Jak wykorzystujemy przekazane nam darowizny? Jak zarządzamy finansami? Jak wyglądają nasze roczne wydatki? Odpowiedzi na te pytania to tak naprawdę odpowiedź na pytanie o to, jak działamy i jak podchodzimy do walki o prawa zwierząt.

Transparentność to dla nas jedna z kluczowych wartości. Chcemy, aby każda wspierająca nas osoba dobrze wiedziała, na co przeznaczamy otrzymane środki i miała pewność, że dobrze je wykorzystujemy. Dlatego co roku publikujemy obszerne sprawozdania finansowe, a także informujemy o pensjach osób zatrudnionych. Mamy nadzieję, że wiedza na temat naszych wydatków pozwoli Wam lepiej zrozumieć, jak działamy i jak myślimy o walce o prawa zwierząt.

To Wy budujecie lepszy świat dla zwierząt!

To Wy tworzycie Otwarte Klatki. To Wy przekazujecie darowizny na pomoc zwierzętom. To Wy umożliwiacie działanie jednej z czterech najskuteczniejszych organizacji prozwierzęcych na świecie. To Wy tworzycie tę organizację.

Naszym obowiązkiem i ogromną przyjemnością jest pokazanie Wam, jak pożytkujemy Waszą pomoc. Chcemy, abyście dobrze rozumieli, jak ważną częścią Otwartych Klatek jesteście i co razem osiągnęliśmy. A jest o czym mówić! Krótkie podsumowanie sukcesów z 2019 roku możecie zobaczyć poniżej, a w dalszej części artykułu znajdziecie podsumowanie naszych wydatków, podzielona na kategorie z przykładami działań.

Dlaczego tak dokładnie omawiamy nasze wydatki?

Wiemy, że oficjalne sprawozdania finansowe, przygotowane na potrzeby rzędów mają niezbyt przyjazną formę. Nawet dla osób zaznajomionych z księgowością nie stanowią wyczerpującego źródła informacji o naszych działaniach. W Otwartych Klatkach wierzymy, że każda wspierająca nas osoba powinna mieć dostęp do przejrzystych informacji o naszych wydatkach, aby móc dobrze zrozumieć nasze działania. Dlatego już po raz trzeci publikujemy obszerne sprawozdanie na naszym blogu (zobacz również sprawozdanie za rok 2017 i rok 2018). To pozwoli Wam dokładnie zrozumieć, jak wydajemy przekazane nam środki i w jaki sposób myślimy o zmienianiu świata dla zwierząt.

Najważniejsze wydatki minionego roku

Nasze wydatki w 2019 roku.

Wsparcie zagraniczne (20,53%) – Cierpienie zwierząt nie zna granic. Dlatego działamy również poza Polską. Wspieramy nasze zagraniczne oddziały (głównie w Europie Wschodniej). Dzielimy się wiedzą i doświadczeniem, wymieniamy materiałami, prowadzimy programy mentoringowe dla aktywistek i aktywistów z całego świata oraz organizujemy międzynarodowe wydarzenia.

W sierpniu 2019 roku w Warszawie zorganizowaliśmy międzynarodową konferencję o prawach zwierząt CARE 2019.

Konferencja CARE 2019
Uczestniczki i uczestnicy konferencji CARE w Warszawie – sierpień 2019.

Instytucjonalna redukcja spożycia mięsa (14,01%) – W 2019 roku kontynuowaliśmy naszą roślinną rewolucję! Kampania RoślinnieJemy nabrała rozpędu – skupiliśmy się na współpracy z biznesem i wspieraniu przedsiębiorców we wprowadzaniu nowych roślinnych produktów.

Po raz drugi zorganizowaliśmy konferencję Plant-Powered Perspectives. Przeprowadziliśmy plebiscyt na Roślinny Produkt Roku 2019. Ponadto, zaprosiliśmy do współpracy najlepszych szefów kuchni w Polsce i wspólnie wprowadziliśmy kuchnię roślinną na salony w ramach cyklu kolacji charytatywnych Chefs For Change.

