W środę 15 listopada 2023 w gazetach ukazał się list, który zaadresowaliśmy do Lidla w imieniu milionów kurczaków hodowanych na mięso. Wzywamy Lidl Polska do podpisania European Chicken Commitment – deklaracji, która znacząco poprawi warunki życia kurczaków. Chodzi przede wszystkim o rezygnację z nienaturalnie szybko rosnących ras kurczaków, które niewyobrażalnie cierpią przez całe swoje życie.

Apel do Lidla – wydrukowany w dwóch najbardziej opiniotwórczych polskich gazetach: Gazecie Wyborczej i Rzeczpospolitej – jest kolejnym z działań, których Otwarte Klatki i 20 innych organizacji z całej Europy podejmują się, aby przekonać Lidla do poprawy losu kurczaków, których mięso sprzedaje. Pod opublikowanym listem podpisują się zarówno Otwarte Klatki, jak i Fundacja Alberta Schweitzera.

Treść apelu brzmi następująco:

Szanowni Państwo,

zwracamy się do firmy Lidl w imieniu kurczaków hodowanych na mięso. Oczekujemy pilnej reakcji na skandaliczne warunki, w jakich żyją te zwierzęta.

Hodowane obecnie kurczaki należą do ras szybko rosnących, które zabija się w wieku zaledwie 6 tygodni. Ich wzrost w ciągu kilkudziesięciu lat sztucznie przyspieszono aż 4-krotnie. Nienaturalnie szybki przyrost masy dotkliwie obciąża organizmy tych zwierząt. Pod ciężarem monstrualnych mięśni piersiowych, sprzedawanych jako piersi z kurczaka, ich kości ulegają bolesnym deformacjom – już samo chodzenie sprawia ptakom trudność i bardzo często ogromny ból. Choroby, skrajne stłoczenie i brak podstawowego wyposażenia na fermach uniemożliwiają kurczakom zaspokajanie podstawowych potrzeb.

Ich życie przepełnione jest zbędnym cierpieniem.

Wzywamy Lidl Polska do wydania deklaracji European Chicken Commitment, której standardy zapewniają kurczakom życie w lepszym zdrowiu i bardziej godnych warunkach.

Lidl Polska „wierzy, że odpowiedzialna firma może więcej”. Czy wobec tego firma odpowie milionom polskich kurczaków, czekającym na jej pomoc?

Z poważaniem

Stowarzyszenie Otwarte Klatki,
Fundacja Alberta Schweitzera

w imieniu:
milionów kurcząt, których mięso sprzedaje się w supermarketach

Dlaczego zwracamy się do Lidla?

Lidl to największy supermarket w całej Europie. Sieć ma swoje sklepy w aż 30 krajach. Domagamy się od Lidla, aby jako lider europejskiego rynku spożywczego wziął odpowiedzialność za cierpienie wielu milionów kurczaków, których mięso sprzedaje każdego roku. Deklarację European Chicken Commitment, w skrócie ECC, podpisało już 370 europejskich firm, w tym wiele popularnych sieci handlowych (w Polsce m.in. Carrefour, Auchan, Subway, Pizza Hut, IKEA, FRoSTA). Firmy te zobowiązały się przyjąć lepsze standardy hodowli i obecnie dążą do wyeliminowania najokrutniejszych praktyk.

Fot. Konrad Łoziński.

W czym problem?

Szybko rosnące rasy kurczaków, z których powinien zrezygnować Lidl, to zwierzęta, które nienaturalnie szybko przybierają na masie. Zabija się je w wieku zaledwie 6 tygodni. Już tak krótki czas wystarcza im do rozwoju monstrualnych, przerośniętych mięśni piersiowych, które sprzedawane są jako „piersi z kurczaka”. Ich rozmiar i ciężar obciążają resztę ciała, szczególnie młode kości, które ulegają bolesnym deformacjom. Już po kilku tygodniach życia szybko rosnące kurczaki mają problemy z normalnym poruszaniem się. Często nawet chodzenie sprawia im ból – nie są w stanie biegać, skakać, grzędować czy kąpać się w piasku, jak robiłyby to normalne kury. Wiele z nich nie przeżywa trudnych warunków fermy i umiera z powodu chorób, ataków serca czy skrajnie zaawansowanego kalectwa, które je unieruchamia.

Pomóż nam przekonać Lidla do zmiany

Petycje do Lidla o zmianę losu kurczaków podpisało już ponad pół miliona Europejczyków, w tym dziesiątki tysięcy osób z Polski. Pomóż nam sprawić, aby Lidl odesłał hodowlę szybko rosnących kurczaków do historii – podpisz petycję!