Króliki potrafią być świetnymi towarzyszami. Jednak, pomimo ich popularności jako zwierzęta domowe, wciąż krąży wiele błędnych przekonań o tych wrażliwych zwierzętach. Impulsywny zakup i brak świadomości na temat potrzeb królików sprawia, iż wiele z nich trafia do schronisk, fundacji, a także na ulicę.

Uroczy wygląd, puszyste futerko i niewielkie gabaryty powodują, że króliki często są kupowane jako prezent dla dzieci. Nie należy zapominać, że to żywe i czujące zwierzęta, a nie zabawka, którą, jak się znudzi, można rzucić w kąt. Poza tym króliki są bardzo delikatne i nawet mimo dobrych chęci, spotkanie z dzieckiem może się skończyć dla nich tragicznie.

Oczywiście dzieci mogą dorastać i uczyć się wrażliwości w towarzystwie królika, zawsze jednak kontakt małego dziecka ze zwierzakiem powinien odbywać się pod czujnym okiem dorosłego i odpowiedzialnego opiekuna.

Poświęć czas swojemu ulubieńcowi

Królikom należy poświęcić odpowiednią ilość czasu i uwagi. Zwierzęta te cierpią w milczeniu, często opiekun nie dostrzega choroby zwierzaka odpowiednio wcześnie. Z tego powodu uszaki wymagają regularnych i częstych wizyt kontrolnych u weterynarza, specjalizującego się w leczeniu królików.

Zęby królików nigdy nie przestają rosnąć, dlatego bardzo ważne jest, aby nasz uszaty przyjaciel miał stale zapewniony dostęp do dobrej jakości siana. Dzięki niemu będzie mógł ścierać rosnące zęby.
Oprócz tego królicza dieta powinna zawierać świeże warzywa i suszone zioła w odpowiednich proporcjach. W końcu dobre żywienie to podstawa, aby mieć zdrowego i radosnego zwierzaka.

Przeczytaj także: Lisim ogonem po pierzynie

W naturze na króliki czyha wiele drapieżników, dlatego bycie podnoszonym i przytulanym jest dla nich nienaturalne i może być bardzo stresujące. Mimo krążącej opinii o ich niewielkich wymaganiach, potrzebują tyle samo, a nawet więcej uwagi od psa czy kota. Koszty utrzymania uszatego przyjaciela również nie są niskie. Dlatego, zanim zdecyduje się na królika, należy porządnie przemyśleć, czy podoła się jego potrzebom.

Królikom lepiej w parach

Uszom lepiej w parze! Choć początki króliczej miłości bywają burzliwie, nie ma nic piękniejszego nad kochające się uszate małżeństwo. Królicza para wspiera się w trudnych chwilach, pielęgnuje wzajemnie, bawi i wspólnie płata figle właścicielom.
Króliki nie ustępują kotom, jeśli chodzi o higienę. Chętnie korzystają z kuwety i nie lubią załatwiać się w miejscu, gdzie odpoczywają. Spędzają dużą część dnia, czyszcząc swoje futerko lub futerko swoich towarzyszy.

Świetnie odnajdują się jako zwierzęta bezklatkowe. Duża przestrzeń zapewnia im możliwość biegania, kicania, eksploracji terenu i zabawy. Przed wypuszczeniem królika należy zabezpieczyć kable i upewnić się, że zwierzak będzie mógł harcować bezpiecznie.  
Kochasz? Kastruj! Królicza burza hormonów nie jest przyjemna, ani dla właściciela, ani dla zwierzaka. Poza tym kastracja zapobiega wielu chorobom, na przykład ropomaciczu. Aby operacja nie stanowiła niebezpieczeństwa dla zwierzaka, powinna zostać przeprowadzana przez weterynarza specjalizującego się w leczeniu królików.

Adoptuj odpowiedzialnie

Jeśli jesteś już zdecydowany, aby powiększyć swoją rodzinę o uszaka, pozostaje pytanie, skąd go wziąć. Często pierwszą, nasuwającą się odpowiedzią są sklepy zoologiczne. Nie jest to jednak dobry pomysł. Króliki w sklepach zwykle są za wcześnie odbierane matkom, do tego często są chore i mają niewielkie szanse na dożycie dorosłości.
Oprócz tego nabywając uroczą, małą kuleczkę wspieramy cierpienie jej mamy, często trzymanej w okropnych warunkach i traktowanej jak maszynka do zarabiania pieniędzy. Jej życie to nieustanne cierpienie, które będzie trwało dopóki ludzie będą kupować zwierzęta w sklepach zoologicznych.


Gdzie zatem można znaleźć wymarzonego zwierzaka? Zamiast prezentować komuś królika – sprezentuj mu dom. W fundacjach jest wiele bezdomnych uszaków czekających na Twą miłość i ciepły kąt. Oto kilka miejsc, z których można adoptować królika:
http://adopcje.kroliki.net/
https://www.facebook.com/okienkozycia/
https://www.facebook.com/adoptuj.zwierze.arbuz/
https://www.facebook.com/KroliczaOaza/
http://www.fundacjakrolewska.pl/adoptuj-krolika/itemlist.html
https://www.przygarnijkrolika.pl/
https://www.facebook.com/slaskiekroliki/

źródło: http://www.animalsaustralia.org/features/rabbits-are-not-toys.php
Photo by Nathan Boadle on Unsplash