Historia diety roślinnej jest naprawdę bogata i zaczęto jej w pełni świadomie przestrzegać już w starożytności, a więc w czasach przed naszą erą! Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, lecz zachęcało do niej wielu ówczesnych myślicieli. W poniższym tekście przeczytacie krótką, acz treściwą historię wegetarianizmu oraz weganizmu.

Fot. RoślinnieJemy. Szakszusza

Kiedy to wszystko się zaczęło?

Badania naukowe wskazują, że dietę roślinną można zawdzięczać jednemu z państw azjatyckich, a mianowicie Indiom, które zapoczątkowały stosowanie diety, jaką jest wegetarianizm. Historia tego sposobu odżywiania okazuje się wyjątkowo bogata, bo pierwsze wzmianki pochodzą z okresu ok. 2000 lat p.n.e.! Wegetarianizm był wtedy ściśle powiązany z przedhinduistycznym kultem religijnym. Warto wspomnieć, że nawet w obecnych czasach aż 40% Hindusów nie spożywa mięsa.

Wegetarianizm w Europie, czyli starożytna Grecja

Jak się okazuje, do Europy dieta ta dotarła nieco później, bo około 600 lat p.n.e. Warto wspomnieć, że wegetarianizm zachodni rozwijał się niezależnie od Azji. Uważa się, że pierwszym ruchem powszechnie stawiającym nacisk na wartości etyczne byli pitagorejczycy, a więc wyznawcy doktryny rozwiniętej przez Pitagorasa, który mawiał:

„Wszystko, co człowiek czyni zwierzęciu, wróci do niego”

Jak się okazuje, sama mitologia Greków także zawiera wzmianki o tym, jak w pewnym sensie postępowała historia wegetarianizmu. Książka, która jest wyjątkowo znana, czyli „Odyseja” Homera, zawiera wzmianki o pewnym narodzie – Lotofagów lubujących się w naturze oraz pokoju. Według treści wspomnianego dzieła, odżywiali się oni słodkimi owocami magicznej rośliny zapomnienia – lotosu.

Fot. RoślinnieJemy. Sałatka z marynowanym tofu

Warto wspomnieć, że w ówczesnych czasach narodom, które nie spożywały mięsa, często przypisywano takie cechy jak pobożność, pokojowość czy sprawiedliwość. Niektóre ruchy religijne starożytnej Grecji wierzyły także w wędrówkę dusz, w związku z czym rezygnowano z jedzenia jaj i zwierząt ofiarnych.

Wegetarianizm w Polsce

Pomijając fragment historii, warto skupić się także na tym, jak wyglądała dieta roślinna w Polsce. Jej początki sięgają XIX w. Pierwszymi osobami odżywiającymi się roślinnie byli tak zwani jarosze i między innymi od nich można również zacząć śledzić, jak wyglądała historia weganizmu. Jedna z pierwszych polskich książek o wegetarianizmie to „Przyrodzone pokarmy człowieka i ich wpływ na dolę ludzką” Konstantego Moes-Oskragiełły z 1888 r., a także te autorstwa Jarosława Jastrzębskiego: „Precz z mięsożerstwem!” z 1907 r. i „Historja ruchu jarskiego w Polsce” z 1912r. 

Jak się okazuje, dieta roślinna posiada wyjątkowo odległą historię, która sięga aż do czasów starożytnych. Początkowo wegetarianizm był ściśle połączony z filozofią, a także religią. Zdecydowanie później, bo w XIX w., powstawała pewna podstawa do rozwoju diety całkowicie wykluczającej produkty odzwierzęce. Oczywiście chodzi o weganizm. Historia takiej formy spożywania pokarmów pojawia się w polskich książkach osób nazywających siebie jaroszami. Obecne czasy i coraz łatwiejszy dostęp do wielu produktów sprawia, że rosnąca liczba osób chętnie zmienia swoje nawyki żywieniowe.

Fot. RoślinnieJemy.

Rozwój Internetu pozwala na proste i szybkie znalezienie przepisów oraz składników do przygotowania posiłku. Istnieje wiele stron promujących styl życia, którego częścią jest dieta roślinna. Blog prowadzony przez sympatyków tej diety z pewnością ułatwi przejście na wegetarianizm i weganizm tym, dla których może się to wydać nieco trudne. Szczególnie polecamy waszej uwadze Roślinne Wyzwanie, dzięki, któremu postawicie pierwsze kroki na drodze do roślinnej diety. Gotowe jadłospisy oraz praktyczne porady i wskazówki, w prosty i bezpieczny sposób, pomogą Wam odnaleźć się w roślinnym świecie. Zachęcamy!