Bardzo dobra wiadomość: w piątek, 16 grudnia, holenderski Sąd Najwyższy orzekł, że zakaz hodowli zwierząt na futra nie łamie europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności!

Zgodnie z opinią Sądu, wprowadzenie w życie zakazu hodowli zwierząt na futra (1.01.2024 r.) nie narusza podstawowych praw hodowców zwierząt futerkowych, a zarazem służy interesom społeczeństwa. Dlatego też Sąd Najwyższy podtrzymał wcześniejszą decyzję Sądu w Hadze, który odrzucił wnioski hodowców o łamaniu artykułu 1 Pierwszego Protokołu europejskiej Konwencji.

W 2013 r. w Holandii wprowadzono prawo zakazujące hodowli zwierząt na futro od 1 stycznia 2024 r.

Holenderski rząd zakłada, że taki okres jest wystarczający, by hodowcom zwróciły się koszty wynikające z zakazu. Ci jednak się nie zgadzają: dla nich wprowadzenie zakazu uniemożliwia rozbudowę ferm podczas okresu wygaszania przemysłu.

Chcąc zapobiec wprowadzeniu w życie nowego prawa w 2024 r., hodowcy odwoływali się do artykułu 1 Pierwszego Protokołu europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności. Jednak ich wnioski zostały odrzucone przez Sąd w Hadze, a Sąd Najwyższy utrzymał tą decyzję.

Decyzja Sądu jest dla nas bardzo krzepiąca, gdyż Holandia, jako jedyny kraj, który wprowadził całkowity zakaz hodowli zwierząt na futro, ma porównywalną skalę przemysłu do polskiej. Odkąd Holandia zakazała hodowli zwierząt na futro, w produkcji futer w Europie wyprzedza nas tylko Dania.

Dobrze wiedzieć, że Holandia nie od razu wprowadziła całkowity zakaz hodowli zwierząt na futro: najpierw był zakaz hodowli lisów, potem szynszyli, a na końcu norek amerykańskich.

Wynika z tego, że w kraju o równie rozwiniętym przemyśle futrzarskim, jak polski, sprawdziła się metoda małych kroków. Zachęcamy Was dalej do wspierania naszej kampanii Cena futra i do podejmowania wspólnych działań na rzecz zakazu hodowli lisów, jenotów i norek w Polsce!

Więcej: cenafutra.info
Źródło informacji: Fur Free Alliance
Werdykt Sądu Najwyższego w języku duńskim: https://uitspraken.rechtspraak.nl/inziendocument?id=ECLI:NL:HR:2016:2888
https://www.rechtspraak.nl/Organisatie-en-contact/Organisatie/Hoge-Raad-der-Nederlanden/Nieuws/Paginas/Wet-afschaffing-nertsenhouderij-niet-in-strijd-met-het-mensenrechtenverdrag.asp