Pasjonaci sportów to podobnie jak weganie i wegetarianie grupa, dla której dieta ma szczególne znaczenie i jest stałym tematem rozmów. Białko, tłuszcze, węglowodany, kalorie. Mikro- i makroskładniki. Przyrost i redukcja. Regeneracja, wydolność, siła, masa mięśniowa — rozmowy na temat wpływu odżywiania na osiągane wyniki i cele toczą amatorzy wszystkich sportów, od osób ćwiczących siłowo lub uprawiających sporty walki po biegaczy i kolarzy.

Sport a dieta

Mogłoby się wydawać, że w środowisku osób zainteresowanych sportem stereotypy dotyczące diet roślinnych są niezwykle silne — i w pewnym sensie nadal tak jest. Na podobnej zasadzie można by jednak przywołać stereotypy o odżywianiu sportowców, na przykład zamiłowaniu bywalców siłowni do kurczaka z ryżem, czy słynnej już małyszowskiej bułki z bananem. Tymczasem osoby aktywne to siłą rzeczy osoby potencjalnie bardziej skłonne otwierać się na nowe sposoby odżywiania. W końcu dieta stanowi fundament osiąganych wyników, a być może nawet sposób na ich poprawę. Sportowcy często chętnie próbują czegoś, co pomoże im wycisnąć z organizmu jeszcze więcej. Choć diety roślinne nie są z definicji gwarancją lepszych wyników, odpowiednio stosowane nie będą stanowiły przeszkody w rywalizacji sportowej.

dieta

Trend

Zainteresowanie rezygnacją z mięsa na rzecz pełnowartościowych produktów i posiłków roślinnych wzrasta, również wśród osób aktywnych fizycznie. Ale to nie wszystko. Za tymi zmianami idzie coraz większa świadomość na temat żywienia i komponowania posiłków w taki sposób, aby dostarczyć organizmowi tego, czego potrzebuje w okresie wzmożonego wysiłku. Kampania Jasna Strona Mocy łączy w sobie te dwie sfery zdrowe, roślinne jedzenie oraz sport. Chcąc przełamać niesłuszne przekonania o dietach roślinnych w kontekście sportu, Jasna Strona Mocy dostarcza przykładów osób, którym stosowanie takich diet nie przeszkadza w osiąganiu sukcesów sportowych. Ponadto chcemy ułatwiać ludziom zainteresowanym redukcją ilości mięsa w diecie dostęp do wiedzy o tym, jak zastępować je wartościowymi produktami roślinnymi. W tym celu opracowaliśmy e-booka, zawierający podstawowe informacje dietetyczne, przydatne wskazówki i porady, a nawet gotowe przepisy i plany treningowe. 

Dowiedz się jak przejść na jasną stronę mocy – pobierz darmowego ebooka!

Przez sport do serca

Osób, dla których to zdrowie stanowi najważniejszy powód rezygnacji z mięsa, jest bardzo dużo. Co więcej, względy zdrowotne częściej niż etyczne przemawiają do mężczyzn (a tych wśród osób na dietach roślinnych jest znacznie mniej niż kobiet). Kampania Jasna Strona Mocy zrodziła się z potrzeby stworzenia przestrzeni, w której odnajdą się zarówno ćwiczący weganie i wegetarianie, jak i osoby zainteresowane dietą roślinną ze względów innych niż etyczne, poszukujące wiedzy o tym, jak komponować posiłki, co jeść i do kogo się zwracać o pomoc. Co ciekawe, choć wielu sportowców decydujących się na zmianę sposobu odżywiania na bardziej roślinny początkowo uzasadnia swoją decyzję zdrowiem, często zdarza się, że z czasem ich motywacja poszerza się o kolejne względy. Jeden z ambasadorów kampanii, zawodnik MMA i brazylijskiego jiu jitsu, Igor Gucio” Wojtas, przyznaje, że początkowo chciał sprawdzić, jak wykluczenie mięsa wpłynie na jego formę i samopoczucie. Dopiero potem doszła do tego motywacja etyczna.

wojtasIgor „Gucio” Wojtas, ambasador kampanii Jasna Strona Mocy

W gronie ambasadorów kampanii znajdziemy zarówno osoby, które są na dietach wegańskich i wegetariańskich od dawna, jak i takie, które zdecydowały się na rezygnację z mięsa już w trakcie trwania ich kariery sportowej. To bardzo ważne, ponieważ z jednej strony pokazuje, że można zaczynać przygodę ze sportem od zera i budować siłę oraz wyniki na diecie roślinnej, zaś z drugiej dowodzi, że na wybór takiej diety decydują się nawet sportowcy i zawodnicy z długim stażem. 

Pasjonuje Cię sport i chcesz zacząć działać razem z nami?

Napisz do nas! anna.kozlowska@jasnastronamocy.pl.