Każdy z nas prawdopodobnie widział na żywo lub w Internecie ubrania, które w całości stanowią futro naturalne lub zawierają wykonane z niego dodatki, takie jak pompony czy obszycia. Jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że futro możemy znaleźć nie tylko w odzieży. Poniżej przedstawiamy kilka kategorii produktów, przy których warto mieć się na baczności.

Czy w twojej kosmetyczce jest soból? A może wiewiórka?

Oprócz pędzli z włosia syntetycznego na rynku dostępne są także takie wykonane z surowców odzwierzęcych. Może to być futro sobola, norki, a nawet borsuka czy wiewiórki, a także włosie kozie i końskie. Wśród zalet takich pędzli wymieniana jest najczęściej lepsza absorpcja produktów sypkich, co jednak jest równoważone wieloma wadami, takimi jak mniejsza higieniczność (związana z budową naturalnego włosia, która sprzyja rozwojowi bakterii), a przede wszystkim – związane z ich produkcją cierpienie zwierząt. 

 

futro norek

Według artystki makijażowej Lou Dartfort produkcja pędzli z naturalnym włosiem wiąże się z poważnymi problemami natury etycznej: Marki mogą być uznawane za cruelty-free z powodu nietestowania produktów na zwierzętach, ale o ile nie są wegańskie, nadal mogą oferować produkty ze składnikami odzwierzęcymi, w tym także pędzle zrobione z naturalnego włosia. Nie wiadomo, w jaki sposób zbierane są włosy, ani czy zwierzętom zapewniona jest wystarczająca opieka. Dlatego uważam, że jedynym sposobem, by mieć pewność, że pędzle są naprawdę wolne od okrucieństwa (cruelty-free), jest wybieranie tych, które wykonane są z włosia syntetycznego.

 

Futro

fot. Konrad Łoziński

Futro wykorzystywane w pędzlach pochodzi z tych samych ferm, co futrzane płaszcze, których większość z nas nie założyłaby ze względów etycznych. Dlatego warto także dokonywać świadomych wyborów w kwestii przyborów do makijażu, zwłaszcza że dzięki rozwojowi technologii włókna syntetyczne nie odbiegają jakością od naturalnych. Już od kilku lat w sprzedaży są pędzle wykonane z materiału o nazwie taklon, który jest rodzajem poliestru, zaprojektowanym specjalnie w taki sposób, by odzwierciedlał właściwości włosia naturalnego, łącznie z jego przyczepnością.

Czy masz norkę na oku?

Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, ale sztuczne rzęsy mogą być wykonane z futra norki, dokładnie takiego samego, którego użycie potępiamy w przypadku futrzanych płaszczy. Nawet jeżeli prawdą byłyby zapewnienia niektórych firm o tym, że włosie jest pozyskiwane poprzez wyczesywanie, to nadal nie moglibyśmy mówić o produkcie wolnym od okrucieństwa, ponieważ norki, jako dzikie zwierzęta, w naturalny sposób boją się ludzi, w związku z czym taka praktyka powodowałaby u nich ogromny stres. Nieprawdziwe są także zapewnienia o tym, że norki hodowane są na „wolnym wybiegu” – jest to niemożliwe ze względu na ich agresywny i terytorialny charakter, więc jakiekolwiek futro pochodzi z ferm. 

 

futro

fot. Andrzej Skowron

 

Niezależnie od ilości futra zawartego w produkcie jego kupno oznacza wspieranie okrutnego przemysłu futrzarskiego. Na szczęście na rynku dostępnych jest wiele wegańskich i wolnych od okrucieństwa zastępników równie wysokiej jakości, możemy więc cieszyć się efektownymi rzęsami, nie krzywdząc przy tym zwierząt.

Czy to lis przy twojej torebce?

Pompony i obszycia futrzane możemy znaleźć nie tylko na kurtkach czy czapkach, lecz także na butach czy przy torebkach lub w postaci breloków. Warto więc zwracać uwagę również na te elementy swojej garderoby. Na szczęście do programu Sklepy Wolne od Futer należą także marki obuwnicze, takie jak Vagabond, Vans, Ecco, Timberland czy Wojas. Jeżeli chcecie sprawdzić, czy Wasza ulubiona marka należy do programu, wejdźcie na stronę Fur Free Retailer i wpiszcie jej nazwę w wyszukiwarkę.

 

futro

fot. Andrzej Skowron

 

źródła: https://vege.com.pl/2017/06/06/pedzle-z-borsuka/

https://www.getthegloss.com/article/what-is-your-makeup-brush-made-of

Chcesz być z nami na bieżąco?

Dołącz do newslettera!