Ruszamy z kampanią JEDNYM GŁOSEM Zakończmy Epokę Klatkową! W promującym inicjatywę spocie Tomasz Raczek, Agnieszka Woźniak-Starak, Anna Dereszowska, Lara Gessler, Zuza Kołodziejczyk, Bartosz Bielenia oraz Rafał Maślak przemawiają w imieniu 42 milionów zwierząt hodowanych w klatkach na polskich fermach. Naszym celem jest pozyskanie jak największej liczby podpisów pod petycją kierowaną do polskiego Ministra Rolnictwa w tej ważnej dla Polek i Polaków sprawie.

Kampania Jednym Głosem

Wczoraj podczas konferencji prasowej w warszawskim studiu Bank pokazaliśmy pierwszy spot promujący tę kluczową petycję. O tym dlaczego kampania jest tak istotna i jaki wpływ na zminimalizowanie cierpienia zwierząt może mieć powodzenie inicjatywy rozmawiały Gabi Drzewiecka, Profesor Hanna Mamzer oraz reprezentantki Otwartych Klatek – Maria Madej i Weronika Pochylska. Późnym popołudniem przyszedł czas na publikację spotu w mediach społecznościowych – w trakcie niecałej doby pod petycją podpisało się kolejnych kilkanaście tysięcy osób!

“Koniec Epoki Klatkowej” to Europejska Inicjatywa Obywatelska organizacji Compassion In World Farming Polska, która wzywa do zakazu używania klatek w hodowli zwierząt gospodarskich. Pod inicjatywą podpisało się niemal 1,5 miliona obywateli i obywatelek we wszystkich państwach członkowskich UE. W tym roku Komisja Europejska ma opublikować wniosek ustawodawczy, który opierać się będzie właśnie na Inicjatywie Obywatelskiej “Koniec Epoki Klatkowej”. Do jego poparcia potrzebna będzie m.in. zgoda ministrów rolnictwa poszczególnych państw UE – w tym również Polski. Właśnie dlatego, żeby zmaksymalizować szanse na sukces inicjatywy w Stowarzyszeniu Otwarte Klatki zainicjowaliśmy projekt “Zakończmy Epokę Klatkową”. Jego centralnym punktem jest petycja, pod którą podpisy zbierane są wspólnie z Compassion In World Farming Polska.

kura żyjąca w chowie klatkowym

W realizowanej w ramach projektu  “Zakończmy Epokę Klatkową” kampanii JEDNYM GŁOSEM wzięły udział znane osoby, które nie są obojętne na los zwierząt. W emocjonalnym spocie Anna Dereszowska, Tomasz Raczek, Agnieszka Woźniak-Starak, Lara Gessler, Zuza Kołodziejczyk, Bartosz Bielenia oraz Rafał Maślak przemawiają w imieniu 42 milionów zwierząt, które spędzają swoje życie w klatkach, i które nie mogą same zawalczyć o zmianę swojego losu. Opowiadając poruszające historie krów, świń, kur niosek, królików i przepiórek, jednogłośnie apelują o podpisanie petycji. 

Osoby występujące w spocie nie kryły wzruszenia i podczas konferencji prasowej m.in. tak mówiły o powodach swojego zaangażowania: 

Wzięłam udział w tej akcji, bo zwierzęta nie mają głosu, są strasznie traktowane, żyją w fatalnych warunkach i nie maja jak się bronić. Zwierzęta hodowlane są traktowane jak produkt, a przecież odczuwają strach, ból, stres dokładnie tak, jak nasze domowe pupile. Dlaczego jedne zwierzęta kochamy, a drugie skazujemy na życie w klatkach?

Zuza Kołodziejczyk

“Działają w nas mechanizmy wyparcia, nie chcemy myśleć o pewnych rzeczach, zwłaszcza tych trudnych, łatwo jest je od siebie odsuwać. A ten spot sprawia, że one są bardzo blisko i bardzo bym chciała przedrzeć się do świadomości szerszej grupy, że to, co trafia na nasz talerz, to nie jest produkt. To była żywa istota, która prawdopodobnie przeszła przez piekło zanim została zabita”

Agnieszka Woźniak-Starak

Skala biznesu i perspektywa zmiany

Hodowla klatkowa aktualnie dotyczy 60%  produkcji zwierzęcej, która łącznie wyceniana jest na ok. 55 mld zł rocznie. Koszt inwestycji. które są niezbędne do wprowadzenia zmian systemowych, o które walczą m.in. organizacja Compassion In World Farming Polska oraz Stowarzyszenie Otwarte Klatki, a które częściowo zostały już wprowadzone m.in. w Czechach, Austrii oraz Niemczech, oszacowano maksymalnie na 5 984 mln zł. Kwota ta jest zbliżona do rocznych nakładów inwestycyjnych w całym sektorze rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa. 

Mówiąc o wycofaniu klatek, często mówi się o kosztach, a zapomina o korzyściach. Wierzymy, że państwo polskie stać na wycofanie się z chowu klatkowego, szczególnie biorąc pod uwagę unijne środki przeznaczone na rolnictwo w ramach PS WPR w wysokości ok. 25,5 mld zł na lata 2023-2027. Poza oczywistą poprawą warunków życia zwierząt, wycofanie klatek i dążenie do rozproszenia produkcji redukuje koszty eksternalizowane. Dodatkowo poprawa dobrostanu zwierząt może podnieść wyniki uzyskiwane przez producentów. Transformacja jest szansą, nie zagrożeniem dla rolnictwa. Nie zwlekajmy z nią

Maria Madej, specjalistka w zakresie chowu klatkowego i jego wpływu na sytuację socjo-ekonomiczną ze Stowarzyszenia Otwarte Klatki.

Podpisz petycję skierowaną do Ministra Rolnictwa

Zachęcamy do podzielenia się Waszymi wrażeniami po obejrzeniu spotu w naszych mediach społecznościowych, a kiedy już sami podpiszecie petycję – do podzielenia się nią ze swoimi bliskimi. Wierzymy, że tylko wspólnie możemy zmienić los zwierząt.

Kampanię realizujemy wspólnie z agencją Labcon, której dziękujemy za ostatnie tygodnie wspólnej wytężonej pracy!