Czy zastanawialiście się, jak możecie zadbać o to, by Wasze przekonania i walka o dobro zwierząt trwały wiecznie? Jeśli los zwierząt hodowlanych jest dla Was istotny i chcielibyście razem z nami tworzyć świat wolny od ich cierpienia, przeczytajcie koniecznie jak nadać swojej ostatniej woli niesamowitą moc. 

Czy testament spisują tylko starsi ludzie?

Nic bardziej mylnego! Testament może spisać każdy w dowolnym momencie swojego życia. Szczególnie ważne jest, aby testament został spisany przez osoby samotne, dlatego że zgodnie z polskim prawem, w takich przypadkach po śmierci dobytek dziedziczy gmina lub Skarb Państwa. 
jak uwzględnić organizację w testamencie

„Prawnicy podkreślają (…), że coraz częściej na napisanie testamentu decydują się osoby młode, w sile wieku, które traktują testament jako jeden ze sposobów zarządzania swoim majątkiem na wypadek, gdyby nagle zmarli’’ – Testament.pl.

Jak mogę wesprzeć organizacje pozarządowe, spisując testament?

Sporządzanie testamentu kojarzy się ze smutkiem, dlatego że przypomina nam o przemijaniu. Jednak to właśnie dzięki spisaniu naszej ostatniej woli, możemy upewnić się, że nasze wartości i przekonania pozostaną nawet wtedy, gdy nas zabraknie.
Dlaczego warto wspierać Otwarte Klatki? Przeczytaj: Animal Charity Evaluators: Otwarte Klatki otrzymują tytuł „Standout Charity”!
Dlatego w testamencie możesz uwzględnić również organizację, która działa na rzecz idei, które są dla Ciebie istotne.

“Brytyjczycy przekazali w testamentach £2,5 mld (12 mld zł) na rzecz fundacji i stowarzyszeń. Dlaczego tak się dzieje? (…) W naszym kraju panuje przeświadczenie, że wszystko to, co posiadamy, przekazujemy na wypadek śmierci naszej rodzinie. Na Wyspach Brytyjskich rodzina jest ważna, jednak Brytyjczycy mają też potrzebę wspierania instytucji, które czynią świat lepszym i pomagają tym, którzy tej pomocy potrzebują.“*

W Polsce już wiele organizacji pozarządowych korzysta z tego rodzaju wsparcia, między innymi Polska Akcja Humanitarna. Według najnowszych danych za jakiś czas będzie to najpopularniejsze źródło finansowania polskich organizacji pozarządowych.

“W takich krajach jak Wielka Brytania, Austria czy Belgia, ponad 50% przychodów trzeciego sektora stanowią nieruchomości, środki finansowe oraz inne aktywa, przekazane organizacjom w testamentach.”**

Dlaczego warto uwzględnić Stowarzyszenie Otwarte Klatki w swoim testamencie?

Decyzja o tym, kogo uwzględnisz w testamencie, jest niezwykle istotnym i osobistym wyborem. Jeśli zdecydujesz się przekazać swój majątek lub jego część Otwartym Klatkom, zadbamy o to, aby wartości, które wyznajesz, zostały podtrzymywane.   jak uwzględnić organizację w testamencie
Dzięki Tobie będziemy mogli walczyć o dobrą przyszłość dla zwierząt hodowlanych, a także o tworzenie lepszego świata dla przyszłych pokoleń.
Tak jak Ty marzymy o rzeczywistości, w której ludzie przepełnieni są empatią, a zwierzęta nie cierpią. Jeżeli wiele osób zdecyduje się na ten krok, nawet niewielkie sumy, które nam przekażą, zostaną zwielokrotnione, dzięki czemu będziemy mogli kontynuować nasze działania. 

Jak sporządzić testament z uwzględnieniem Otwartych Klatek? 

To proste! Wystarczy, że napiszesz swój testament odręcznie lub z pomocą notariusza.* 

  1. Zanim podejmiesz ten najważniejszy krok, zastanów się, czy są bliskie osoby, którym chciałbyś/abyś przekazać swoje dobra.
  2. Oszacuj swój majątek. Sprawdź, jakie dobra posiadasz – nieruchomości, pieniądze, ale także długi. Jeżeli posiadasz zadłużenia, oszacuj ich wielkość i uwzględnij przy sporządzaniu testamentu.
  3. Umów się na spotkanie z notariuszem. Możesz go znaleźć tutaj – {link}
   Jeżeli masz problem ze znalezieniem notariusza, daj nam znać – pomożemy. Jeśli zdecydujesz się przekazać swój majątek Otwartym Klatkom, poniesiemy koszty notarialne związane ze sporządzeniem testamentu (do 250 zł).
  4. Możesz również sporządzić testament ręcznie, pamiętaj o podpisie i opatrzeniu go datą.

jak uwzględnić organizację w testamencie
Jeśli uwzględniłeś/aś nas w swoim testamencie, poinformuj nas, o tym wysyłając maila na adres: karolina.centkowska@otwarteklatki.pl lub poproś o to swojego notariusza, który prześle nam kopię testamentu. 

źródła i cytaty
*http://www.napisztestament.org.pl/aktualnosci/ku-pamieci-mojej-rodziny-historia-waltera-ktory-w-testamencie-wsparl-fundacje-plucna/
**http://www.faoo.pl/aktualnosci/125-xxxii-webinarium-faoo-zapisy-testamentowe-przyszlosc-fundraising
fot: Andrew Skowron