Kiedy widzimy, w jakich warunkach muszą przebywać lisy na fermie zwierząt futerkowych, budzi się w nas oburzenie i niezgoda. Trudno jest pogodzić się z tym, że świadome i czujące istoty zostają zamknięte w klatce wielkości 1 metra kwadratowego, że nie zapewnia się im żadnego minimum, które pozwoliłoby im być po prostu lisami, nie maszynami do produkcji „materiału”.
Każdy z nas ma jednak możliwość wpłynięcia na ich los. Oto, co możesz zrobić, by pomóc zakończyć ich cierpienia.

Nigdy nie kupuj futer

To oczywiste, że gdyby nikt nie kupował futer, to takie miejsca by nie istniały. Nie dotyczy to tylko płaszczy czy kurtek z futra, ale także np. obszyć kapturów, rękawiczek itp. Nie są to niewykorzystane resztki skór. Dla tych kawałków też ginie zwierzę. Zakupy takie odradzaj także swoim znajomym– opowiedz im, z jakim okrucieństwem wiąże się przemysł futrzarski.

Informuj

Wciąż zbyt mało osób zdaje sobie sprawę z tego, jak naprawdę wygląda życie i śmierć zwierzęcia przeznaczonego na futro. Niektórzy nawet nie mają pojęcia, że takie fermy wciąż istnieją. Dlatego tak ważne jest uświadamianie im, co przeżywają zwierzęta zamknięte w takich miejscach. Możesz zorganizować pogadankę, dyskusję lub pokaz filmu ukazującego realia tego przemysłu.

Pomagaj z głową

Wykupienie zwierzęcia z fermy nie jest dobrym pomysłem. Ludziom, którzy chcą uratować w ten sposób lisa, hodowcy podwyższają cenę, bo wiedzą, że taka osoba zapłaci wiele, by pomóc zwierzęciu. Tym samym jedno istnienie zostaje uratowane, ale hodowca ma więcej środków na dalsze prowadzenie swojej działalności. Cenę za życie tego jednego lisa zapłaci więc kilka innych. Pozostaje także kwestia opieki nad tym stworzeniem. To oczywiste, że nie poradzi sobie samodzielnie na wolności. Lisy nie nadają się też na domowych ulubieńców i nigdy nie da się ich w pełni oswoić.

Działaj!

Tylko przez działanie możemy doprowadzić do zmiany prawa i zakazania tego okrutnego procederu. Możesz dołączyć do jednej z wielu organizacji walczących o zwierzęta, brać udział w protestach, organizować akcje informacyjne, podpisywać petycje – na przykład tu: panel-otwarteklatki.ok.k8s.dance/petycja-zakaz

Wesprzyj finansowo wybraną organizację

Jeśli nie masz czasu, bądź nie czujesz się na siłach, by zaangażować się bezpośrednio w działanie, możesz przekazywać nawet symboliczne kwoty organizacji walczącej o prawa zwierząt. Pieniądze są potrzebne na organizowanie śledztw i interwencji, happeningów czy na pomoc prawną.
Możliwości pomocy lisom jest wiele. Ogranicza nas jedynie nasza pomysłowość. Najważniejsze jest, by nie pozostać biernym na cierpienie, którego te zwierzęta doświadczają każdego dnia, także w tej chwili. Tylko w ten sposób możemy wreszcie położyć temu kres.