Grupa Inditex, do której należy m.in. sieć sklepów ZARA, oraz marka H&M ogłosiły, że do 2020 roku wycofają ze sprzedaży produkty z moheru. Decyzja została podjęta po zapoznaniu się z raportem PETA, dotyczącym cierpienia zwierząt hodowanych dla tego rodzaju wełny.
Raport dotyczył 12 ferm kóz angorskich z RPA, producenta ponad połowy moheru na rynku światowym.
PETA opublikowała też film ujawniający pracowników ciągnących żywe zwierzęta po ziemi, nadużywających siły czy zwierzęta ranione przez zbyt szybkie strzyżenie wełny. Część kóz umierała od poniesionych ran lub z pragnienia. Nagranie ujawniło też pracowników podcinających gardła wciąż przytomnych zwierząt.

„Dla nas sprawą najżwyższej wagi jest dobre traktowanie zwierząt, dlatego zdecydowaliśmy się na stałe zrezygnować z moheru” – ogłosił H&M.

Decyzje o rezygnacji z moheru podjęły też marki Athleta, Banana Republic, Gap i Old Navy. Rezygnacja ze sprzedaży moheru w tych sklepach wejdzie w życie już w 2019 roku.

Moher pozyskiwany jest z kóz angorskich

Zmiany w branży odzieżowej

Coraz więcej sklepów rezygnuje ze sprzedaży nieetycznie pozyskanych materiałów. Konsumenci, dla których prawa zwierząt mają coraz większe znaczenie, wpływają na decyzje kolejnych firm. Dzięki konsumentom, takim jak Wy, sklepy coraz częściej rezygnują też ze sprzedaży futer. Do kampanii Sklepy Wolne od Futer (Fur Free Retailer) należy już ponad 900 marek.

Źródła: http://money.cnn.com/2018/05/03/news/companies/hm-zara-topshop-mohair-wool-peta/index.html
http://www.rp.pl/Handel/180509711-Zara-i-HM-rezygnuja-z-moheru-Nie-dla-okrucienstwa-wobec-zwierzat.html