Powiedzmy sobie szczerze, każdy z nas chce jakiejś zmiany na świecie, ale czy każdy jest w stanie podjąć działania, aby te zmiany zaszły? Czy robimy dostateczne minimum każdego dnia, aby rzeczywiście wpłynąć na otaczający nas świat? Jest wiele sposobów na pomaganie, a jednym z najlepszych jest dawanie darowizn. Dlaczego?
Przekazywanie darowizn na organizacje pozarządowe to nie tylko czynienie dobra, ale także wpływ na zmiany systemowe, o które dana organizacja walczy. Warto też zwracać uwagę na odpowiedni przekaz dotyczący darowizn, bo dawanie to nie tylko przekazywanie 1% podatku, który i tak zostałby nam zabrany. Dawanie to przekazywanie części swoich dóbr w celu wsparcia bliskich nam celów, wpłynięcia na los i zmiany – w naszym przypadku  wsparcie walki o lepszy los zwierząt.

Dawanie darowizn rodzi szczęście

Naukowo dowiedziono, że dawanie darowizn i wspieranie potrzebujących jest jednym z filarów zdrowia i szczęścia. W rzeczywistości działanie i czynienie dobra (wolontariat) faktycznie stymulują mózg i wyzwalają uwalnianie dopaminy i endorfin.

kultura dawania darowizn

fot: Andrew Skowron

Dlatego tak wiele korporacji ostatnio wprowadza projekty związane z wolontariatem i wsparciem organizacji pozarządowych.
Korporacje  stawiają także na CSR, czyli odpowiedzialność społeczną oraz transparentność. Ciężko już nie zauważyć działań charytatywnych prowadzonych przez duże firmy. Na większości ich stron internetowych znajdziemy zakładkę o nazwie „odpowiedzialność”. Jest to jeden ze sposobów na przekazywanie swoim pracownikom, że firma dba o ich szczęście i rozwój, bo pracownicy zaangażowani, mogący brać udział w czynieniu dobra, to szczęśliwi pracownicy.
Bez względu na pozycję społeczną, stanowisko i branżę większość z nas chce mieć poczucie, że robi coś większego i wspiera ważne inicjatywy, które mogą zmienić otaczający nas świat.

Żadna organizacja pozarządowa nie jest w stanie utrzymać się bez wsparcia

Koszty operacyjne każdej organizacji zależą od rodzaju jej działalności, a od ich wielkości zależy efektywność danej organizacji, dlatego bardzo ważne jest, by te koszty stale kontrolować i obniżać. Według zasad efektywnego altruizmu najlepszym rozwiązaniem jest wspieranie efektywnej organizacji, która czyni dobro, a Otwarte Klatki do takich właśnie należy.

Czytaj: Efektywny altruizm nas docenił

Z badań Open Philantrophy wynika, że jednym z największych globalnych problemów świata jest cierpienie zwierząt hodowanych przemysłowo. Jako ludzkość nie możemy być obojętni na to okrucieństwo.
kultura dawania darowizn
Powinniśmy więc zakorzeniać w społeczeństwie kulturę dawania darowizn. Kulturę dzielenia się tym, co posiadamy, i przekazywania z własnej woli darowizn na cele dobroczynne. Przekazując pieniądze na efektywne organizacje prozwierzęce, takie jak Otwarte Klatki, możemy realnie wpłynąć na zmiany systemowe i poprawę losu zwierząt.

Przeczytaj także: Zarabiać, żeby dawać

Niezależnie od tego, jak bardzo zapracowani jesteśmy, jak mocno wciągnięci w wir codzienności, zawsze mamy możliwość, by dać coś od siebie. Dawanie znaczy opowiedzenie się po stronie danej sprawy, identyfikowanie się z nią, wstawienie się za czymś, co przyniesie pozytywną zmianę.
Winston Churchill kiedyś powiedział: Zarabiasz na tym, co dostajesz. Tworzysz życie dzięki temu, co dajesz.

