Kiedy widzimy zwierzęta uwięzione w koszmarnych warunkach, transportowane kilkadziesiąt godzin w mrozie czy upale, oczekujące na swoją śmierć, czujemy niemoc.

Choć sytuacja może wydawać się beznadziejna, są skuteczne sposoby pomocy cierpiącym i bezbronnym stworzeniom wymagające jedynie minimalnego zaangażowania.

Nie kupuj futer i skór ani akcesoriów z nich zrobionych

Mało kto zdaje sobie sprawę, że futro to nie tylko płaszcz, ale także breloczki, pompony, obszycia kurtek czy kołnierzy. Skórzane torebki czy paski nie pochodzą z odpadów hodowli przemysłowej. Zarówno dla futra, jak i drobnych akcesoriów zwierzęta są zabijane każdego dnia.
Dotyczy to nie tylko lisów czy krów, ale i zwierząt egzotycznych, z których robi się paski, portfele i ekskluzywne torebki. Ten problem nagłośniła jedna z najlepszych agencji reklamowych na świecie, Ogilvy and Mather, ukazując kulisy pozyskiwania skóry. Zobaczcie sami:

Pomagaj z głową. Nie narażaj zwierząt na stres

Zapewne wiele razy spotkaliście się z sytuacją, w której osoba z Waszego otoczenia wpadła na pomysł wykradnięcia zwierząt z niewoli. Taka inicjatywa może mieć pozytywne skutki, o ile nie łączy się z łamaniem prawa, a odebrane zwierzę ma zapewnione schronienie i pożywienie do końca swojego życia. Zwierzęta hodowlane nie są w stanie przetrwać na wolności bez naszej opieki.

Chcielibyście się dowiedzieć więcej na temat pomocy zwierzętom? Wstąpcie do Otwartych Klatek. To najlepszy sposób na pomoc zwierzętom na wielką skalę.

Działaj z nami!

Wykupienie zwierzęcia z hodowli czy witryny sklepowej napędza tylko biznes. Ty wykupisz jedno zwierzę, w jego miejsce pojawią się kolejne, a sprzedawca ma niekończący się dochód.

Choć w takiej sytuacji chciałoby się jak najszybciej zabrać zwierzę z otaczających je koszmarnych warunków, lepiej się wstrzymać. Mimo dobrych chęci możemy przyczynić się do powiększania cierpienia kolejnych zwierząt. Jeżeli zauważysz nieprawidłowości w hodowli, powiadom organizacje prozwierzęce działające lokalnie.

Świadome wybory najlepszym sposobem na pomaganie zwierzętom

Każdego dnia masz wybór. Od Ciebie zależy co kupisz w sklepie, co zjesz na mieście, skąd będzie pochodzić Twoje jedzenie.
Co możesz zrobić?

  • Nie kupuj jaj z chowu klatkowego
  • Zrezygnuj z kurczaków i ryb
  • Wybieraj zamienniki nabiału, jak napoje i jogurty roślinne: sojowe, ryżowe, migdałowe czy kokosowe
  • Nie marnuj jedzenia
  • Wybieraj tak, aby Twoje decyzje nie zwiększały cierpienia zwierząt
  • Podpisuj petycje

Jednym z najlepszych sposobów ratowania zwierząt jest przejście na dietę roślinną. Jeżeli nie jesteś jeszcze na to gotowy/a, ogranicz spożycie mięsa.

Wesprzyj finansowo wybraną organizację działającą na rzecz zwierząt

Każda złotówka się liczy, a nawet najmniejszy przelew jest częścią wielkiej sumy działań. Twoje wpłaty pomogą walczyć z nielegalnym przemysłem futrzarskim. To dzięki Tobie możemy przeprowadzać śledztwa oraz interwencje, w trakcie których odbieramy nielegalnie przetrzymywane, ciężko ranne i chore zwierzęta.
Aktywiści Otwartych Klatek
Aktywiści Otwartych Klatek
Dzięki Tobie możemy organizować happeningi oraz informować ludzi o tym, jak wygląda sytuacja zwierząt hodowlanych w Polsce i na świecie.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się na ten temat więcej, przeczytaj artykuł o uratowanych przez nas lisach: Szczęśliwa siedemnastka
Sposobów na pomoc jest wiele. Każdego dnia Twoje wybory i działania mają znaczenie, dokładnie tak samo jak działania aktywistów prozwierzęcych. W jakim kierunku postanowisz pójść?

Foto tytułowe: Andrzej Skowron