Właśnie trwa głosowanie na najlepsze raporty CSR (raporty społeczne), w którym my jako Otwarte Klatki też bierzemy udział. Ale jak wybrać najlepszy raport? Czym się kierować i czy każdy z nich uwzględnia dobro zwierząt? W głosowaniu należy wybrać 3 raporty, zrobiliśmy więc ich przegląd z uwzględnieniem działań na rzecz zwierząt. Przeczytajcie!

Społeczna odpowiedzialność biznesu

Czym są raporty CSR i dlaczego są ważne? Ich aktualna definicja brzmi:
“odpowiedzialność organizacji za wpływ jej decyzji i działań na społeczeństwo i środowisko zapewniania przez przejrzyste i etyczne postępowanie które:

 • przyczynia się do zrównoważonego rozwoju, w tym dobrobytu i zdrowia społeczeństwa;
 • uwzględnia oczekiwania interesariuszy;
 • jest zgodne z obowiązującym prawem i spójne z międzynarodowymi normami postępowania;
 • jest zintegrowane z działaniami organizacji i praktykowane w jej relacjach”.

Jednak pod tą definicją może kryć się szereg procedur i inicjatyw, niekoniecznie związanych z dobrostanem zwierząt. 

Przeczytaj także: 5 światowych marek, które zrezygnowały z futer

Najlepszy raport CSR
Duże marki modowe coraz częściej siadają do stołu z organizacjami prozwierzęcymi. Zmieniające się trendy, a także degradacja środowiska i zmiany klimatyczne wywołują panikę wśród ludzi, a co za tym idzie – społeczeństwo domaga się zmian od wielkich marek.  Rezygnacja z naturalnych futer czy wykorzystywania jaj z hodowli klatkowej jest dziś jednym z punktów do odhaczenia w raporcie CSR danej firmy. 

Dlaczego wszystkie firmy powinny uwzględniać dobrostan zwierząt? Czytaj : http://odpowiedzialnybiznes.pl/artykuly/zwierzeta-zasluguja-wiecej/
Sprzeciw klientów nie kończy się na jednym komentarzu pod profilem firmy na Facebooku, dziś ludzie łączą się i protestują, często pod sklepami danych marek. Jeżeli zatem dana firma stosuje następujące praktyki: 

 • wykorzystywanie futer ze zwierząt,
 • używanie angory (sierści królików, często wyrywanej żywcem),
 • sprzedawanie foie gras (wątrób przymusowo tuczonych kaczek lub gęsi),
 • używanie jajek klatkowych (oznaczonych numerem „3”),
 • stosowanie mięsa świń z ferm, które trzymają zwierzęta w klatkach,
 • stosowanie mięsa świń z ferm, które nie przeszły na kastrację chemiczną (kastracja mechaniczna polega na obcinaniu małym prosiakom jąder bez znieczulenia),
 • niedostosowanie się do minimum dobrostanowego dla hodowli brojlerów (minimum dobrostanowe określa m.in. zagęszczenie zwierząt na fermie),
 • używanie w produktach kosmetycznych tzw. oleju z norek (łoju norek, który produkują niektóre fermy futrzarskie),
 • używanie puchu kaczek lub gęsi, który pochodzi z ferm foie gras albo z ferm stosujących podskub przyżyciowy (wyrywanie żywcem piór)

to może się spodziewać społecznego protestu, bojkotu, a także może się stać obiektem agresywnej kampanii medialnej, wobec czego powinna uwzględnić wycofanie się z tych praktyk już teraz.

Najlepszy raport CSR

fot: Konrad Łoziński/ Lis hodowany na futro najczęściej wykorzystywane w przemyśle odzieżowym

Które firmy wspierają dobro zwierząt w swoich raportach CSR?

