Jakiś czas temu na naszym blogu pisaliśmy o świniach. Dzisiaj skupimy się na chyba jeszcze bardziej niedocenianych zwierzętach, mianowicie kurach. Przybliżymy Wam  umiejętności, inteligencję i zwyczaje tych ciekawych zwierząt, którym człowiek zgotował  los nie do pozazdroszczenia.

Kury są zwierzętami społecznymi – tworzą stabilne, złożone grupy, w których wzajemnie się rozpoznają. Potrafią rozpoznać aż 100 przedstawicieli swojego gatunku! Posługują się też 24 unikalnymi odgłosami, za pomocą których porozumiewają się. Używają sygnału alarmowego, który informuje nie tylko o nadchodzącycm drapieżniku, ale także o tym, czy drapieżnik ten zbliża się drogą powietrzną, czy też lądową. Chris Evans, profesor psychologii na Uniwersytecie Macquarie w Australii zwraca uwagę na to, że gdy podczas konferencji naukowych wspomina m.in. o tej umiejętności kur bez wspominania, że chodzi właśnie o ten gatunek, słuchacze są przekonani, że mówi o małpach.

Jeszcze bardziej zaskakujący fakt: kury rozumieją, że gdy zabierze i schowa się jakiś przedmiot z ich otoczenia, to przedmiot ten wciąż istnieje. Co ciekawe, tej umiejętności nie posiadają nawet małe dzieci!

Nie ma też  wątpliwości, że kury nie tylko odczuwają ból, ale też podejmują działania mające na celu uśmierzenie go. Przeprowadzono badanie na 120 brojlerach (termin używany przez przemysł na określenie kurczaków hodowanych na mięso), z których połowa była kalekami. Kurczaki miały do dyspozycji 2 rodzaje paszy: zwykłą i zawierającą środek przeciwbólowy i przeciwzapalny. Chore ptaki zjadały nawet o 50% więcej paszy z dodatkiem leku niż zdrowe, wskutek czego lepiej chodziły. W innym, podobnym badaniu okazało się, że im większy był stopień niepełnosprawności kurczaków, tym więcej jadły paszy ze środkiem przeciwbólowym. Nie można więc powiedzieć, że jest im “wszystko jedno”, w jakim stanie fizycznym się znajdują.

Jednak w odpowiednich warunkach życie kur to nie cierpienie, ale przyjemność płynąca z realizacji podstawowych potrzeb: poszukiwania pożywienia, dziobania czy kąpieli w piasku. Świat tych ptaków jest złożony, subtelny i w dużym stopniu niezrozumiany przez ludzi. Nie ulega jednak wątpliwości, że kury, podobnie jak inne zwierzęta wykorzystywane przez człowieka, są zdolne zarówno do odczuwania radości i przyjemności, jak i cierpienia. W warunkach hodowlanych najczęściej doświadczają tylko tego ostatniego.

Na szczęście nie musimy się do tego przyczyniać – każdy z nas może zminimalizować cierpienie tych i innych zwierząt. Chcecie wiedzieć jak? Zajrzyjcie na http://zostanwege.pl/.

Źródła: – Melanie Joy: Why we love dogs, eat pigs, and wear cows: an introduction to carnism: the belief system that enables us to eat some animals and not others. http://www.makeitpossible.com/features/secret-lives-of-chickens.php
Natalia
24.07.2013