11 czerwca w Sejmie odbyła się konferencja prasowa, podczas której posłanka Zielonych Małgorzata Tracz zapowiedziała złożenie projektu ustawy zakazującej hodowli zwierząt na futro do Marszałka w najbliższy piątek (14 czerwca). Do tego czasu trwa zbiórka podpisów posłów i posłanek pod projektem. Po złożeniu projekt będzie oczekiwał na nadanie numeru druku przez Marszałka Sejmu.

Na zdjęciu: Bogna Wiltowska, Angelika Kimbort i Marta Korzeniak (Otwarte Klatki), Mikołaj Jastrzębski i Cezary Wyszyński (Fundacja Viva!) oraz posłanki: Małgorzata Tracz, Jolanta Niezgodzka, Dorota Łoboda i Monika Rosa

Konferencja prasowa i zapowiedź złożenia projektu

W konferencji prasowej wzięła udział autorka projektu ustawy – posłanka Małgorzata Tracz, posłanki Katarzyna Piekarska, Dorota Łoboda, Monika Rosa i Jolanta Niezgodzka, a także przedstawiciele organizacji pozarządowych, którzy współpracowali przy ustawie – radczyni prawna Angelika Kimbort, Bogna Wiltowska, Dyrektorka ds. Śledztw i Interwencji w Otwartych Klatkach, oraz Mikołaj Jastrzębski z Fundacji Viva!.

Konferencja prasowa w Sejmie w sprawie zakazu hodowli zwierząt na futro, 11 czerwca 2024 r.

Dziś przedstawiamy projekt ustawy zakazującej hodowli zwierząt na futra. Projekt będący efektem ponad 2 lat mojej, Stowarzyszenia Otwarte Klatki oraz Fundacji Viva! wspólnej pracy. Projekt, nad którym odbyły się szerokie konsultacje społeczne i dyskusja. Projekt będący propozycją umowy społecznej pomiędzy obywatelami i obywatelkami a branżą futrzarską o jej sprawiedliwej transformacji. Jestem przekonana, że tak jak dziś jesteśmy tutaj w szerokim gronie, tak i w momencie głosowania nad tym projektem poprą go wszyscy posłowie i posłanki koalicji 15 października.

Małgorzata Tracz, 11.06.2024
Posłanka Małgorzata Tracz z projektem ustawy zakazującej hodowli zwierząt na futro i posłanka Katarzyna Piekarska

Projekt ustawy przewiduje 5-letni okres przejściowy, czyli czas na wygaszenie hodowli, odszkodowania dla hodowców i odprawy dla pracowników ferm.

Przygotowania do złożenia projektu

Na początku roku posłanka Tracz powołała Parlamentarny Zespół na rzecz zakazu hodowli zwierząt na futro. W ostatnich miesiącach odbyły się dwa posiedzenia tego zespołu. Pierwsze odbyło się w lutym i było poświęcone przedstawieniu założeń ustawy. Więcej o spotkaniu pisaliśmy w tym poście blogowym.

Drugie posiedzenie odbyło się 16 maja; głos zabrali przedstawiciele i przedstawicielki organizacji z Holandii, Finlandii, Litwy i Danii, przedstawiając kondycję przemysłu futrzarskiego w ich krajach i historię wprowadzenia zakazu w przypadku Litwy i Holandii, a także Mike Moser – były prezes British Fur Trade Association, który zaapelował do polskich polityków o poparcie zakazu hodowli zwierząt na futra.

Spotkanie posłanki Małgorzaty Tracz z członkami Fur Free Alliance

Obecnie w Polsce funkcjonuje ok. 350 ferm mięsożernych zwierząt futerkowych. Około połowa tych ferm należy do wąskiego grona osób – rodziny Wójcików i holenderskiej Rodziny Van Ansem. Jak wskazał Główny Lekarz Weterynarii podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu na rzecz zakazu hodowli zwierząt na futro w lutym, znaczna część ferm widniejących w rejestrze albo jest zawieszona, albo – mimo że figurują, jako aktywne – w rzeczywistości są już puste.

Co dalej z zakazem hodowli zwierząt na futra?

W piątek (14.06) projekt ustawy trafi do Marszałka Sejmu Szymona Hołowni, który następnie będzie musiał nadać mu numer druku, aby mógł trafić do dalszych prac sejmowych. Kolejnym krokiem będzie uzyskanie notyfikacji Komisji Europejskiej, co może potrwać kilka miesięcy. Możemy się spodziewać, że prace nad ustawą w Sejmie rozpoczną się wczesną jesienią.

Będziemy informować Was na bieżąco o postępach. Jednocześnie zachęcamy Was gorąco do podpisania deklaracji działania razem z nami na stronie: www.czasnazakaz.pl.

Podpisując deklarację zapisujesz się na specjalny newsletter, w którym będziesz otrzymywać różne zadania (np. napisanie maila do wybranego polityka, czy oznaczenie go/jej w mediach społecznościowych), które mają na celu zachęcić polityków do poparcia ustawy.