Od dłuższego czasu zbiórki na Facebook’u zyskują ogromną popularność. Założyć może ją każdy, a jedynym warunkiem jest posiadanie konta na portalu społecznościowym oraz wybranie organizacji, którą chcemy wesprzeć. Poniżej przedstawiamy poradnik, w którym dowiesz się krok po kroku, jak utworzyć zbiórkę i wspomóc wyjątkowe cele.

Krok 1. Założenie zbiórki.

Facebook umożliwia założenie dwóch rodzajów zbiórek: z okazji urodzin (możesz ją rozpocząć 2 tygodnie przed urodzinami, o czym Facebook poinformuje Cię w aktualnościach) oraz z własnej inicjatywy (możesz ją utworzyć w dowolnym momencie). Aby rozpocząć uruchomienie zbiórki należy kliknąć w ten link – który przeniesie Cię do “Zbiórek pieniędzy” na Facebooku.

Możesz to także zrobić klikając w “Zbiórki pieniędzy” w menu po lewej stronie Aktualności (jak i na fanpage’u organizacji). Następnie kliknij na “Zbierz pieniądze na rzecz organizacji non profit”.

Stwórz zbiórkę na rzecz Otwartych Klatek!

wystarczy że klikniesz poniżej

utwórz

Krok 2. Wybierz organizację.

Wpisz w wyszukiwarkę ulubioną organizację, którą chcesz wesprzeć zbiórką. Możesz również wyszukać wśród najbardziej popularnych organizacji z danej kategorii (po prawej stronie).

Oczywiście polecamy wybranie Otwartych Klatek! 🙂

Krok 3. Uzupełnij podstawowe informacje o zbiórce.

Wpisz w odpowiednie rubryki cel zbiórki – czyli ile pieniędzy chcesz zebrać dla wybranej organizacji. Wybierz także datę, kiedy zbiórka ma się skończyć. Najczęstsza długość zbiórek to 2 tygodnie. Gdy już wszystko wypełnisz, kliknij “dalej”.

 

Krok 4. Opowiedz historię.

Tutaj możesz puścić wodzę fantazji! Napisz, dlaczego cel organizacji jest dla Ciebie ważny i zachęć znajomych do wpłacania datków. Jeśli nie chcesz się rozpisywać – nic nie szkodzi. Mamy ustawiony ogólny opis, który możesz pozostawić. Ale pamiętaj – największe zbiórki są spersonalizowane – opisanie swojej wyjątkowej historii lub marzenia dużo bardziej zachęci znajomych do wpłacenia darowizny!

Krok 5. Ustaw zdjęcie w tle.

Dobrze dobrane zdjęcie w tle pomoże Ci zwrócić uwagę znajomych na zbiórkę i wyróżni ją wśród miliona innych informacji na tablicy Facebook’a. Możesz wykorzystać nasze gotowe tła – z liskiem lub kurczaczkiem – ale również śmiało dodaj własne propozycje! To Twoja zbiórka, więc zrób ją tak, aby pasowała do tego, co Tobie jest najbliższe. Aby dodać nowe zdjęcie, kliknij “edytuj” a następnie “prześlij nowe zdjęcie”. Po wybraniu zdjęcia w tle, kliknij “utwórz” i rozpocznij swoją zbiórkę.

Krok 6. Udostępniaj i zapraszaj znajomych!

Jest to jeden z najważniejszych kroków, który warunkuje powodzenie Twojej zbiórki. Jeśli po prostu utworzysz zbiórkę nie promując jej, z pewnością niewiele osób zauważy ją w mnogości informacji na Facebook’u. Ale łatwo możesz to zmienić! Udostępniaj zbiórkę oraz osobiście zaproś znajomych do pomagania. Nic tak nie łączy ludzi jak wspólne cele! Możesz także wysłać link do zbiórki w prywatnych wiadomościach i poprosić o wpłatę lub przekazanie jej dalej.

Krok 7. Niech coś się dzieje!

Postaraj się aktywnie promować zbiórkę. Przygotuj kilka krótkich wpisów i udostępnij je w dyskusji zbiórki. Może to być jakieś ciekawe wspomnienie, zdjęcie zwierząt lub po prostu napisz, dlaczego ją utworzyłeś.

Pamiętaj, żeby koniecznie podziękować osobom, które dokonały wypłaty. Każdy lubi, kiedy jego wkład zostanie zauważony! Dobrze sprawdzają się wpisy na tablicę zbiórki z oznaczeniem osób, które jako ostatnie dokonały wpłaty, i bezpośrednie podziękowanie im. Przy okazji pokażesz, że cel jest dla Ciebie bardzo ważny i zachęcisz innych do wzięcia udziału.

Kiedy zbiórka już się zakończy, również podziękuj wszystkim osobom, które razem z Tobą wsparły organizację. Zaproś ich do utworzenia własnej zbiórki udostępniając ten poradnik!

Kilka dodatkowych porad jak możesz uatrakcyjnić swoją zbiórkę:

  • Staraj się nie udostępniać zbiórki bez żadnego opisu czy wezwania do pomocy. Najczęściej takie udostępnienia są pomijane lub traktowane jako spam. A tego właśnie nie chcesz! Napisz 2-3 zdania, dlaczego znajomi powinni Cię wesprzeć.
  • Skup się na promocji zbiórki. Im więcej ludzi o niej usłyszy, tym więcej datków zbierze. Pamiętaj o dodaniu zdjęć do postów – w końcu to one zwracają uwagę odbiorców.
  • Spersonalizuj zbiórkę. Niech wyróżni się z wielu innych zbiórek na Facebook’u. Ustaw ciekawe zdjęcie w tle i nie pozwól, żeby zginęła w morzu innych zbiórek!
  • Możesz oznaczyć nas w postach w swojej zbiórce! Chętnie zobaczymy, jak Ci idzie!
  • Pamiętaj, że aby uzyskać dużo darowizn i rozwinąć zbiórkę musisz być cierpliwy i regularny. Przygotuj sobie kilka minut każdego dnia i doglądaj zbiórkę. Twoi znajomi na pewno zauważą, że bardzo się starasz i zechcą Cię wesprzeć.

Autor zdjęć z liskami: Andrew Skowron.