaskane.

Subskrybuj nasz kanał na YouTube i dowiedz się więcej o zwierzętach i o tym, jak im pomóc!

Kanał na YouTube

Zobacz nasze filmy

Krowy, jak i my, cenią sobie przede wszystkim życie, dlatego też nieraz słyszeliśmy o próbach ich ucieczek udanych albo też nie z transportu na rzeź. One po prostu wiedzą co je czeka, przeczuwają, jak to się skończy. Jeśli ktokolwiek z Was będzie miał okazję doświadczyć bezpośrednio kontaktu z tymi zwierzętami, bez żadnych wątpliwości polubicie, a nawet pokochacie je od razu.
Arlet
11.06.2014
Zdjęcia: http://www.farmsanctuary.org/