Grupa Eurocash jest na rynku polskim liderem w hurtowej dystrybucji produktów spożywczych. Do grupy należą marki własne, takie jak sklepy Delikatesy Centrum, a także ogromne sieci franczyz — sklepy Euro, ABC, Gama, Lewiatan i Groszek. Razem to blisko 15.000 sklepów!

Dobre wieści dla milionów kur w Polsce

W ubiegłych miesiącach mieliśmy już dobre wiadomości od niektórych podmiotów Grupy. Delikatesy Centrum i Frisco.pl zadeklarowały dołączenie do ogólnoświatowego trendu i wycofanie jaj pochodzenia klatkowego do 2025 roku. Swoją decyzję uzasadniały oczekiwaniami klientów i chęcią partycypacji w poprawie losu kur niosek w Polsce.
Najnowsze informacje pozwalają przypuszczać, że już niebawem miliony kur nie będą trzymane w ciasnych klatkach. Do grona firm, które wycofują „trójki” dołączył prawdziwy gigant. Grupa Eurocash zobowiązała się, że do 2025 roku wycofa jaja pochodzenia klatkowego ze sprzedaży w markach własnych i z hurtowni Eurocash Cash&Carry znajdujących się w całej Polsce i zaopatrujących tysiące sklepów w produkty spożywczo-chemiczne.

Kliknij i zostań osobą wspierającą

Najwięksi po stronie zwierząt

W uzasadnieniu możemy przeczytać, że W trosce o los zwierząt hodowlanych Grupa Eurocash, największa polska firma zajmująca się hurtową dystrybucją produktów żywnościowych oraz wsparciem marketingowym dla niezależnych polskich przedsiębiorców prowadzących działalność detaliczną pod takimi markami jak abc, Groszek, Delikatesy Centrum, Lewiatan, Euro Sklep czy Gama, deklaruje chęć wycofania z własnej oferty jaj z chowu klatkowego do roku 2025.”

Konsekwentne działanie

Niezależni przedsiębiorcy należący do sieci franczyzowych mają możliwość zaopatrywania się w hurtowniach innych niż Eurocash Cash&Carry, jednak znaczne udogodnienia i zniżki w tej właśnie hurtowni mają pomóc im w podjęciu etycznych decyzji.

Nie ulega też wątpliwości, że do 2025 roku świadomość i oczekiwania Polaków co do pochodzenia kupowanych produktów będą jeszcze większe. Już teraz aż 82,4% respondentów w badaniach społecznych przeprowadzonych przez IBRiS w lutym 2018 roku uważa, że kury nie powinny być przetrzymywane w klatkach.

Realia chowu klatkowego kur niosek

Chów klatkowy kur niosek to okrutna i przygnębiająca praktyka. Kury żyją w klatkach umieszczonych w ciemnych halach przesiąkniętych zapachem zwierzęcych wydzielin. Nie mają dostępu do świeżego powietrza i słońca. Wiele z kur umiera z wycieńczenia. Inne z powodu stresu wydziobują sobie wzajemnie pióra.

Chcesz wspomóc nasze działania w walce o lepszy los kur niosek?

Wejdź na stronę www.jakonetoznosza.pl i podpisz petycję.

Światowy trend

Na szczęście coraz więcej sieci handlowych, restauracji i producentów żywności w Polsce i na całym świecie podejmuje decyzję o wycofaniu jaj pochodzących z chowu klatkowego. Swoje publiczne deklaracje w tej sprawie wydały już takie marki jak Nestle, Kaufland, Żabka, Lidl, Starbucks, Grycan i wiele innych.