Dobra wiadomość dla przeciwników futer: państwa członkowskie Unii Europejskiej zatwierdziły rozszerzenie dotychczasowej listy gatunków inwazyjnych o 12 nowych zwierząt i roślin.

Wśród nich znalazł się również jenot. Obecnie jest on masowo hodowany na futro – każdego roku setki tysięcy tych zwierząt trzymanych w warunkach powodujących ogromne cierpienie zabijanych jest głównie w Finlandii i Polsce.

Czym jest lista gatunków inwazyjnych?

To wykaz roślin i zwierząt, które stanowią zagrożenie dla przyrody państw członkowskich, przyczyniając się do utraty w nich bioróżnorodności, a dodatkowo wywierają niekorzystny wpływ na gospodarkę i zdrowie ludzi. Gatunki te powodują na tyle poważne szkody, że UE zdecydowała się uruchomić specjalne środki zaradcze.
jenot na liście gatunków inwazyjnych w Europie
Jenot nie jest rodzimym gatunkiem europejskim. Został tu sprowadzony przez człowieka, a następnie rozprzestrzenił się po całym kontynencie, niejednokrotnie stanowiąc zagrożenie dla jego bioróżnorodności. W Polsce duża część osobników żyjących na wolności to zwierzęta, którym udało się uciec z ferm oraz ich potomstwo.

Skutki decyzji UE

Uznanie jenota za gatunek inwazyjny to bardzo dobra wiadomość dla przeciwników futer. Dlaczego? Wiele organizacji prozwierzęcych starało się o rozszerzenie wspomnianej listy o konkretne gatunki, ponieważ otwiera to drogę do wprowadzenia całkowitego zakazu ich hodowli, sprzedaży czy transportu.
W przypadku jenota nie udało się niestety osiągnąć tego najbardziej oczekiwanego rozwiązania, ponieważ duża aktywność lobbystów doprowadziła do złagodzenia decyzji UE. Dalsza komercyjna hodowla jenotów na futra będzie dopuszczalna, jednak po wcześniejszym uzyskaniu autoryzacji i pozwoleń.
Kolejnym krokiem procesu będzie publikacja unijnego rozporządzenia, po którym przepisy zaczną obowiązywać. W przypadku jenotów okres przejściowy wejścia w życie nowych regulacji wynosi 18 miesięcy.
I choć zabijanie tych pięknych zwierząt na futra będzie nadal możliwe, to furtka do całkowitego zakazu hodowli została otwarta, a sami hodowcy od teraz muszą spełniać warunki ściśle określone w unijnych przepisach.

Co możesz zrobić już dziś?

Choć wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, ogromna część zwierząt futerkowych ginie, aby stać się obszyciem kaptura kurtki albo pomponem czapki, które można kupić w popularnych sklepach za niewygórowaną cenę. Dlatego jeśli chcesz zmienić los lisów, norek czy jenotów, pamiętaj o tym:

  1. Zawsze sprawdzaj skład ubrań z elementami futrzanymi! Niech Cię nie zmyli niska cena, która w tym przypadku nie jest wyznacznikiem.
  2. W razie wątpliwości pytaj sprzedawców, domagaj się informacji od producenta i wybierz inny produkt. W ten sposób wysyłasz do firm jasny sygnał, że wśród konsumentów nie ma zgody na futro w sklepach.
  3. Podpisz petycję w sprawie zakazu hodowli zwierząt na futra w Polsce: https://panel-otwarteklatki.ok.k8s.dance/petycja-zakaz/

Źródło: Humane Society International/Europe
fot: Kawa/Pixbay.com