British Fashion Council podjęło decyzję o wycofaniu naturalnego futra z pokazu. Wrześniowy tydzień mody będzie zatem zupełnie wolny od ubrań i dodatków wykonanych z futra.

London Fashion Week to jeden z największych tygodni mody na świecie i pierwszy wolny od futer! Decyzję w tej sprawie podjęło British Fashion Council w odpowiedzi na rosnącą liczbę demonstrantów towarzyszących pokazowi. W 2016 roku było ich tylko dwudziestu pięciu, natomiast w 2017 już dziesięciokrotnie więcej.
Caroline Rush, dyrektor naczelna British Fashion Council, mówi, że w pełni wolne od naturalnego futra wydarzenie zwróci uwagę producentów na utrzymujący się trend zastępowania futra alternatywnymi materiałami”.

Więcej na temat: Londyński Tydzień Mody bez naturalnych futer 

Jedną z marek, które już wycofały futrzane elementy ze swojej oferty, jest Burberry.  Uważamy, że naturalne futra nie idą w parze z nowoczesnością oraz źle wpływają na środowisko, w którym żyjemy”, powiedział dyrektor Burberry, Marco Gobetti, w wywiadzie dla Business of Fashion.

Czy Prada zrezygnuje z futer?

Wendy Higgins, dyrektor do spraw mediów Humane Society International UK mówi, że pierwszy raz w sprawie wycofania futer kontaktowano się z Burberry niemal dziesięć lat temu.
Większość Brytyjczyków nie chce mieć nic wspólnego z okrutną produkcją futra. Decyzja w tej sprawie jest niepodważalnie słuszna i podjęta w doskonałym momencie zbliża się New York Fashion Week, a stanowisko Burberry jest jasnym sygnałem do zmian dla marek takich jak Prada, które wciąż korzystają z naturalnych futer i tym samym nie nadążają za trendem”.

W tym tygodniu grupa prozwierzęca Peta opublikowała list otwarty od Palomy Faith do nowej przewodniczącej British Fashion Council, Stephanie Phair, z prośbą o wprowadzenie polityki fur-free.
British Fashion Council nie powinno korzystać z materiału, którego produkcja jest tak okrutna, że zabroniono jej w Wielkiej Brytanii”, pisze Paloma w nawiązaniu do ustawy z 2003 roku, w której zdelegalizowano hodowlę zwierząt na futra, jednak zezwolono na jego import.

Ważne decyzje konsumentów

Jako organizacja wierzymy w prawa ludzi oraz zwierząt, więc zachęcamy projektantów do rezygnowania z nieetycznych materiałów”, mówi Caroline Rush. Nie zdecydowała się jednak na zupełny zakaz korzystania z futer, twierdząc, że nie chce narzucać ani kontrolować procesu twórczego designerów”, których ubrania prezentuje na scenie. Użytkowanie futer jest legalne w Wielkiej Brytanii, a wybór należy do projektantów oraz, ostatecznie, konsumentów”.

Przeczytaj także: SHOWROOM wspiera odpowiedzialną modę i rezygnuje z futer!

 Rezygnacja z futer jest częścią inicjatywy British Fashion Council w sprawie mody pozytywnej, stworzonej, aby zachęcić producentów do dbałości o etyczność, ideały równości oraz godną płacę, a także poszanowanie praw pracowników produkcji.Rush uważa, że dzięki tej inicjatywie producenci częściej zwracają uwagę na zmiany w kulturze oraz trendy oparte na ideałach”.
Dialog w sprawie futra wciąż trwa, a stanowisko firm takich jak Burberry, Gucci, Stella McCartney, Yoox, Net-a-Porter, Versace czy Vivienne Westwood może znacząco wpłynąć na politykę innych marek modowych.
Aby pomóc producentom w zastąpieniu naturalnego futra sztucznym, British Fashion Council utworzyło specjalny katalog produktów alternatywnych dla firm odzieżowych wysokiej klasy, w którym radzi, jak wprowadzić stosowne zmiany. W poradniku zawarto także wskazówki, jak ubiegać się o odpowiednie certyfikaty potwierdzające etyczność produktów.

Trend na modę wolną od okrucieństwa

Trend rezygnowania z futra rośnie w siłę wśród domów mody najwyższej klasy. Tylko w 2017 roku włączyły się w niego marki takie jak Gucci, Michael Kors oraz Versace. O krok dalej poszedł Asos, który postanowił zupełnie zrezygnować nie tylko z futer, ale też piór, jedwabiu, kaszmiru oraz moheru.  Staramy się, aby podobną decyzję podjęły również inne marki. Wesprzyj naszą kampanię Cena Futra”, aby pomóc nam w walce o lepsze jutro dla zwierząt futerkowych!

Photo by Kris Atomic on Unsplash
źródło: https://www.theguardian.com/fashion/2018/sep/07/london-fashion-week-vows-to-be-fur-free?CMP=Share_iOSApp_Other#img-2