Śledztwa i interwencje (13,78%) – cały czas patrzymy hodowcom na ręce i walczymy o to, by prawda o cierpieniu zwierząt na fermach ujrzała światło dzienne. W ubiegłym roku interweniowaliśmy na fermie niosek w Lisowicach i przeprowadziliśmy dwie interwencje na fermach futrzarskich. Pierwszą w Goliszowie, gdzie uratowaliśmy 8 lisów, a drugą w Karskach, skąd odebraliśmy lisa Maćka.

Lis Maciek w nowym domu
Uratowany z fermy lis Maciek.

Zmiany korporacyjne (7,91%) – Przyjazne zwierzętom zmiany wprowadzane przez największe firmy to ogromny sukces i wielki krok w kierunku lepszego świata dla zwierząt. Rezygnacja z używania jajek z chowu klatkowego, naturalnych futer, czy zwiększenie wymagań dobrostanowych to decyzje, które mają wpływ na życie milionów zwierząt.

Dzięki naszym działaniom w 2019 roku 24 firmy podpisały politykę o wycofaniu ze sprzedaży jaj „trójek”, 8 zadeklarowało poprawę dobrostanu kurczaków, kolejne marki odzieżowe zrezygnowały z futer naturalnych, a sieci handlowe Auchan i Selgros zrezygnowały ze sprzedaży żywych karpi.

Zmiany prawne i systemowe (6,49%) – w Otwartych Klatkach dążymy do wprowadzania trwałych i globalnych zmian. Nie tylko mówimy o cierpieniu zwierząt, lecz także przedstawiamy propozycje zmian – dążymy do rozwiązania przyczyn problemów. W tej kategorii wydatków mieszczą się propozycje zmian prawnych, spotkania z politykami, konferencje prawne i inne działania mające na celu poprawę sytuacji prawnej zwierząt.

W 2019 roku stworzyliśmy petycję o powołanie Rzecznika Ochrony Zwierząt, a przed wyborami nie pozwoliliśmy politykom zapomnieć, że polskie społeczeństwo chce zakazu hodowli zwierząt na futra.

Billboard przedwyborczy w Warszawie – październik 2019.

Budowanie ruchu ochrony zwierząt (6,38%) – tworzymy silną społeczność osób walczących o prawa zwierząt w Polsce. To kluczowe, aby o temacie ochrony zwierząt było głośno w przestrzeni publicznej. Wydatki, które wpadają w tę kategorię to głównie rozwój aktywistów i aktywistek – szkolenia oraz konferencje dla naszych wolontariuszek i wolontariuszy, oraz osób zatrudnionych.

Komunikacja (6,08%) – naszym zdaniem społeczeństwo powinno być świadome warunków, w jakich żyją zwierzęta na fermach przemysłowych. Aby ten cel osiągnąć, tworzymy treści dla mediów, opracowujemy publikacje naszych materiałów z ferm, a także realizujemy medialne kampanie o okrucieństwie wobec zwierząt.

W lipcu 2019 roku w Warszawie zawisło około 80 billboardów ukazujących prawdę o hodowli brojlerów. W czerwcu w Krakowie zorganizowaliśmy największy happening dla kampanii Frankenkurczak, a w listopadzie w stolicy można było znaleźć billboardy antyfutrzarskie, będące rezultatem współpracy z Mają Ostaszewską, Magdą Różczką i Tamarą Gonzalez Pereą.

Billboard - kulisy przemysłu futrzarskiego
Billboard kampanii Cena Futra w Warszawie – listopad 2019.

Edukacja konsumencka (3,56%) – Częścią naszej misji jest edukacja promującą pozytywne postawy wobec zwierząt. Zachęcamy do ograniczenia spożywania produktów odzwierzęcych i mówimy czemu to ważne oraz jakich produktów unikać.

