Kolejne polskie marki dołączają do międzynarodowego programu Sklepy Wolne Od Futer (Fur Free Retailer). Tylko w ostatnich miesiącach lista członków tej inicjatywy powiększyła się o ponad dziesięć rodzimych marek, a kolejne już teraz deklarują chęć przystąpienia do programu.

Program Sklepy Wolne Od Futer to inicjatywa prowadzona w ponad 25 krajach. Jego głównym założeniem jest przekonywanie firm odzieżowych do projektowania ubrań bez wykorzystania futer zwierzęcych, a także dostarczanie konsumentom rzetelnej informacji na temat polityki poszczególnych marek w tej kwestii. Program promuje rezygnację branży z odzieży i dodatków z prawdziwym futrem, zaś klientom pozwala podejmować świadome i etyczne decyzje zakupowe. W Polsce program ten koordynuje od 2013 r. Stowarzyszenie Otwarte Klatki.

Tylko w ostatnich miesiącach do inicjatywy dołączyło jedenaście polskich marek, którym na sercu leży moda wolna od okrucieństwa. Są to Elementy, Local Heroes, projektant Łukasz Jemioł, Ryłko, Fairma, Skydance, Mosquito, PaMaMi, Simply Wild, Florista oraz Remedium Bag.

Coraz więcej sklepów sprzeciwia się wykorzystywaniu futer zwierzęcych.

Każda taka decyzja o przystąpieniu do programu jest bardzo cenna. Z jednej strony pokazuje, jak dużo firm i projektantów opowiada się po stronie etycznej mody, a z drugiej pomaga przekonywać innych graczy do podobnego kroku. Łącznie tylko w Polsce do programu Sklepy Wolne Od Futer przystąpiło blisko 100 marek i projektantów. Na całym świecie jest ich już prawie 1500, w tym tak znane domy mody i koncerny odzieżowe jak GUCCI, Michael Kors, Jimmy Choo, HUGO BOSS, H&M, ZARA, Topshop czy KappAhl

Branża modowa coraz głośniej przyznaje, że na rynku nie ma dłużej miejsca na prawdziwe futra. Zarówno ze względu na dobro zwierząt, które są hodowane w dramatycznych warunkach powodujących cierpienie fizyczne i psychiczne, jak i ze względu na środowisko naturalne zanieczyszczane przez fermy i zakłady zajmujące się obróbką futer.

Fermy futerkowe nie mogą zapewnić zwierzętom odpowiednich warunków

Firmy zainteresowane przystąpieniem do programu Sklepy Wolne Od Futer mogą to zrobić poprzez kontakt podany na naszej stronie.