Dolina Krzemowa, a dokładniej fundacja Silicon Valley Community Foundation, za sprawą rekomendacji organizacji Open Philanthropy Project, nagrodziła nas grantem na działania. Jak do tego doszło i co sprawiło, że postanowiono przekazać tak dużo funduszy na Otwarte Klatki?

Dolina Krzemowa inwestuje w Otwarte Klatki

Dolina Krzemowa – tam gdzie zmieniają świat

Dolina Krzemowa to światowa stolica wielkich firm z branży nowych technologii, takich jak Google, Facebook, czy Apple. Jest to również miejsce zamieszkania ludzi, którzy naprawdę chcą zmienić świat na lepszy.
To właśnie wśród osób i firm z Doliny Krzemowej jest wielu zwolenników skutecznego pomagania najbardziej potrzebującym i zajmowania się najważniejszymi problemami na świecie. Wiele z nich przeznacza ogromne sumy pieniędzy ze swoich pensji na cele charytatywne, czy inwestuje w szlachetne technologie przyszłości, takie jak czyste mięso.
Ta racjonalna dobroczynność doczekała się swojego określenia pod postacią efektywnego altruizmu. Ludzie związani z tym młodym ruchem społecznym zastanawiają się jakie są najważniejsze problemy świata i w jaki sposób można je rozwiązać.
Więcej o efektywnym altruizmie i na czym on polega pisaliśmy tutajpanel-otwarteklatki.ok.k8s.dance/efektywny-altruizm-nas-docenil

Open Philanthropy Project, czyli transparentne pomaganie z głową

Jedną z wielu organizacji działających w ruchu Efektywnego Altruizmu jest Open Philanthropy Project, którego sloganem jest “Jak możemy uczynić najwięcej dobra, jak to tylko możliwe?”. Grupa powstała jako wspólny projekt dwóch ważnych organizacji.

  1. Pierwszą z nich jest GiveWell – grupa, która ocenia inne organizacje pod względem ich skuteczności. Założona przez Elie Hassenfeld i Holdena Karnofsky’ego, którzy chcieli dowiedzieć się jak wydawać własne pieniądze, by pomagały najskuteczniej. Dzięki nim ocenia się różnego rodzaju sposoby pomocy osobom, które żyją w skrajnej biedzie – po to, by dowiedzieć się w jaki sposób najskuteczniej ratować ich życie. Dzięki ich pracy świat dowiedział się, które organizacje pomagają najlepiej. To bezpośrednio doprowadziło do uratowania wielu dorosłych i dzieci z biednych krajów, przed śmiercią i skrajnym ubóstwem.
  2. Drugą organizacją, która współtworzyła projekt była Good Ventures, założona przez małżeństwo – Cari Tuna’ę oraz Dustina Moskovitza, współzałożyciela Facebooka i Asany. Cel, który im przyświecał – dowiedzieć się, jak rozdać swoją fortunę w sposób, który najlepiej pomoże ludzkości. Odpowiednie wydawanie tych środków to ogromna odpowiedzialność, zważywszy na fakt, że jako współtwórca Facebooka, który wart jest już teraz niemal 500 miliardów dolarów, Moskovitz może uczynić wiele dobrego.

Wartości

U podstaw tej organizacji leżą takie wartości jak globalny humanitaryzm oraz transparentność. Wspiera ona postęp ekonomiczny i innowacje technologiczne, bo historia dowiodła, że bogacenie się społeczeństwa wpływa pozytywnie na jakość życia ludzi. OPP uważa również, że ludziom należy pomagać niezależnie od miejsca ich zamieszkania oraz, że życia zwierząt posiadają wartość i nie możemy, jako ludzkość, pozostać na nie obojętni. Stąd eksperci z Open Philanthropy Project uznali niesłychane okrucieństwo wobec zwierząt jako jeden z ważniejszych problemów obecnego świata.

