Chociaż już w podstawówce uczy się dzieci, że krowy są ssakami, tak samo jak psy i koty, to w późniejszym życiu rzadko i niechętnie przypisuje się im cechy, którymi często tłumaczymy zachowania domowych czworonogów.
O krowach nie mówi się, że są mądre, wrażliwe i oddane. W świecie, gdzie życie tych pięknych zwierząt sprowadza się do wartości materialnej, łatwiej jest ich uczucia pomijać. Bardzo powoli do świadomości społecznej zaczyna przebijać się wiedza, że krowy to bardzo wrażliwe ssaki, a zakres odczuwanych przez nie emocji jest niezwykle szeroki i obejmuje zarówno radość i chęć zabawy, jak i strach i rozpacz.

Krowy mówią uszami

Dzięki opublikowanym niedawno wynikom badania przeprowadzonego przez grupę naukowców pod kierownictwem Helen Proctor i Gemmy Carder dowiadujemy się, że sposób, w jaki krowy układają uszy, może świadczyć o odczuwanej przez nie radości i innych emocjach. Z innego badania tego samego zespołu naukowców wynika, że ciekawym wskaźnikiem stanu emocjonalnego tych zwierząt może być także temperatura nosa.

fot. sxc.hu

fot. sxc.hu


W przypadku obu badań krowy poddano działaniu bodźca, jakim było głaskanie. Obserwację ułożenia uszu i temperatury nosa prowadzono w trzech etapach: przez rozpoczęciem głaskania, w trakcie tej czynności oraz po jej zakończeniu. Wszystkie zmiany zostały zarejestrowane oraz przeanalizowane.
Okazało się, że w czasie gdy krowy były głaskane, ułożenie uszu zmieniało się – gdy zwierzę odczuwało przyjemność, zwisały swobodnie lub były pochylone. Pozytywny bodziec wpływał także na temperaturę krowiego nosa, która spadała podczas głaskania.
Wyniki tych badań jasno pokazują, że krowy są w stanie zakomunikować kiedy czują się dobrze, a obserwacja ich uszu czy temperatury nosa może być użytecznym i mało inwazyjnym miernikiem krowich emocji.
Taka wiedza może posłużyć nam do zrozumienia tych zwierząt i do zmiany sposobu, w jaki są postrzegane. Same nie potrafią mówić, ale jeśli postaramy się je zrozumieć, będziemy mogli stać się ich głosem.
 
Więcej o zachowaniu krów dowiesz się z naszych wcześniejszych tekstów:
Jak kochają krowy?
Jak komunikują się ze swoimi dziećmi?