Na co Otwarte Klatki wydają pieniądze? Jak zarządzamy finansami? Jak wyglądają nasze roczne wydatki? Wiemy, że odpowiedzi na te pytania są bardzo ważne dla każdej wspierającej nas osoby. Dlatego przygotowaliśmy opis naszych wydatków z 2018 roku.
Oficjalne sprawozdania finansowe, przygotowywane na potrzeby urzędów mają niezbyt przyjazną formę. Dlatego publikujemy dokładny opis wydatków – tłumaczymy, na co wydajemy pieniądze i dlaczego. Mamy nadzieję, że wiedza na temat naszych wydatków pomoże Ci lepiej zrozumieć, jak działamy i jak myślimy o walce o zwierzęta.

Dlaczego chcemy szczegółowo mówić o naszych wydatkach?

Bez zaufania tysięcy wspierających nas osób nie bylibyśmy w stanie działać dla zwierząt tak skutecznie. To Wy tworzycie z nami Otwarte Klatki.
To dzięki Wam możemy walczyć. To dzięki Wam mamy siłę, by przeciwstawiać się okrucieństwu wobec zwierząt. Z Waszą pomocą prowadzimy śledztwa i interwencje na fermach – razem pokazujemy prawdę o okrucieństwie wobec zwierząt. Z Waszym wsparciem nie boimy się pokazywać prawdy i walczyć o zwierzęta w sądzie (gdzie wygrywamy!). Dzięki Waszej pomocy przekonaliśmy już ponad 100 firm do rezygnacji z jajek z chowu klatkowego. Na dodatek do Stowarzyszenia dołączyło już ponad 900 osób jako członkinie i członkowie wspierający.
To wy dajecie nam siłę do działania! Wasze zaufanie to powód, dla którego chcemy mówić jak najwięcej o tym, co się dzieje w Otwartych Klatkach.
Chcemy, aby każda osoba, która nas wspiera, miała pewność, że dobrze wykorzystujemy otrzymane środki. Stopniowo realizujemy założenia naszej polityki transparentności – publikujemy obszerne sprawozdania finansowe, pokazujemy, kto tworzy Otwarte Klatki, kto nas wspiera i dlaczego, a także informujemy o pensjach zatrudnionych osób. A to dopiero początek! Szykujemy dla Was znacznie więcej materiałów dotyczących naszych planów, działań i  wewnętrznego życia organizacji.

Na co Otwarte Klatki wydają pieniądze? Rok 2018

Na co Otwarte Klatki wydają pieniądze?

Co oznaczają podane kategorie?

Wsparcie zagraniczne (16,59%)

Otwarte Klatki to nie tylko działania w Polsce. Budujemy silny ruch prozwierzęcy także za granicą, przede wszystkim w Europie Wschodniej. Zapraszamy zaprzyjaźnione organizacje na warsztaty, szkolenia i konferencje, wymieniamy się doświadczeniami i przydatnymi materiałami. Naszym oddziałom udzielamy wsparcia finansowego, aby mogły się rozwijać.

Open Cages Ukraine

Otwarte Klatki Ukraina walczą z chowem klatkowym

Śledztwa i interwencje na fermach (14,17%)

Działamy, aby prawda skrywana za wysokimi murami ferm ujrzała światło dzienne. Ukazywanie prawdy – koszmaru, z jakim codziennie zmagają się zwierzęta, stanowi kluczowy element naszej walki o ich lepsze jutro.
W 2018 roku nasza grupa śledcza sprawdziła prawie 150 ferm w całej Polsce. Wynikiem tych działań było opublikowanie materiałów pokazujących warunki, w jakich hoduje się i zabija kurczaki, karpie, kury nioski i zwierzęta futerkowe. Pod koniec roku zorganizowaliśmy zbiórkę na prowadzenie śledztw – dzięki pomocy ponad 1100 wyjątkowych osób kupiliśmy nowy sprzęt (krótkofalówki, dron, noktowizor) i zapłaciliśmy za dojazdy na fermy.

