*wyłącznie dla mężczyzn, autor nie bierze odpowiedzialności za ewentualne skutki stosowania przez kobiety

por                     przepis                     miska

Deszcz bębni głucho o parapet, sobotnie jesienne przedpołudnie przed ekranem nieuchronnie zmienia się w popołudnie. Ot, kolejny zwyczajny dzień Dovahkiina, słońce wolno zbliża się do obrysu gór, gdy mozolnie przedzierasz się przez las. Opóźniających marsz złodziejaszków okradasz w biegu, dekapitując ich wolną ręką. Już niedaleko, byle tylko zdążyć do celu przed zmrokiem i zastać handlarzy na rynku w Solitude, nim zamkną swoje kramy i oddadzą się wątpliwej jakości rozrywkom w zajeździe The Winking Skeever. Kieszenie masz wypchane pierścieniami, plecak pęka w szwach od ciężaru łupów, w myślach przeliczasz już złoto w sakiewce handlarza, lecz czujesz, że tym razem może się nie udać. Los chciał inaczej…

Bo nawet ON czasami głodnieje…

I co ma zrobić smocze dziecię, zatrzymane przez tę wstydliwą potrzebę śmiertelnych, stojąc bezradnie na ścieżce przy Dragons Brigde, gdy czasu ma tylko 20 minut? Odpowiedź jest jedna – kliknąć “save” i przygotować zupę pomidorową!

Historycznie zupa ta przydawała energii awanturnikom w Cesarstwie Tamriel, do kupienia w każdej szanującej się gospodzie (2 gold).

miska1

Wg oryginalnego przepisu do przygotowania samodzielnie w kociołku, z wody z dodatkiem pomidorów, czosnku, pora (znakomicie zastępuje go cebula) i przyprawionej solą.

 

My zrobimy wersję wzmocnioną, więc potrzebne nam będą:

– 1 mała cebula (dowolna wg preferencji)

– 2 łyżki oleju

– 1 puszka pomidorów krojonych

– 1⁄2 szklanki soczewicy czerwonej (tak naprawdę jest pomarańczowa!)

– 2 szklanki wody

– dużo curry, 1⁄2 łyżeczki soli + pieprzu + papryki (albo chili)

Do kociołka na rozgrzany olej wrzucaj pokrojoną cebulę i podsmaż, po chwili dodaj pomidory i przyprawy. Teraz mieszaj i pogotuj przez minutę. Wsyp soczewicę i zamieszaj, dolej wodę i gotuj 15 minut na małym ogniu, aż soczewica wciągnie wodę.

Wyjadać z miseczki za pomocą pieczywa (Restore 10 points of Health. Restore 10 points of Stamina.)

Ostre? Fus Ro Dah!

 

A teraz biegiem do Solitude.

PS. Jeśli zupa słabo się miesza i nie smakuje właściwie, spróbuj przed dodaniem pomidorów otworzyć puszkę.

gra

Krzysztof Ryszawy

15.10.2014