Trwa walka o zakaz hodowli zwierząt na futro w Unii Europejskiej w ramach inicjatywy #FurFreeEurope. Jako Otwarte Klatki bierzemy w niej udział od samego początku, a teraz nasze działania wsparło siedem wspaniałych osób, które wykorzystują swoją rozpoznawalność i zasięgi, aby pomóc zwierzętom futerkowym!

Nagraliśmy reakcje znanych osób na nagrania z ferm futrzarskich

Na początku grudnia 2022 roku zrealizowaliśmy wyjątkowy spot, w którym wzięli udział: Julia Kuczyńska (Maffashion), Kasia i Jacek Sienkiewicz (Kwiat Jabłoni), Marta Manowska, Karolina Korwin-Piotrowska, Maciej Zakościelny oraz Krzysztof Jankowski „Jankes”. Spot powstał we współpracy z VuFinder Studios oraz z udziałem takich partnerów jak Heliograf, ATM Studio, Vein Post i Cafe Ole – to dzięki nim mogliśmy wnieść tę produkcję na nowy poziom!

Fot. Karolina Prusińska

Pokazaliśmy naszym gościom i gościniom kilkuminutowy film, złożony z nagrań pozyskanych przez naszych aktywistów śledczych na polskich fermach futrzarskich. Widać na nich m.in. nieprawidłowy ubój norek i dobijanie zwierząt metalowym prętem, lisy cierpiące z powodu infekcji oczu, dziąseł, urazów kończyn, martwe szczenięta lisów, ciężko oddychającego jenota czy norki z ranami otwartymi. Oprócz cierpienia fizycznego, na jakie skazane są zwierzęta hodowane na futro, nagrania pokazują także ich strach, próby wydostania się z klatek oraz stereotypię, czyli bezsensowne powtarzanie tych samych ruchów. Część z zaproszonych przez nas osób widziała już wcześniej podobne nagrania, niektórzy widzieli je po raz pierwszy. Nagraliśmy ich reakcje na film – malowały się na nich smutek, niedowierzanie, współczucie i empatia.

Razem przeciwko hodowli zwierząt na futro

 – One wiedzą, co się dzieje, to jest dla mnie przerażające. Ten strach, jaki jest w nich, ta niemoc… – powiedział Maciej Zakościelny po obejrzeniu nagrania.

– To jest nie do pojęcia, że człowiek, który podobnie czuje, jak zwierzęta, jest w stanie coś takiego robić – skomentował Jankes.

Julię i Martę wzruszyły nagrania pokazujące lisie mamy, które próbują chronić swoje potomstwo przed cierpieniem zadawanym przez ludzi.

– Zastanawiam się, kim jesteśmy jako ludzie – spuentowała Karolina Korwin-Piotrowska.

Fot. Karolina Prusińska

Głos zabrał również Jacek Sienkiewicz z zespołu Kwiat Jabłoni, który wspiera naszą organizację od lat, a w listopadzie 2022 roku wziął również udział w organizowanym przez nas wydarzeniu z okazji Dnia Bez Futra.

– Większość z nas jest temu przeciwna, po drugie gospodarska polska absolutnie na tym nie zarabia, zarabia na tym kilkanaście osób, przez które cały ten układ się trzyma. Wydaje mi się, że jako społeczeństwo, które ma bardzo duży dostęp do informacji i społeczeństwo, które jednak jest wrażliwe, nie powinniśmy w żaden sposób pozwalać na takie sytuacje, które się odbywają w naszym kraju – powiedział.

Siostra Jacka, Kasia Sienkiewicz, zdziwiła się swoją własną reakcją, bo choć jest zaangażowana w walkę o lepszy los zwierząt od wielu lat, to nagrania wciąż wywołały w niej silne emocje i doprowadziły ją do łez.

Polacy są przeciwni hodowli zwierząt na futro

Według badania Biostatu z 2021 roku 72% Polek i Polaków sprzeciwia się hodowaniu i zabijaniu zwierząt na futro. Co więcej, zdecydowana większość z nas nie kupuje futer naturalnych – w badaniu z listopada 2022 roku 77,3% ankietowanych wskazało, że w ciągu ostatnich 2 lat nie zdarzyło im się kupić ubrania zawierającego elementy futrzane pochodzące od zwierząt.

Liczne polskie marki odzieżowe i projektanci zrezygnowały ze sprzedaży futer naturalnych w swoich kolekcjach, m.in. Łukasz Jemioł, PROSTO., Deni Cler, Answear.com czy Gino Rossi.

Walczymy o Europę Bez Futer

Zrealizowaliśmy ten projekt w celu promocji zbiórki podpisów pod Europejską Inicjatywą Obywatelską #FurFreeEurope, która dąży do wprowadzenia zakazu hodowli zwierząt na futro w całej Unii Europejskiej oraz do zakazu importu futer do krajów UE. Pod taką inicjatywą musi się podpisać przynajmniej milion osób, aby Komisja Europejska rozpatrzyła wniosek.

Nasz pierwszy milion świętowaliśmy jeszcze w grudniu! Zbiórka jednak wciąż trwa, ponieważ wszystkie podpisy zostaną poddane procesowi weryfikacji i część z nich niestety zostanie unieważniona. Dlatego tak ważne jest, aby zebrać przynajmniej 1,4 miliona podpisów, żeby mieć pewność, że inicjatywa zakończy się sukcesem.

Europejską Inicjatywę Obywatelską #FurFreeEurope może podpisać każda osoba, która jest obywatelem lub obywatelką Unii Europejskiej, ma ukończone 18 lat i poda poprawny nr PESEL (to właśnie on zostanie użyty do weryfikacji podpisu).

Za pomoc w realizacji spotu ogromnie dziękujemy: