Końcówka grudnia dla większości z nas jest czasem relaksu i podsumowań – my także w ostatnim tygodniu 2020 roku ładowaliśmy akumulatory w świątecznej atmosferze i planowaliśmy działania na kolejny rok. Mimo tego, w tym miesiącu działo się wiele, a tempo pracy w Otwartych Klatkach nie spadło. Co ciekawego wydarzyło się w grudniu 2020?

Rozstrzygnięcie Plebiscytu Krwawe Futro

W ubiegłym miesiącu rozpoczęliśmy plebiscyt, w którym dzięki Waszym głosom wybraliśmy firmę najbardziej przyczyniającą się do cierpienia zwierząt hodowanych na futra. Głosy nie pozostawiły wątpliwości – ten niechlubny tytuł otrzymała firma Ochnik, która w swojej ofercie posiada ponad 400 produktów zawierających naturalne futra! Mamy nadzieję, że nagroda oraz głosy w plebiscycie pokażą nominowanym firmom co klienci sądzą o sprzedaży naturalnych futer.

wręczenie Krwawej Nagrody

Gino Rossi i Ryłko w programie Sklepy Wolne od Futer!

Nasz plebiscyt już teraz przyniósł wymierny efekt – Gino Rossi, jedna z nominowanych firm, w trakcie trwania głosowania zadeklarowała wycofanie futer ze swoich kolekcji! Gratulujemy etycznej decyzji, a Wam dziękujemy za każdy oddany w plebiscycie głos.

To nie koniec dobrych wiadomości w tym temacie – niedawno do programu dołączyła także firma Ryłko! Już ponad 1000 firm jasno deklaruje, że nie będzie wspierać okrucieństwa wobec zwierząt i należy do Sklepów Wolnych od Futer.

Publikacja śledztwa z uboju norek

16 grudnia wraz z TVN24 i SOKO Tierschutz opublikowaliśmy pierwszy tego typu materiał w Polsce – nagranie pokazujące ubój norek, w tym z wnętrza komory gazowej.  Na nagraniach widać powolną agonię zwierząt, które walczą o każdy oddech. Taki ubój jest nie tylko niehumanitarny, ale również nieskuteczny. Te norki, które przeżyły pobyt w komorze gazowej, zostały później dobite metalowym prętem lub poprzez uderzanie nimi o ziemię. Po publikacji śledztwa złożyliśmy zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

To już kolejny materiał pokazujący jak cierpią zwierzęta na fermach futrzarskich. Każdy rok zwlekania z zakazem hodowli zwierząt na futra to miliony cierpiących zwierząt. „Piątka dla zwierząt” nie będzie dalej procedowana, a o wcześniej zapowiadanym nowym projekcie wciąż nic nie wiadomo. 

Wyrok skazujący za zagłodzenie kurczaków

Rok temu wspólnie z Powiatową Inspekcją Weterynarii przeprowadziliśmy kontrolę na fermie zarodowej brojlerów. Obrazy na miejscu zaszokowały nas. Zwierzęta były wycieńczone i wychudzone, traciły upierzenie. Stan zwierząt był tak ciężki, że żadna ubojnia nie chciała ich przyjąć. Właściciel z powodu problemów finansowych przestał karmić zwierzęta. W efekcie ponad 1600 kurczaków zmarło z głodu.

fot. Andew Skowron

W tym miesiącu sąd skazał właściciela fermy za znęcanie się nad zwierzętami. Hodowca otrzymał karę 2 lat ograniczenia wolności polegającą na wykonywaniu nieodpłatnej kontrolowanej pracy na cele społeczne w wymiarze 30 godzin miesięcznie. Nie będzie mógł także prowadzić działalności gospodarczej związanej z wylęgiem drobiu oraz posiadać drobiu hodowlanego przez okres 4 lat. To bardzo ważny wyrok pokazujący, że ochrona przed cierpieniem należy się nie tylko zwierzętom domowym.

Dziękujemy naszej aktywistce, radczyni prawnej Angelice Kimbort za reprezentowanie zwierząt przed wymiarem sprawiedliwości.

Jak reagować, kiedy karpiom dzieje się krzywda?

Jak możesz pomóc karpiom, kiedy widzisz, że dzieje się im krzywda? Na to pytanie odpowiadamy w nowym odcinku na YouTube.

Sprzedawane w sklepach karpie mogą cierpieć albo odczuwać ból: są stłoczone, nie mogą się ruszać, są bez wody lub mają jej zdecydowanie za mało, są pakowane do zawiązywanych toreb foliowych bez wody, łapane rękoma w okolicach skrzeli, poranione – to wskazówki, że zachodzi podejrzenie popełnienia przestępstwa znęcania nad zwierzętami. Warto wiedzieć jak reagować w takich sytuacjach.

Publikacja raportu o wycofywaniu żywych karpi

W grudniu po raz pierwszy opublikowaliśmy raport dotyczący tematu przedświątecznej sprzedaży żywych karpi. Dowiesz się z niego między innymi:

  •  dlaczego aż tyle sieci handlowych wycofuje żywe karpie? 
  •  Jakie to ma przełożenie na dobrostan karpi?
  •  Ile ryb dzięki tej decyzji ma lepszy los?   

Raport do pobrania jest na naszej stronie.