Otwarte Klatki uznane za jedną z najlepszych organizacji na świecie

W ramach swojej działalności, organizacja przydziela granty najskuteczniejszym organizacjom świata, które najpierw muszą przejść skomplikowany i długi proces weryfikacji. Otwarte Klatki zostały właśnie wyróżnione jednym z grantów!
Lewis Bollard – ekspert do spraw związanych z dobrostanem zwierząt hodowlanych docenił naszą organizację za:

W ramach tego wsparcia przyznano nam grant o wysokości 472 864 dolarów! To ogromna suma, która naszej, wciąż dynamicznie rozwijającej się organizacji, pomoże zdziałać bardzo wiele. To dla nas ogromne wyróżnienie i zaszczyt, który otwiera przed nami nowe możliwości pomocy zwierzętom.

Otwarte Klatki podczas konferencji o ochronie zwierząt

Otwarte Klatki podczas konferencji o ochronie zwierząt

Co dalej?

Grant, który otrzymaliśmy pomoże nam działać skuteczniej na rzecz zwierząt. Skala cierpienia, które ma miejsce na fermach przemysłowych jest niewyobrażalna. Wielu ekspertów uważa, że bez odpowiedniego wsparcia finansowego, ruchy na rzecz ochrony zwierząt nie będą w stanie wystarczająco efektywnie walczyć o zwierzęta. Zwłaszcza, że ilość zabijanych zwierząt na świecie ciągle rośnie.

Na co dostaliśmy grant?

Otrzymany grant od fundacji z Dolny Krzemowej został udzielony wyłącznie na kilka konkretnych działań:

  • budowę mocniejszego ruchu prozwierzęcego na Ukrainie,
  • wzmocnienie całej struktury organizacyjnej Otwartych Klatek, by powiększyć nasze możliwości, np. przez zatrudnienie nowych pracowników,
  • działania na rzecz walki o kury hodowane i zabijane na mięso.

Czemu walka o tzw. brojlery – kury hodowane na mięso, jest tak ważna?

Kury, które hoduje i zabija się na mięso to jedne z najgorzej traktowanych zwierząt w historii naszej cywilizacji. By otrzymać z nich jak najwięcej mięsa, hodowcy wyhodowali specjalnie zmutowane zwierzęta, które tyją w przerażająco szybkim tempie. Ich ciężar jest tak duży, że jeszcze jako pisklęta zaczynają mieć ogromną nadwagę, a ich malutkie kości nie wytrzymują i pękają. Zwierzęta w brudzie swoich odchodów spędzają ostatnie chwile życia. Zmagają się z ogromnym cierpieniem, tylko po to, by potem zostać brutalnie zabite bez znieczulenia.
Musimy to zakończyć!

Potrzebujemy Twojej pomocy – obserwuj nas

Pomimo wielu problemów na świecie, obserwujemy coraz więcej ważnych i budujących zmian dla zwierząt:

Jednak jeszcze wiele zostało do zrobienia. Do wielu okrutnych praktyk codziennie dochodzi za wysokimi murami ferm przemysłowych. Sytuacja zwierząt, które są dla nas najbardziej odległe, takich jak ryby czy kury, jest najtrudniejsza, bo tak ciężko dostrzec ich cierpienie.
Polacy cenią sobie wartości, a jedną z nich jest ochrona zwierząt. Dzięki temu Polska zmienia się na lepszą dla zwierząt. Obserwuj nas, podpisuj petycje i pomagaj nam mówić o krzywdzie zwierząt. Twoje wsparcie naszej walki dla zwierząt okazało się kluczowe. Zwłaszcza, gdy ludzie, którzy zarabiają na okrucieństwie próbują nas zastraszyć i uciszyć.

Razem zmieniamy świat.

Zapisz się do naszego biuletynu online, by dowiadywać się o okazjach do pomocy zwierzętom.

Już niedługo uruchomimy nowe akcje, w których Twoja pomoc będzie nieodzowna

Kliknij i zapisz się do biuletynu