W maju 2013 amerykańska organizacja Mercy for Animals przeprowadziła śledztwo na fermie produkującej foie gras: Hudson Valley Foie Gras, która znajduje się w Ferndale, w stanie New York. Ferma ta jest jednym z dostawców internetowego sklepu Amazon.

Foie Gras nieetyczne

 
Hudson Valley Foie Gras informowało swoich klientów, że są „etycznym wyborem” dla osób, które chcą kupić foie gras. Nagranie z ukrytej kamery pokazało jednak, że to nieprawda (czy ktoś jeszcze wierzy, że przymusowy tucz zwierząt może być „etyczny”?) i pokazało bardzo niechlubny obraz tego przemysłu:

  • pracownicy okrutnie obchodzą się ze zwierzętami, chwytają je za skrzydła i szyje, brutalnie wciskając w ich gardła metalowe lejki przez które wpycha się pokarm;
  • ptaki oddychają bardzo ciężko ponieważ ich nienaturalnie powiększone wątroby wywierają nacisk na płuca,
  • martwe zwierzęta, które po prostu nie wytrzymały okrutnego procesu produkcji, są wyrzucane do śmieci,
  • pracownicy brutalnie traktują zwierzęta, łapiąc je za delikatne skrzydła w czasie przenoszenia do klatek transportowych,
  • zwierzęta u których widać otwarte krwawiące rany cierpią w klatkach bez żadnej pomocy weterynaryjnej,
  • zupełnie świadome ptaki zabija się przez poderżnięcie gardła.

Przeciwko produkcji foie gras wypowiedziało się już wielu naukowców. Nie trzeba jednak specjalistycznego wykształcenia, żeby zdać sobie sprawę z tego, że jest to niezwykle okrutny proceder, który powinien dawno już przejść do historii.

Warto pamiętać, że w Polsce produkcja foie gras została zakazana już wiele lat temu – właśnie ze względu na to, że jest absolutnie nieetyczna.

Kaczki – ptaki tak okrutnie traktowane przez przemysł foie gras – są bardzo przyjaznymi zwierzętami, które bardzo cenią sobie życie społeczne. W naturze całe dnie spędzają na poszukiwaniu pożywienia i kąpielach.

Są też bardzo czyste – dbają o to, żeby ich zarówno ich pióra jak i gniazda były zawsze schludne i porządne. W nocy śpią w grupie, ponieważ daje im to duże poczucie bezpieczeństwa. Kaczki posługują się dość skomplikowanym systemem komunikacyjnym opartym zarówno na dźwiękach jak i na mowie ciała. Naukowcy zauważyli również różnice pomiędzy „akcentem” kaczek pochodzących z różnych regionów.

Kaczki w naturze żyją nawet 10 lat. W hodowlach przemysłowych nie dożywają nawet pierwszych urodzin.

Mercy for Animals po opublikowaniu materiałów z Hudson Valley Foie Gras, rozpoczęło kampanię, której celem jest przekonanie Amazon do zaprzestania sprzedaży foie gras na swojej stronie. Nie byłaby to pierwsza sytuacja, w której Amazon decyduje się na wstrzymanie sprzedaży produktów związanych z okrucieństwem wobec zwierząt. Sklep ten nie sprzedaje na przykład mięsa wielorybów, zupy z płetwy rekina oraz filmów przedstawiających walki psów.
Jak można pomóc?
1) Zapoznaj się z filmem opublikowanym przez Mercy for Animals i pokaż go swoim znajomym.
2) Podpisz petycję domagającą się zaprzestania sprzedaży foie gras przez Amazon: http://www.amazoncruelty.com/#petition
 

Photo by Ritesh Saini on Unsplash