Australijska kura o imieniu Little Miss Sunshine była jedną z milionów kur-niosek, wegetujących na fermie przemysłowej. Po 18 miesiącach piekła trafiła pod opiekę organizacji Edgar’s Mission Rescue, która uczyniła z niej ambasadorkę kur na całym świecie.Sunshine W marcu tego roku pięciu australijskich komików wystąpiło w telewizyjnym spocie organizacji Animals Australia. Wyjaśniają w nim, „jak dobrze traktować damy” (z ang. „How to treat a lady right”). Ową damą jest właśnie…Little Miss Sunshine. Celem kampanii jest uświadomienie ludziom, że kury to inteligentne zwierzęta o niepowtarzalnej osobowości.

Little Miss Sunshine pierwsze 18 miesięcy życia spędziła na fermie przemysłowej. Zamknięta w małej i ciasnej klatce z trzema innymi kurami mogła tylko pomarzyć o rozprostowaniu skrzydeł. Towarzyszył jej nieprawdopodobny odór amoniaku, wydzielany przez niewyczyszczone odchody. Brakowało dostępu do świeżego powietrza. Jej dziób był w bolesny sposób skrócony, przez co miała problem z muskaniem piór. Słowem – przeżywała wszystko to, co wszystkie kury-nioski.

Przeczytaj także: Hodowla kur w klatkach – jak to się zaczęło?

Miała jednak szczęście. Po tym, jak farmer postanowił zamknąć swój nieetyczny interes, organizacja Edgar’s Mission Rescue zabrała z jego fermy 1080 wycieńczonych kur. 8 czerwca 2013 roku Little Miss Sunshine zyskała wolność i normalne życie. Z czasem stała się ambasadorką wszystkich kur z ferm przemysłowych, a swoimi umiejętnościami pokazuje światu, że kury to nie „ptasi móżdżek”.
Spośród wielu porozrzucanych obrazków zwierząt bez problemu potrafi wskazać kurę, kiedy zapyta się ją „Kim Ty jesteś?”. Zobaczcie jej 2 urodziny.

Little Miss Sunshine nie jest super-kurą. Tego, co prezentuje, byłaby w stanie nauczyć się każda kura na świecie. To ich naturalne umiejętności. Jedyne, co odróżnia Little Miss Sunshine od innych kur jest szczęście. Szczęście, które pozwoliło jej wyrwać się z fermy przemysłowej, by pokazać światu, że kury to inteligentne i zdolne do nauki zwierzęta o niepowtarzalnej osobowości. A takim istotom nie może być wszystko jedno. I nam też nie powinno być, dlatego wspierajmy kampanię Jak One To Znoszą?
Więcej na temat Little Miss Sunshine:
http://www.animalsaustralia.org/features/little-miss-sunshine.php
Tekst: Asia Tomaszewska
23.06.2014

fot: Edgar’s Mission