Możesz zacząć już dziś

Dawanie możesz zacząć każdego dnia, a najlepiej już dziś. Jeżeli chcesz zobaczyć zmiany wokół siebie, wykonaj krok i zacznij wspierać bliskie Ci organizacje.
Bycie darczyńcą powinno być sposobem na życie. Dookoła nas jest bardzo wiele potrzebujących – ludzi i zwierząt – którzy są w dużo gorszej sytuacji niż my, dlatego tak ważne jest, byśmy wspierali takie inicjatywy.

kultura dawania darowizn

fot: Andrew Skowron

Ale dawanie nie może się zakończyć tylko na przekazaniu darowizny, razem musimy działać nad rozwiązywaniem problemów już na poziomie podstawowym.

Czym jest prawdziwa filantropia?

Dziś dość często mamy do czynienia z pozornym dawaniem, dobrze opisał to Marek Rymsza na portalu ngo.pl:

A tymczasem w ostatnich latach zbyt mocno akcentujemy dawanie pozorne, czemu służy między innymi promocja mechanizmu 1% jako formy filantropii. I to się, niestety, mści. 1% nie jest bowiem działalnością dobroczynną, tylko udziałem obywateli w alokacji środków publicznych.

Prawdziwa filantropia to nie jednorazowa darowizna, to sposób na życie. Kwota jednorazowa nie ma zbyt wielkiego znaczenia, większe znaczenie ma miesięczne zobowiązanie do wspierania inicjatywy.

kultura dawania darowizn

Fot: Andrew Skowron

To dzięki zaplanowanym i stałym wpłatom organizacje mogą się rozwijać i planować długoterminowe kampanie. Filantropia jest naszym obowiązkiem – wszyscy przyczyniamy się do większego dobra i zostawiamy świat o wiele lepszym niż ten, który zostawili nam nasi rodzice.

„Kultura dawania to zaś zakorzenione wzory dzielenia się tym, co do nas należy, z tymi, którym brakuje. Kultura dawania wiąże też przekazywanie funduszy z osobistym zaangażowaniem”. Marek Rymsza, Jak nie zabić dobroczynności? Budujmy kulturę dawania, portal ngo.pl

Naszym moralnym obowiązkiem jest dawanie, by zmieniać ten świat na lepszy. Dlaczego jest to ważne?

  • Jest to słuszne działanie

Jeżeli masz wystarczająco dużo szczęścia, by zapłacić za ubranie, które masz na sobie i posiłek każdego dnia, naturalnym powinno się wydawać pomaganie tym, którzy tego nie doświadczyli, najbardziej potrzebującym.

  • Wprowadzasz zmiany w społeczeństwie

Bądź zmianą, którą chcesz widzieć w świecie. Wokół nas jest tak wiele ubóstwa i cierpienia. Nie trzeba być Billem Gatesem, by przekazać darowiznę. Każda złotówka ma znaczenie. Animals Charity Evaluators wyliczyło, że każde 1 zł przeznaczone na Otwarte Klatki pomaga ratować 14 zwierząt. Pomyśl, jak ogromny wpływ możesz mieć na ich los.

  • To ma sens

Niezależnie od sprawy, w jaką się angażujesz, przyczyniasz się do zmiany na lepsze. Masz rzeczywisty wkład w niesienie dobra.

  • To zachęca bliskich i znajomych do dawania

Nasza dawanie może zainspirować naszych najbliższych, znajomych. Pomyśl, jak wielki wpływ może mieć taki gest na sprawę. Wiele rodzin z okazji świąt, ślubów przekazuje datki dla najbardziej potrzebujących, dla fundacji i organizacji pozarządowych, zamiast wydawać pieniądze na prezenty.
Bądźmy nie tylko jednorazowymi darczyńcami, bądźmy filantropami i zmieniajmy ten świat każdego dnia na lepszy – za tych, którzy nie mogą.
Jeśli chcesz regularnie wspierać działalność Otwartych Klatek, ustaw stały przelew na: 81 2030 0045 1110 0000 0257 1960 Tytuł przelewu: darowizna. Stowarzyszenie Otwarte Klatki ul. Grottgera 16/1. 60-758 Poznań. SWIFT: PPABPLPKXXX/ IBAN: PL 81 2030 0045 1110 0000 0257 1960 Lub kliknij w przycisk poniżej

Przekaż darowiznę

fot: Andrew Skowron https://andrewskowron.org/
fot: Unsplash
żródła: http://www.ngo.pl/