Zarządzanie organizacją i administracja (12,69%)

Ta kategoria obejmuje wszystkie opłaty administracyjne, księgowość, koszty banku, opłaty biurowe i za serwery. Wpadają tutaj również opłaty związane z funkcjonowanie Stowarzyszenia, takie jak koszty zebrań walnych. Staramy się minimalizować koszty administracyjne, aby jak najwięcej środków przeznaczać na prowadzone kampanie.

Zmiany prawne i systemowe (12,42%)

W tę kategorię wliczamy m.in. propozycje zmian prawnych, spotkania z politykami, konferencje prawne i inne działania na rzecz polepszenia prawnej ochrony zwierząt. Nie możemy działać i mówić o problemach i cierpieniu zwierząt bez propozycji ich naprawy. Tylko działania, które rozwiązują przyczynę problemu, mają prawdziwy sens. Ta kategoria wydatków dotyczy właśnie takich działań.
W 2018 walczyliśmy o nowelizację ustawy o ochronie zwierząt zawierającą zapis o zakazie hodowli zwierząt na futra. Nagłaśnialiśmy temat w mediach, prowadziliśmy rozmowy z politykami, zorganizowaliśmy w Parlamencie Europejskim wystawę Make Fur History. Współorganizowaliśmy pod Sejmem największą w historii Polski demonstrację przeciwko usunięciu najważniejszych zapisów z nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt.
Niestety silne wpływy lobby przemysłu futrzarskiego i środowiska związanego z Radiem Maryja sprawiły, że prace nad ustawą były przeciągane i odkładane, a w końcu wycofano się z najważniejszych dla dobrostanu zwierząt zmian. To jednak nie koniec naszej walki! Zarówno politykom, jak i całemu społeczeństwu temat jest zdecydowanie lepiej znany niż 5 lat temu i nie mamy wątpliwości, że w Polsce uda się zakazać zabijania zwierząt na futro.

Zmiany prawne i systemowe

Demonstracja pod Sejmem w Warszawie oraz wystawa Make Fur History w Europarlamencie

Zmiany korporacyjne (10,89%)

Ogromną nadzieją dla zwierząt są zmiany wprowadzane przez największe firmy. Każda decyzja przyjazna zwierzętom, czyli taka o wycofaniu z użycia jajek z chowu klatkowego, naturalnych futer czy innych okrutnych praktyk, to ogromny krok naprzód w kwestii ochrony zwierząt.
Nieustannie rozmawiamy z firmami, przekonując je do lepszych wyborów i wprowadzania wewnętrznych polityk uwzględniających dobro zwierząt. Dzięki naszym działaniom w 2018 roku 68 firm podpisało politykę o wycofaniu ze sprzedaży jaj „trójek”.

Rozwój i pozyskiwanie funduszy (10,61%)

To środki, które przeznaczamy na zapewnienie rozwoju i utrzymania działania Otwartych Klatek. Gdy prowadzimy zbiórkę crowdfundingową na śledztwa lub staramy się pozyskać fundusze z takich źródeł, jak granty, to zaliczamy je do tej kategorii. Te wydatki to inwestycja w rozwój Otwartych Klatek, żeby działać jeszcze skuteczniej.  

Instytucjonalna redukcja spożycia mięsa (6,64%)

W ramach naszej misji przekonujemy firmy, by wprowadzały produkty tworzone z poszanowaniem życia zwierząt. Rok 2018 przyniósł prawdziwą rewolucję dla naszej kampanii RoślinnieJemy. Roślinną rewolucję! Rozpoczęliśmy współpracę z biznesem z branży gastronomicznej. Na sklepowych półkach pojawia się coraz więcej w pełni roślinnych produktów, sieci restauracji chętnie przystępują do akcji Roślinne Poniedziałki, a także wprowadzają trwałe zmiany w swoich jadłospisach.
Staramy się wspierać polską przedsiębiorczość i innowacyjność. W październiku zorganizowaliśmy Plant-Powered Perspectives, pierwszą w pełni roślinną konferencję dla biznesu. Pomagamy również kształcić przyszłą kadrę kucharzy – prowadzimy warsztaty dla uczniów techników gastronomicznych. Pokazujemy, że dieta roślinna jest prosta, pyszna i zdrowa.