Aby zachęcić do diety roślinnej, rzuciliśmy Polkom i Polakom najsmaczniejsze wyzwanie roku – Vegan Challenge.

Pomoc lokalnym społecznościom (2,40%) – W ramach Koalicji Społecznej Stop Fermom Przemysłowym wspieramy lokalne społeczności w walce z ekspansją ogromnych ferm, w których masowo hodowane są zwierzęta. Większość mieszkańców wsi i małych miejscowości nie chce żyć w smrodzie i zanieczyszczeniach ferm.

Badania (0,22%) – Do tej kategorii wliczamy badania naszej skuteczności. Staramy się współpracować z polskimi ośrodkami naukowymi, by sprawdzać, czy to, co robimy, jest skuteczne.

Dzięki przeprowadzonym badaniom opinii publicznej dowiedzieliśmy się, co o fermach futrzarskich myślą Polacy, a także czy Polacy chcą Rzecznika Ochrony Zwierząt.

Rozwój i pozyskiwanie funduszy (6,61%) – To środki, które przeznaczamy na zapewnienie rozwoju i utrzymania działania Otwartych Klatek. Gdy prowadzimy zbiórkę na azyl dla norek, czy pomoc uratowanym lisom i walkę o zakaz lub staramy się pozyskać fundusze z takich źródeł, jak granty, to zaliczamy je do tej kategorii. Te wydatki to inwestycja w rozwój Otwartych Klatek, żeby działać jeszcze skuteczniej.

Zarządzanie organizacją i administracja (12,03%) – Ta kategoria obejmuje wszystkie opłaty administracyjne, księgowość, koszty banku, opłaty biurowe i za serwery. Wpadają tutaj również opłaty związane z funkcjonowanie Stowarzyszenia, takie jak koszty zebrań walnych. Staramy się minimalizować koszty administracyjne, aby jak najwięcej środków przeznaczać na prowadzone kampanie.

Ile wydaliśmy w 2019 roku?

W 2019 roku nasz budżet wyniósł około 3 224 000 zł. Szczegółowe sprawozdania finansowe możecie zobaczyć na naszej stronie w zakładce Informacje Publiczne.

Nasze plany na rok 2020

Ten rok przyniósł wiele nowych, niespodziewanych wyzwań. Przede wszystkim pandemię, która na pewien czas zablokowała możliwość podejmowania działań w przestrzeni publicznej, czy prowadzenie spotkań offline. Nie pozwoliliśmy, by to nas zniechęciło! Po niezbędnych korektach naszych planów kontynuujemy obrany kierunek działań. Stawiamy na rozwój zarówno Otwartych Klatek, jak i ruchu prozwierzęcego na całym świecie. Wiemy, że aby zmienić świat, musimy działać razem.

W tym roku w dalszym ciągu będziemy współpracować z firmami, zachęcając je do przyjmowania przyjaznych zwierzętom polityk. Zmobilizujemy również wszystkie nasze siły w walce o zakaz hodowli zwierząt na futra. Nadal będziemy prowadzić śledztwa i interwencje. Będziemy rozmawiać z politykami i przekonywać ich do wprowadzenia oczekiwanych przez społeczeństwo zmian prawnych.

Nasze dotychczasowe sukcesy i plany na przyszłość zawdzięczamy Waszemu wsparciu. Wszyscy w Otwartych Klatkach jesteśmy ogromnie wdzięczni za każdą Waszą pomoc. Bez Was nie bylibyśmy w stanie walczyć o dobro zwierząt. Mamy nadzieję, że zarówno w 2020, jak i każdym kolejnym roku wspólnie będziemy budować Otwarte Klatki. Razem stworzymy świat wolny od cierpienia!


Aktualizacja – w oryginalnej wersji artykułu wykryliśmy błąd i dokonaliśmy jego korekty. Zaktualizowaliśmy sumę wydatków z 2 785 000 zł na 3 224 000 zł.