 • LPP – branża odzieżowa, w skład grupy wchodzą m.in. marki Reserved, Cropp, Mohito, House, Sinsay
  LPP od 2014 roku nie wykorzystuje angory, a od 2016 roku także naturalnych futer, do 2020 planuje zrezygnować z wykorzystywania moheru lub – jak sami piszą – „znajdziemy odpowiedzialny i humanitarny sposób jego pozyskiwania”. Marka Mohito wykorzystuje etycznie pozyskiwany puch wykorzystywany do produkcji kurtek.
  Pełen raport LPP: http://raportyspoleczne.pl/wp-content/uploads/raports/5b59c40502b4b7e6995eeae412091fc9.pdf
 • Orlen – surowce i paliwa
  Oferta kulinarna na stacjach ORLEN została od 2018 roku rozszerzona o produkty wegańskie i wegetariańskie! (kochamy Orlen za to)
  Pełen raport tu: https://raportzintegrowany2018.orlen.pl/pl
 • Orbis – hotelarstwo
  W ramach programu „Planet 21” sieć Orbis opracowała Kartę Zdrowej i Zrównoważonej Żywności. Jednym z jej punktów jest dbanie o dobrostan zwierząt, co znalazło odzwierciedlenie w decyzji dotyczącej stosowania jajek: do 2020 r. w restauracjach grupy Orbis będą serwowane wyłącznie jajka z chowu wolnowybiegowego.
  Pełen raport: http://raportyspoleczne.pl/wp-content/uploads/raports/6392cc4aca5c201c3a7b4400ee5e3812.pdf
 • CCC – Handel
  CCC ma w planach zweryfikować pochodzenie swoich surowców i materiałów, zwłaszcza skór.
 • AmRest Usługi
  KFC: Wyeliminujemy użycie jaj z chowu klatkowego, których używamy jako składnik śniadań w KFC. (zreazlizowane)
  W przypadku istniejących lub nowo wprowadzanych produktów zawierających jaja lub produkty jajeczne jako surowce będziemy dążyć do eliminacji wykorzystywania jaj klatkowych. (jeszcze nad tym pracujemy)
  Starbucks: Zastąpimy składniki w produktach pochodzące z jajek z chowu klatkowego na te pochodzące z chowu nieklatkowego. (realizujemy)
 • Wawel – przemysł spożywczy
  „W takich obszarach jak środowisko gruntowo-wodne, powierzchnia ziemi, krajobraz, powietrze, rośliny, zwierzęta, siedliska przyrodnicze i hałas Wawel S.A. nie wpływa negatywnie na swoje otoczenie”.
 • City Handlowyfinanse
  Współpraca z WWF, budki dla ptaków i nietoperzy oraz hotele dla owadów.
  Przeczytaj także: Dobrostan zwierząt nowym trendem w CSR (https://panel-otwarteklatki.ok.k8s.dance/dobrostan-zwierzat-nowym-trendem-w-csr/)
 • Otwarte Klatki – organizacja prozwierzęca działająca na rzecz wprowadzania systemowych zmian społecznych, dokumentująca warunki chowu przemysłowego, promująca pozytywne postawy wobec zwierząt. To tylko część naszej działalności, więcej dowiecie się z raportu. Wspierając nas, wspierasz realne zmiany na rzecz zwierząt i środowiska.
  Link do raportu: http://raportyspoleczne.pl/wp-content/uploads/raports/29bb2fddf154e263aa8e03e3a9d2f93c.pdf

Jak widać, CSR to bardzo szerokie pojęcie. Na podstawie kilku wyżej wymienionych raportów możecie zobaczyć różnicę w podejściu do pojęcia dobrostanu zwierząt i działań podjętych w tym kierunku. 
Głosowanie na najlepszy raport odbywa się pod tym linkiem: http://raportyspoleczne.pl/zaglosuj-na-raport/, trzeba wybrać 3 z podanych na stronie. Wierzymy, że wybierzecie te najbliższe dobru zwierząt. 

żródła: http://odpowiedzialnybiznes.pl/hasla-encyklopedii/spoleczna-odpowiedzialnosc-biznesu-csr/?gclid=EAIaIQobChMIh6aT-Nmi5AIVjqiaCh0c5wW0EAAYASAAEgLKEPD_BwE
Photo by Perry Grone on Unsplash