Kampania przeciwko sklepom E. Leclerc

Mimo, że większość sieci handlowych wycofało ze sprzedaży żywe karpie, Makro i E. Leclerc dalej nie podjęły tej decyzji. W związku z tym razem z innymi organizacjami (Fundacja Międzynarodowy Ruch Na Rzecz Zwierząt Viva!, Compassion Polska i Fundacja Alberta Schweitzera) rozpoczęliśmy kampanię przeciwko sieci E. Leclerc. Pomóż nam w  niej i podpisz petycję!

Publikacja filmu o mokrych targach 

Na mokrych targach na całym świecie w okrutnych i niehigienicznych warunkach sprzedawane i zabijane są zwierzęta. Zdaniem badaczy najbardziej prawdopodobnym źródłem obecnej pandemii jest jeden z chińskich „mokrych targów”. Panujące na tych targach warunki są nie tylko okrutne dla zwierząt, ale stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego. Więcej na ten temat dowiesz się z naszego nowego odcinka na kanale YouTube.

Wsparcie dla mieszkańców wsi

W związku z dziesiątkami zgłoszeń od mieszkańców z prośbą o wsparcie w powstrzymaniu budowy ferm, w ramach Koalicji Społecznej Stop Fermom Przemysłowym opublikowaliśmy poradnik – Jak zatrzymać budowę fermy? Postępowanie administracyjne. Mamy nadzieję, że materiał ten pomoże mieszkańcom borykającym się z zagrożeniem budowy fermy w okolicy ich domostwa.

Urodzinowe aukcje Allegro Charytatywnie

Z okazji 8. urodzin Otwartych Klatek przygotowaliśmy urodzinowe wydarzenie online z mnóstwem prezentów. Na naszym profilu na Allegro pojawiły się aukcje, gdzie można było wylicytować przedmioty, vouchery oraz usługi, a cały zysk został przekazany na pomoc zwierzętom. Na aukcjach pojawiły się prawdziwe perełki od celebrytów, artystów, influencerów, firm oraz innych osób wspierających. Dziękujemy każdemu, kto dołożył swoją cegiełkę do naszych urodzin!

Składamy zawiadomienie do prokuratury

W grudniu sieć obiegły zdjęcia z protestu Agrounii. Widok martwej świni wyrzuconej na ulicę w Warszawie zszokował wiele osób. My złożyliśmy w tej sprawie zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Ubój zwierząt jest dozwolony jedynie w celu pozyskania mięsa i skór – nie na protesty, a my nie godzimy się na traktowanie zwierząt jak przedmioty. Policja zbada, czy złamano ustawę o ochronie zwierząt.

Kolejny odcinek Wiadomości Poklatkowych

Sara, nasza aktywistka, przygotowała dla Was kolejny odcinek Wiadomości Poklatkowych! Z piątego odcinka dowiecie się więcej m.in. o ostatnich śledztwach na fermach norek, losach “piątki dla zwierząt” i nowościach wśród produktów roślinnych.

Publikacja ebooka “Przez żołądek do serca”

Z początkiem grudnia opublikowaliśmy charytatywny ebook z przepisami znanych blogerek i youtuberek kulinarnych. E-book “Przez żołądek od serca – roślinne przepisy stworzone z miłości do zwierząt” to wyjątkowe wydanie, które pomaga zwierzętom na dwa sposoby. Po pierwsze – cały dochód ze sprzedaży wspiera działania dla zwierząt! Po drugie – przedstawione w ebooku przepisy są w stu procentach roślinne. Znajdziecie w nim przepisy zarówno na dania obiadowe, jak i desery czy dodatki, które nie tylko zachwycają smakiem, ale także są przyjazne dla zwierząt i środowiska. Z lektury e-booka dowiecie się także więcej o tym jak na co dzień można pomagać zwierzętom.

W wydaniu znajdują się przepisy od: Justyny Żak (Juszes), Magdaleny Jutrzenki (Hello Morning), Anny Sudoł, Marty Dymek (Jadłonomia), Karoliny SobańskiejAlicji Rokickiej (Wegan Nerd), Ilony Syskiej (Mniumniu), Ireny Owsiak (Healthy Omnomnom) oraz Ewy Ługowskiej (Misa Mocy).

Trzecia edycja rankingu RoślinnieJemy

W ramach naszej kampanii RoślinnieJemy już po raz trzeci organizujemy branżowy plebiscyt na najlepsze roślinne produkty na rynku. Wyniki plebiscytu ogłosimy online podczas Gali RoślinnieJemy w dniu 28 stycznia. Zapraszamy do głosowania!

Biedronka kończy z jajkami trójkami

W grudniu Biedronka zapowiedziała, że wycofa WSZYSTKIE jaja świeże z chowu klatkowego do 31 grudnia 2021 roku. To aż 4 lata szybciej, niż pierwotnie deklarowała. Co więcej, proces wycofywania jaj klatkowych rozpoczyna się już teraz. Pierwszy region, czyli Warszawa, wycofa jaja klatkowe od 1 stycznia 2021 roku. Dlaczego to aż tak dobra wiadomość? 

Biedronka to największa sieć detaliczna w Polsce i ma ogromny wpływ na rynek. Decyzja Biedronki jasno pokazuje, jak zmienia się rynek jajeczny i że w niedługiej przyszłości nie ma już miejsca dla jaj „trójek”.

Już kilka lat temu w wyniku rozmów udało nam się przekonać Biedronkę do wycofania jaj trójek, a takie przyspieszone tempo wycofywania jej z chowu klatkowego jest godne pochwały i naśladowania przez inne sklepy. Gratulujemy!