Jean Paul Gaultier, najbardziej znany z projektu stożkowego biustonosza Madonny z 1990 roku, dołączył ostatnio do grona projektantów mody, którzy zrezygnowali z używania futer w swoich kolekcjach. Gaultier oficjalnie ogłosił tę decyzję 10 listopada we francuskim programie „Bonsoir”.
Paryski designer powiedział, że sposób, w jaki zwierzęta są zabijane, jest godny ubolewania. Dodał także, że chciałby „naprawić” sytuację i z chęcią podejmie się wyzwania nieużywania prawdziwego futra, a pomysłów z pewnością mu nie zabraknie!

„Niestety muszę przyznać, że naturalne futro jest bardziej przyjemne od sztucznego. Można jednak znaleźć alternatywne sposoby, by się ogrzać. Oprócz tego jest to świetna okazja, by wykazać się kreatywnością, co na pewno nie będzie boleć” – przyznał.

Przeczytaj także: Gucci rezygnuje z futer!

Paweł Rawicki z Otwartych Klatek podsumował: “Ta decyzja to dowód, że świat zmienia się na naszych oczach i wzrasta świadomość konsumencka. Obrazy zwierząt uwięzionych w ciasnych klatkach, wykończonych psychicznie i fizycznie, również z polskich ferm futrzarskich, trafiają do opinii publicznej.

Konsumenci nie chcą kupować takich produktów, a firmy odzieżowe odcinają się od przemysłu futrzarskiego grubą kreską. Krok po kroku futro odchodzi w zapomnienie”.

Jean Paul Gaultier rezygnuje z futer

fot: Jean Paul Gaultiere Archive


Jean Gaultier nie jest pierwszym i na pewno nie ostatnim projektantem, który podjął tę godną pochwały decyzję. Wiele domów mody już wcześniej zadeklarowało rezygnację z futer. Największe z nich to  Gucci, Versace, Burberry, Armani, Coach, Ralph Lauren, Michael Kors, Vivienne Westwood i Stella McCartney.
We wrześniu London Fashion Week stało się pierwszym z tak znaczących wydarzeń w świecie mody, gdzie zakazano używania futer. 

Krok po kroku zbliżamy się ku niedalekiej przyszłości, w której symbol luksusu i bogactwa nie jest jednocześnie aktem terroru i okrucieństwa.
 
Tekst: Milena Socha

Źródła:
https://link.do/zryme
https://www.harpersbazaar.com/uk/fashion/fashion-news/a25000880/jean-paul-gaultier-fur-ban/