W Japonii zacznie działać zespół mający ratować zwierzęta domowe i hodowlane w przypadku katastrof naturalnych.

Obecnie oddziały weterynarzy oraz osób zajmujących się opieką nad zwierzętami VMAT (Veterinary Medical Assistance Team) istnieją już w wielu prefekturach i powstają w kolejnych.

Dotychczas mieszkańcy radzili sobie sami i ratowali zwierzęta własnymi siłami. Jednak często w obliczu wielkich katastrof zwierzęta zostają porzucone przez swoich opiekunów. Tak stało się na przykład w 2011 roku w wyniku katastrofy elektrowni jądrowej w Fukshimie, która poprzedzona była trzęsieniem ziemi i tsunami. Tysiące zwierząt zostało porzuconych przez uciekających i ewakuowanych ludzi.

Zespoły VMAT będą miały za zadanie pomagać zwierzętom w przypadku katastrof na wielką skalę. Ideą założenia oddziałów nie jest tylko ratowanie zwierząt, ale także ludzi, którzy nie chcą się ewakuować, ponieważ nie chcą opuścić swoich zwierząt.
VMAT zwraca uwagę, że dla jego efektywnego działania potrzebna jest zmiana ustawy, która na razie pozwala lekarzom, architektom oraz urzędnikom rządowym na wstęp do stref zagrożenia, aby pomagać ludziom. Weterynarze oczekują takiego samego zezwolenia.

Pomóż nam też pomagać zwierzętom

Przekaż darowiznę

Źródło:The Japan Times