Mamy kolejne świetne wieści dla zwierząt! Na początku sierpnia rząd Malty ogłosił zakaz hodowli zwierząt na futro oraz zakaz produkcji foie gras ze skutkiem natychmiastowym! Zakaz hodowli zwierząt na futra został wprowadzony mimo tego, że w tym kraju nie działa żadna ferma futrzarska. Zakaz ma więc charakter prewencyjny i ma na celu zapobiec przenoszeniu się na Maltę gospodarstw z innych państw.

Fot: Andrew Skowron

Hodowcy mają coraz mniej możliwości w zakresie umiejscowienia swojego biznesu. Liczba państw w Europie, w których zakazana jest hodowla zwierząt na futra stale się powiększa. Malta jest już trzecim krajem w tym roku, który zakazał hodowli zwierząt na futra, po Włoszech i Irlandii. 

Minister Rolnictwa Malty słusznie stwierdził, że choć praktyki takie jak hodowla zwierząt na futra i produkcja foie gras nie są na Malcie normą, nadal kluczowe jest ich zakazanie, aby zapewnić ochronę zwierząt. 

Pomimo że coraz więcej państw zakazuje hodowli zwierząt na futra, a konsumenci podejmują coraz bardziej świadome decyzje zakupowe, skala cierpienia zwierząt utrzymywanych na fermach wciąż pozostaje ogromna. W wielu europejskich państwach, w tym w Polsce, wciąż dopuszczalna jest hodowla zwierząt na futro. Szansą na całkowite ukrócenie cierpienia zwierząt na fermach futrzarskich jest wprowadzenie zakazu utrzymywania i zabijania zwierząt na futra oraz importu i sprzedaży produktów zawierających takie futra na terenie całej Unii Europejskiej. Taką szansę daje nam Europejska Inicjatywa Obywatelska “Europa Bez Futer”! Podpisz petycję i dołącz do walki o Europę Bez Futer!