Uważamy, że jednym z naszych zadań jako organizacji pożytku publicznego jest konfrontowanie polityków z kwestiami, które są ważne dla społeczeństwa. Tak samo ważne jest informowanie Polek i Polaków o tym, jakie zdanie na tematy dla nich istotne mają Ci, którzy będą ich reprezentować w parlamencie. Mamy nadzieję, że w przyszłym Sejmie i Senacie znajdzie się jak najwięcej osób, dla których los zwierząt jest ważny i które będą pracować na rzecz jego poprawy. 

Pytamy o zwierzęta

Polki i Polacy od lat chcą lepszej ochrony prawnej zwierząt, w tym zwierząt hodowlanych. Pokazują to kolejne badania opinii publicznej. Według badania Centrum Badawczo-Rozwojowego Biostat z czerwca br. 75% Polek i Polaków jest za wycofaniem hodowli zwierząt w klatkach, a aż 71,9% Polek i Polaków uważa, że hodowanie i zabijanie zwierząt dla ich futer nie powinno być w Polsce dopuszczalne (Biostat, 2021 r.)

lis na fermie futrzarskiej

Zmiany, których wprowadzenie poprawiłoby los milionów zwierząt, ciągle jednak czekają na wprowadzenie. 

15 października pójdziemy do urn, aby wybrać polityków, którzy będą przez kolejne 4 lata kształtować naszą rzeczywistość. Ważne, aby w tym momencie pamiętać o tych, którzy sami nie mogą głosować – zwierzętach.

Otwarte Klatki opracowały kwestionariusz z postulatami dotyczącymi poprawy dobrostanu zwierząt. Wprowadzenie proponowanych przez nas zmian prawnych poprawiłoby los milionów zwierząt. Więcej o naszych postulatach możecie przeczytać tu. Kwestionariusz wysłaliśmy do najważniejszych partii politycznych.

Pytaliśmy o poparcie dla:

 • Zakazu hodowli zwierząt na futra;
 • Odejścia od hodowli zwierząt w klatkach;
 • Zakazu ras szybkorosnących w hodowli kurczaków na mięso;
 • Powołania Rzecznika Ochrony Zwierząt;
 • Wprowadzenia regulacji ograniczających koncentrację ferm przemysłowych.

Odpowiedzi partii politycznych

Oto partie, które odpowiedziały TAK na wszystkie nasze postulaty:

 • Nowa Lewica;
 • Lewica Razem;
 • Zieloni;
 • Inicjatywa Polska;
 • [Edycja 29.09.2023] Polska 2050 – po publikacji naszych materiałów również ta partia wyraziła poparcie dla wszystkich pięciu postulatów, wcześniej deklarowała je dla czterech z pięciu postulatów;
 • [Edycja 29.09.2023] Nowoczesna- po publikacji naszych materiałów ta partia wyraziła poparcie dla wszystkich pięciu postulatów.
 • [Edycja 11.10.2023] Platforma Obywatelska- po publikacji naszych materiałów ta partia wyraziła poparcie dla wszystkich pięciu postulatów.

Partia Polska 2050 odpowiedziała TAK na cztery z naszych postulatów. Na pytanie o wprowadzenie zakazu ras szybkorosnących w hodowli kurczaków na mięso odpowiedziała NIE WIEM. [Edycja 29.09.2023]

[Edycja 11.10.23]: Platforma Obywatelska oraz Prawo i Sprawiedliwość, największe polskie partie, nie odpowiedziały na zadane przez nas pytania.

Prawo i Sprawiedliwość nie odpowiedziało na zadane przez nas pytania.
Jak wiemy, obecna partia rządząca zainicjowała w bieżącej kadencji legislację korzystną dla zwierząt, która niestety nie doszła do skutku. Obecnie wszystkie partie wchodzące w skład Zjednoczonej Prawicy zignorowały nasze pytania. 

 

[Edycja 11.10.23] Jak wygląda sytuacja wśród partii wchodzących w skład największego ugrupowania opozycyjnego? Platforma Obywatelska po publikacji naszych materiałów odpowiedziała pozytywnie na wszystkie nasze pięć postulatów. Mniejsze partie wchodzące w skład Koalicji Obywatelskiej, czyli Zieloni, Inicjatywa Polska i Nowoczesna, popierają postulaty prozwierzęce. [Edycja 11.10.23]  Czy będą miały wpływ na politykę całej Koalicji? Mamy nadzieję, że polityka całej Koalicji Obywatelskiej w przyszłym Sejmie będzie prozwierzęca.

Nie uzyskaliśmy deklaracji również od partii, które chcą reprezentować rolników, czyli Polskiego Stronnictwa Ludowego i AgroUnii. 

Lewica pozostaje największą partią na polskiej scenie politycznej, która opowiada się za lepszą ochroną zwierząt.

Czemu to jest ważne?

Okres przedwyborczy to czas kiedy w debacie publicznej pojawia się wiele ważnych kwestii. Zwierzęta i ich los jest jedną z nich. Musimy wspólnie zadbać o to, aby interesy zwierząt były reprezentowane w przyszłym Sejmie i Senacie.

Pamiętajmy o zwierzętach 15 października!