Prawdopodobnie każdy z nas przeżywał kiedyś taki moment, kiedy to zdecydował się coś w swoim życiu zmienić. Sam był, co prawda, co do tego przekonany, jednak jego otoczenie nie do końca go w tej decyzji wspierało. Może zabrakło mu wiedzy z jakiejś dziedziny, a być może po prostu motywacji – w efekcie wszystko „spalało na panewce”. Najnowsza kampania Otwartych Klatek o nazwie „Vegan Challenge” w swoim podstawowym zamyśle ma właśnie tego typu sytuacjom zapobiegać.

Vegan Challenge – z czym to się je?

Vegan Challenge to kampania promująca dietę roślinną. Zapoczątkowana była w krajach skandynawskich, a efekty jakie przyniosła i zainteresowanie jakie wzbudziła przeszły wszelkie oczekiwania organizatorów. W skrócie polega ona na tym, że wyzwanie zmiany diety na wegańską na okres 22 dni podejmują co miesiąc nowi uczestnicy.

Zakwalifikowane osoby, codziennie otrzymują na swojego maila newsletter m.in. z przykładowymi roślinnymi jadłospisami, przepisami, inspiracjami, jak również ciekawymi artykułami na temat zdrowia, środowiska, zwierząt, jak i innych tematów związanych z szeroko pojętym weganizmem.

Mentoring ogólny i indywidualny

Każda z osób uczestniczących w wyzwaniu zostaje dołączona do specjalnej i wyjątkowej grupy na Facebooku, gdzie otrzymuje codzienne wsparcie tzw. „mentorów ogólnych”, a na życzenie ma również możliwość uzyskania opieki „mentora indywidualnego”. Mentoring ma na celu przede wszystkim motywowanie, rozwiewanie wątpliwości, wspieranie w chwilach zwątpienia, jak również dzielenie się swoją specjalistyczną wiedzą i doświadczeniem. Co istotne, mentorzy to osoby, które już od dłuższego czasu są na diecie roślinnej i same posiadają szeroką wiedzę żywieniową.

Efekty

Oczywiście nie oczekujemy, że 22-dniowe wyzwanie dla każdego zakończy się całkowitym przejściem na weganizm. Cieszyć będzie nas każde, nawet najmniejsze ograniczenie spożywania produktów odzwierzęcych, jak i zwyczajne poszerzenie wiedzy osób zainteresowanych tym sposobem żywienia. Metoda małych kroków to jedna z podstawowych dewiz tej kampanii.

Wsparcie

Vegan Challenge opiera się o doświadczenia osób, które kiedyś same zmagały się z tymi samymi problemami towarzyszącymi zmianie diety na roślinną – od braków w wiedzy czym efektywnie i bezpiecznie zastępować w diecie mięso i nabiał, przez ataki i zaczepki osób nie rozumiejących w ogóle tego sposobu żywienia, po niedostateczne umiejętności kulinarne. Bezcennym jest to, że mentorzy także doświadczyli tych wszystkich trudności i jak nikt inny są w stanie wykazać się empatią i zrozumieniem dla rozterek swoich podopiecznych.

Edukacja

Filarem tej kampanii jest bez wątpienia wartość edukacyjna, szczególnie w sferze edukacji żywieniowej. Poprzez krótkie artykuły, newslettery, posty na grupie, a także bezpośrednią rozmowę – mentorzy starają się walczyć z mitem niedoborów towarzyszących diecie roślinnej. Jednym z priorytetów jest uświadamiane uczestników, że rośliny to przyszłość, a skomponowanie pełnowartościowej diety roślinnej staje się coraz łatwiejsze.

Najnowsze badania naukowe

W świetle współczesnej nauki prawidłowo zbilansowana dieta wegańska może być skuteczna w profilaktyce i leczeniu wielu chorób i dolegliwości. Zauważa się jej pozytywne działanie w przypadku m.in. niektórych typów nowotworów (w tym żołądka i prostaty), otyłości, cukrzycy typu 2 oraz nadciśnienia tętniczego.

 Odwiedź nasz profil: Vegan Challenge PL

Liczba zwolenników diet 100% roślinnych stale i dynamicznie rośnie, co pozwala mieć nadzieję na to, że kampania Vegan Challenge będzie zataczała coraz szersze kręgi i dotrze do tak ogromnej liczby osób, o jakiej nawet w najśmielszych snach nikomu z nas się nie śniło.

Ludzie skłaniają się ku diecie roślinnej z różnych pobudek: zdrowotnych, ekologicznych, filozoficznych, prozwierzęcych i wielu innych. Najpiękniejsze w kampanii Vegan Challenge jest to, że nie ma znaczenia jaki jest powód tej decyzji – i tak będzie Was wspierać, motywować i razem z Wami budować ten nowy lepszy, bardziej roślinny świat!
Tekst: Ewa Kędzierska