Od tego roku na pokazach mody odbywających się w ramach kopenhaskiego Fashion Week nie ujrzymy kolekcji zawierających futra zwierzęce. Od wielu lat aktywiści duńskich organizacji protestowali przeciwko używaniu futer na wybiegach Tygodnia Mody w Kopenhadze. W tym roku organizatorzy ogłosili 18 minimalnych wymogów zrównoważonego rozwoju, które muszą spełniać marki, które zamierzają zaprezentować swoje kolekcje na Copenhagen Fashion Week. Wśród nich znalazł się warunek, aby w ubraniach nie wykorzystywano futer. To kolejny krok w stronę etycznej, bardziej przyjaznej zwierzętom oraz planecie mody! 

Fot: Andrew Skowron

Moda wolna od futer

CEO Copenhagen Fashion Week, Cecilie Thorsmark, zauważyła, że, „wszystkie strony branży – w tym tygodnie mody – muszą być odpowiedzialne za swoje działania i być gotowe do zmiany sposobu prowadzenia biznesu”. To znak, że biznesy stają się coraz bardziej świadome swojego bezpośredniego wpływu na środowisko oraz na zmiany społeczne, w tym również na minimalizowanie cierpienia zwierząt i oczekiwania konsumentów. Duńska deklaracja z pewnością wpłynie na dalsze pozytywne zmiany w branży i sprawi, że więcej marek modowych będzie opowiadać się za dobrostanem zwierząt.

Kopenhaski tydzień mody nie jest pierwszym, podczas którego w całości nie są wykorzystywane futra. W poprzednich latach z wykorzystywania futer zrezygnowały tygodnie mody w Londynie, Sztokholmie, Amsterdamie, Oslo i Helsinkach. W swoich ubraniach futer nie wykorzystuje już ponad 1500 marek na całym świecie, w tym największe domy mody takie jak Balenciaga, Gucci, Prada, Michael Cors czy Versace. Listę sklepów, których ubrania nie zawierają futra można poznać tutaj: https://www.otwarteklatki.pl/sklepy-wolne-od-futer

Koniec przemysłu futrzarskiego coraz bliżej

Branża futrzarska znajduje się w poważnym kryzysie. Kolejne fermy są zamykane lub zawieszają działalność, coraz więcej państw zakazuje prowadzenia hodowli zwierząt na futra. Liczne marki modowe również występują przeciwko cierpieniu zwierząt i rezygnują z wykorzystywania futra zwierzęcego w swoich ubraniach! Niestety, wciąż miliony zwierząt żyje w ogromnym bólu i umiera w okrutnych warunkach ferm futrzarskich. Szansą na definitywne zakończenie tego okrutnego procederu w całej Unii Europejskiej jest europejska inicjatywa obywatelska, którą może podpisać każdy pełnoletni obywatel państwa UE.  Przyszedł czas odesłać futra do historii!