Prawie rok temu ujawniliśmy drastyczne materiały z dwumiesięcznego śledztwa z fermy norek w Masanowie, poczas którego pracownik fermy dokumentował liczne przypadki okrucieństwa wobec zwierząt. Dzięki tym materiałom inny pracownik fermy usłyszał zarzut znęcania się nad zwierzętami.

Warunki panujące na fermie

Na fermie, na której pracował, hodowanych jest rocznie ponad 80 000 norek amerykańskich, które późną jesienią są zabijane i skórowane na futro. W ujawnionym przez nas materiale widać wiele przypadków okrutnego znęcania się nad zwierzętami. Bicie norek przez zdenerwowanych pracowników, rzucanie nimi o ścianę, deptanie ich podczas prób ucieczki, oraz wrzucanie norek za ogon do klatek to jedne z przykładów. Nagrania filmowe dokumentują ogrmne ilości chorych i pozbawionych opieki zwierząt. Niektóre norki w hodowli są częściowo sparaliżowane, inne mają widoczne krwawe rany, z których wystają kości lub w których lęgną się larwy. Takie sceny z fermy norek obrazują realia hodowli zwierząt na futra w Polsce i na świecie. Znęcanie się nad zwierzętami  nie jest odosobnionym przypadkiem, lecz powszechną praktyką.

Uwaga, film zawiera drastyczne materiały:

Zarzuty wobec pracownika

Dzięki prowadzeniu śledztw mamy możliwość pokazania światu skali okrucieństwa na fermach przemysłowych. Możemy w ten sposób zdobyć dowody potrzebne do ukarania osób za nie odpowiedzialnych. 31-letni pracownik fermy norek w Masanowie został oskarżony przez Prokuraturę Rejonową w Ostrowie Wielkopolskim o znęcanie nad zwierzętami. Mężczyzna próbował uzasadniać swoje okrucieństwo względem zwierząt tym, że norki go gryzły.
Prokuratura po zapoznaniu się z naszym nagraniem wszczęła postępowanie w tej sprawie. Pracownik fermy w Masanowie przyznał się do postawionego mu zarzutu i wyraził zgodę na  dobrowolne poddanie się karze. Prokurator domaga się wobec oskarżonego 2 miesięcy więzienia w zawieszeniu, nadzoru kuratora oraz nawiązkę w wysokości tysiąca złotych na cele związane z pomocą zwierzętom. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie sąd w Ostrowie Wielkopolskim.

 

Pomóż nam walczyć z okrucieństwem wobec zwierząt i w dokumentowaniu przypadków znęcania się nad nimi!

przekaż darowiznę