Czy wiecie, że wielu znanych muzyków zdecydowało się na dietę roślinną? Nierzadko działają również jako aktywiści prozwierzęcy, ekologiczni czy społeczni, wyrażając głośno swoje przekonania oraz próbując walczyć o bardziej etyczny świat. Oto lista 11 muzyków, którzy są weganami lub wegetarianami. 

Adele

Jak się okazuje ta bardzo znana, utalentowana wokalistka jest weganką od roku 2011. Nie ukrywa, że największą trudnością jest dla niej wyzbycie się starych nawyków. W każdym razie ma na to swój sposób – “Ilekroć mam zjeść mięso, zawsze widzę oczy mojego małego psa.”

Billie Eilish

Billie Eilish jest wyjątkową artystką, która mimo młodego wieku ma już na swoim koncie liczne sukcesy. Dorastała na diecie wegetariańskiej, a od 2014 roku jest weganką. Jej decyzja spowodowana była względami etycznymi i miłością Billie do zwierząt. Młoda artystka głośno wyraża na Instagramie swoje zdanie na temat hodowli zwierząt. Mówi o tym, że zwierzęta są torturowane dla ludzkiej przyjemności jedzenia ich. 

Paul McCartney (The Beatles)

Muzyka osławionego zespołu The Beatles prawdopodobnie nie trzeba nikomu przedstawiać. Sir Paul McCartney jest wegetarianinem od lat ’70, a do takiej decyzji skłonił go połów ryb, podczas którego uświadomił sobie, że ryba walczy o życie. Jak mowi: “Gdyby rzeźnie miały szklane ściany, każdy byłby wegetarianinem.”. Ponadto muzyk finansuje organizacje broniące praw zwierząt oraz promujące dietę roślinną. 

Justin Timberlake

Justin Timberlake zasłynął specyficzną i niecodzienną formą promocji diety roślinnej. Otóż przebrał się za tofu, tańczył i śpiewał: “Odrzuć mięcho i zostań wegetarianinem. Hej, zjedz sobie jarmuż, to dobra zabawa.”

Brian May (Queen) 

Gitarzysta Queen nawoływał do przejścia na dietę wegańską między innymi takimi słowami: “Dominujemy nad wszystkimi stworzeniami na tej planecie, a sądzę, że nie powinniśmy. Według mnie każde stworzenie ma takie samo prawo do dobrego życia. Nie powinniśmy wykorzystywać zwierząt. Myślę, że czynimy źle. Nie jesteśmy tutaj, żeby wykorzystywać inne stworzenia. Jesteśmy po to, żeby czynić dobro. Chciałbym być weganinem. Jestem wegetarianinem i nie udało mi się stać weganinem. Mam wielu wegańskich przyjaciół i jem dużo wegańskiego jedzenia, ale nie mogę nazwać siebie weganinem. Lubię ser, ale nie podoba mi się, w jaki sposób się go pozyskuje. Wegański ser mi nie odpowiada, bo nie jestem miłośnikiem soi. Mam słabość do sera, której nie potrafię przezwyciężyć.”

Anthony Kiedis (Red Hot Chilli Peppers) 

Popularny wokalista funk rockowego zespołu RHCP jest wegetarianinem od długiego czasu, bo od lat ’80. Weganinem stał się nieco później. “Wkrótce po tym, jak przeszedłem na weganizm, zobaczyłem film dokumentalny o tym, co dzieje się tam, gdzie hoduje się masowo krowy. To tylko zapieczętowało moją decyzję.”.

Eddie Vedder (Pearl Jam) 

Wokalista cieszącego się popularnością grungowego zespołu Pearl Jam jest wegetarianinem oraz aktywistą ekologicznym i społecznym. Znanym symbolem Veddera jest wytatuowane na łydce logo organizacji ekologicznej Earth First. Jako aktywista na rzecz przyrody, nierzadko bojkotuje na scenie firmy niszczące środowisko. Na przykład w 2007 roku wezwał publiczność do krytyki jednego z przedsiębiorstw naftowych zanieczyszczającego jezioro Michigan. 

Thom York (Radiohead) 

Wokalista grupy grającej alternatywnego rocka opowiada, że przeszedł na dietę bezmięsną przez inspirację utworem grupy The Smiths o nazwie “Meat is Murder”, śpiewanego przez Morrisseya. Jak mówi Thom: “Czułem się źle, często miałem kłopoty żołądkowe, kiedy jadłem mięso. Gdy zostałem wege, natychmiast poczułem się zdrowiej i atrakcyjniej. Zostanie wegetarianinem było jedną z pierwszych decyzji jaką podjąłem, by nie być częścią systemu mięsnego.”. 

Morrissey (The Smiths) 

Frontman grupy The Smiths za pośrednictwem albumu” Meat is Murder” z 1985 roku stał się swego rodzaju rockowym rzecznikiem wegan i wegetarian. Jest do tego stopnia przeciwny traktowaniu zwierząt jako pokarm, że potrafi odwołać koncerty, gdy poczuje woń mięsa z bufetu. Poza tym chętnie wspiera aktywistów prozwierzęcych i publicznie krytykuje osoby noszące futra oraz jedzące mięso, przez co jest postacią kontrowersyjną. Morrisseya jest wegetarianinem od czasów dzieciństwa oraz weganinem od kilkunastu lat. 

Joe Duplantier (Gojira)

Joe jest gitarzystą i wokalistą francuskiego zespołu metalowego Gojira. Jest członkiem organizacji Sea Shepherd zajmującą się ochroną środowiska morskiego, zwalczając nielegalny połów wielorybów i fok. Gojira wydała w 2005 roku album From Mars to Sirius w całości poświęcony ekologii. Na okładce widnieje charakterystyczny wieloryb, który jest jednym ze znaków rozpoznawczych zespołu. Duplantier jest weganinem. 

John Coltrane 

Uznany saksofonista i muzyk jazzowy, który miał naprawdę duży wpływ ten na gatunek muzyczny. Po problemach z narkotykami i alkoholem zmienił swój styl życia. Zaczął się między innymi interesować filozofiami wschodnimi i przeszedł na dietę wegetariańską w okresie między 1957 a 1964 rokiem. 

Dołącz do nich!

Wielu muzyków zdecydowało się w swoim życiu na zmianę nawyków żywieniowych, wybierając wegetarianizm i weganizm. Spora część z nich przyznaje się do różnych form aktywizmu ekologicznego, prozwierzęcego czy społecznego. Być może chciałbyś, Drogi Czytelniku, pójść w ślady swojego idola lub idolki? Jeśli interesuje Cię dieta roślinna, sprawdź nasze wyzwanie Vegan Challenge, gdzie przez 22 dni codziennie będziesz otrzymywać maila z propozycjami jadłospisu na cały dzień i ciekawymi informacjami. Spróbuj!