Plant-Powered Perspectives

Konferencja Plant-Powered Perspectives – Warszawa 2018

Komunikacja (5,60%)

Uważamy, że społeczeństwo ma prawo do pełnej wiedzy na temat warunków, w jakich żyją zwierzęta. Ta kategoria to wydatki, które ponosimy, gdy tworzymy treści dla dziennikarzy, przygotowujemy do publikacji nasze materiały z ferm, czy realizujemy medialną kampanię o okrucieństwie wobec zwierząt.

Budowanie ruchu prozwierzęcego (4,98%)

Budujemy mocny ruch prozwierzęcy w Polsce. Uważamy, że jest to kluczowe, aby temat ochrony zwierząt zaistniał w przestrzeni publicznej. Naszymi głównymi wydatkami w tej kategorii jest rozwój aktywistów – przede wszystkim szkolenia dla wolontariuszy i osób zatrudnionych oraz organizacja konferencji.

Ruch prozwierzęcy

Aktywistki i aktywiści Otwartych Klatek podczas zjazdu w 2018

Edukacja konsumencka (2,68%) 

Częścią naszej misji jest edukacja promującą pozytywne postawy wobec zwierząt. Zachęcamy do ograniczenia spożywania produktów odzwierzęcych i mówimy czemu to ważne oraz jakich produktów unikać.

Pomoc lokalnym społecznościom w walce z ekspansją ferm przemysłowych (2,29%)

W ramach Koalicji Społecznej Stop Fermom Przemysłowym wspieramy lokalne społeczności w walce z ekspansją ogromnych ferm, w których masowo hodowane są zwierzęta. Większość mieszkańców wsi i małych miejscowości nie chce żyć w smrodzie i zanieczyszczeniach ferm.

Badania (0,45%)

Do tej kategorii wliczamy badania naszej skuteczności. Staramy się współpracować z polskimi ośrodkami naukowymi, by sprawdzać, czy to, co robimy, jest skuteczne.

Ile wydaliśmy w 2018?

Według wstępnych szacunków w 2018 roku nasz budżet wyniósł około 2 277 000 zł. Jesteśmy w trakcie przygotowania oficjalnego i publicznego podsumowania finansowego. Przewidujemy, że z powodów księgowych ta kwota będzie się tylko nieznacznie różnić.

Działamy skutecznie!

Za naszą skuteczność już dwukrotnie zostaliśmy wyróżnieni tytułem Standout Charity przez Animal Charity Evaluators. Oznacza to, że jesteśmy jedną z najskuteczniejszych organizacji prozwierzecych na świecie i odpowiednio wykorzystujemy przekazane nam środki. Według obliczeń ACE każda złotówka przekazana na Otwarte Klatki może pomóc nawet 14 zwierzętom. Każda złotówka ma znaczenie i stanowi ogromną pomoc.

Nasze plany na rok 2019

W 2019 roku chcemy kontynuować trendy dotyczące wydatków z ubiegłego roku:

  • zwiększać nakłady na przekonywanie biznesu do wprowadzania etycznych rozwiązań;
  • w dalszym ciągu będziemy patrzeć hodowcom na ręce – prowadzić śledztwa i interwencje oraz publikować raporty;
  • nie pozwolimy, by temat zakazu hodowli zwierząt na futra został zapomniany;
  • nadal będziemy wspierać rozwój naszych oddziałów za granicą i budować silny ruch prozwierzęcy.

Wierzymy, że wiedza na temat naszych wydatków pozwoli Wam lepiej zrozumieć nasz sposób myślenia i działania podejmowane w walce o prawa zwierząt. Mamy nadzieję, że w 2019 nadal będziecie budować Otwarte Klatki razem z nami.

Chcesz razem z nami tworzyć Otwarte Klatki?

Aby móc skutecznie działać dla zwierząt, potrzebujemy stałego wsparcia osób takich jak Ty. Dołącz do klubu Otwartych Klatek i razem z nami buduj przyszłość wolną od cierpienia zwierząt! Wszystkie informacje znajdziesz tutaj.