Czy spełnią się obietnice polityków i poprawi się los zwierząt? Podczas kampanii wyborczej przypominaliśmy wszystkim partiom, że ochrona zwierząt jest ważnym postulatem w oczach ponad 70% wyborców. Nasz apel do kandydatów o podjęcie działań podpisało prawie 25.000 osób.

Z radością informujemy Was, że VIII kadencja Sejmu RP jest pierwszą, w której nasze wysiłki odnoszą widoczny skutek. I to nie w postaci jednego projektu, ale kilku, których twórców łączy jedno: chęć poprawy losu zwierząt.
O ich losach będziemy Was informować na bieżąco. Będziemy też prosić Was o wsparcie, kiedy będzie potrzebne – dlatego śledźcie nasz profil na facebooku!

Powrót projektu Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt

Dnia 25 lutego odbyło się pierwsze tematyczne posiedzenie Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt. Zespół w obecnej kadencji jest ponownie zarządzany przez Pawła Suskiego z Klubu Platformy Obywatelskiej oraz Marka Suskiego z Klubu Prawa i Sprawiedliwości. W posiedzeniach zespołu udział biorą również przedstawiciele organizacji pozarządowych takich jak Fundacja Międzynarodowy Ruch Na Rzecz Zwierząt Viva, Towarzystwo Ochrony Zwierząt, Fundacja na Rzecz Ochrony Praw Zwierząt Mondo CANE oraz przedstawiciele Otwartych Klatek
futra naturalne czas na zakazZespół powrócił do projektu nowelizacji nad którym pracowano w poprzedniej kadencji. Dotychczasowy projekt zmienia regulacje dotyczące schronisk, zakazuje trzymania psów na uwięzi i wykorzystywania zwierząt w cyrkach. W tej kadencji rozszerzono go o zakaz uboju rytualnego i hodowania zwierząt wyłącznie na futra
Futra naturalne? Czas na zakaz!W posiedzeniach zespołu udział bierze m.in. prezes Najwyższej Izby Kontroli, która zajmuje się obecnie umowami dotyczącymi wyłapywania i opieki nad bezdomnymi zwierzętami. Najwyższa Izba Kontroli poza zagadnieniem schronisk w tym roku zamierza zająć się wykorzystaniem zwierząt w badaniach naukowych oraz transportem zwierząt gospodarczych. Prezes Krzysztof Kwiatkowski wyraził nadzieję na współpracę pomiędzy zespołem, a NIK.
Do tematu schronisk odniósł się również obecny na posiedzeniu doktor Artur Różycki, lekarz weterynarii z Brzegu Dolnego, przedstawiając dobre praktyki wspomagające adopcję zwierząt ze schronisk. Doktor Różycki zaapelował również o podjęcie się utworzenia funkcji Rzecznika Praw Zwierząt przy Prezydencie, która istniała podczas kadencji ś.p. Lecha Kaczyńskiego, a została zlikwidowana za prezydentury Bronisława Komorowskiego. Pomysł przypadł go gustu zarówno parlamentarzystom z partii rządzącej jak i opozycji.
Futra naturalne? Czas na zakaz!
Propozycją posła Marka Suskiego (PiS) jest zmiana trybu pracy zespołu tak, by przygotowywał on kolejne akty prawne pokrywające konkretne obszary tematyczne zamiast jednego obszernego projektu nowelizacji. Według posła jest to rozwiązanie, które pozwoli w przeciągu najbliższego półrocza rozwiązać co najmniej kilka najistotniejszych problemów ochrony zwierząt w Polsce. Zespół do następnego spotkania planuje rozpatrzyć propozycję posła.
Kolejne posiedzenie planowane jest na 10 marca. Relacje z posiedzeń zespołu będziemy publikować regularnie.

Projekt Ewy Lieder (KP Nowoczesna)

Pierwszą posłanką, która w trakcie tej kadencji podniosła temat okrucieństwa hodowli futrzarskiej z mównicy sejmowej, była Ewa Lieder z Nowoczesnej.
Jej deklaracje znalazły odbicie w projekcie nowelizacji, który został złożony w lutym ub.r.
Projekt dotyczy trzech kwestii: zakazu wykorzystywania zwierząt w cyrkach, trzymania psów na łańcuchu oraz hodowli w celach pozyskania futra.
Futra naturalne? Czas na zakaz!

 Projekt zdobył uznanie nawet dotychczasowych krytyków partii Nowoczesna.

Petycja ws. projektu nowelizacji Stowarzyszenia Inicjatyw Obywatelskich

Nie wszyscy czekają, aż posłowie różnych partii zakończą debaty nad kształtem swoich projektów. Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich z Bielawy, współpracujące z Radą ds. Wspierania Działań na Rzecz Ochrony Zwierząt przy Najwyższej Izbie Kontroli przygotowało projekt nowelizacji UoZ, który 1 marca został złożony w sejmowej Komisji ds. Petycji.
Futra naturalne? Czas na zakaz!Projekt poświęcony jest głównie zwierzętom domowym. Znalazło się w nim jednak miejsce również na zakaz hodowli lisów i jenotów na futro, jako zwierząt spokrewnionych z domowymi psami.
czas na zakaz
Wiemy, że pomysłodawcy poszczególnych projektów różnią się poglądami na wiele kwestii i krytycznie podchodzą do swoich propozycji.

 Łączy ich jedno: wyraźne przekonanie, że hodowla zwierząt na futra w Polsce powinna przejść do historii.

W naszej opinii dobrym projektem będzie ten, który skutecznie zainicjuje ten proces i wyznaczy drogę do zakończenia cierpienia zwierząt na fermach futrzarskich.