Unia Europejska aktualizuje właśnie swoją politykę dotyczącą dobrostanu zwierząt hodowlanych. Jednym z etapów przeglądu są konsultacje społeczne wśród osób zainteresowanych. Na oficjalnej stronie UE pojawiła się ankieta, którą może wypełnić każdy(-a) z nas. Nie przegapmy tej okazji i już dziś zabierzmy głos w sprawie zwierząt!

Unia Europejska prowadzi właśnie przegląd swojego prawodawstwa dotyczącego dobrostanu zwierząt hodowlanych. Prawdopodobnie jest to jedno z najważniejszych wydarzeń, jakie mogą znacząco wpłynąć na los zwierząt hodowlanych.

Smutne życie prosiaczka z fermy świń | fot. Andrew Skowron

Szansa na pozytywną zmianę

Przegląd prawa UE został podzielony na etapy. Jednym z nich są konsultacje społeczne wśród obywateli. Na oficjalnej stronie Unii Europejskiej udostępniona została ankieta, którą może wypełnić każda zainteresowana osoba. Znajdują się w niej między innymi takie pytania:

  • Czy hodowla zwierząt na futra powinna być nadal dozwolona w UE?
  • Czy powinniśmy zakazać transportu żywych zwierząt przeznaczonych do uboju poza UE?
  • Jak długo będziemy pozwalać na trzymanie kur w klatkach w UE?
  • Czy powinniśmy pozwalać na ogłuszanie kurcząt w łaźniach elektrycznych podczas uboju?
  • Czy ryby powinny być lepiej chronione podczas uboju?

Każdy głos w tej sprawie ma ogromne znaczenie. Im więcej z nas wypełni ankietę, tym większe szanse, że los zwierząt hodowlanych znacznie się poprawi.

Warto się pospieszyć! Możliwość wypełnienia ankiety upływa 21 stycznia – wtedy UE zakończy konsultacje.

Najpewniej spędzą w tej ciasnej klatce całe swoje życie…
Ferma kur niosek | fot. Andrew Skowron

Ankieta UE? A jak to działa?

Nie masz pewności, jak poprawnie wypełnić ankietę? Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy prosty instruktaż wideo, który krok po kroku objaśni, jak wypełnić ją szybko i z pozytywnym rezultatem dla zwierząt. Z jego pomocą odpowiedzenie na wszystkie pytania zajmie Ci około 15 minut.

Odpowiedzi, które proponujemy w przewodniku, powstały w oparciu o rekomendacje ekspertów ds. dobrostanu zwierząt. Możesz też oczywiście udzielić własnych odpowiedzi na zadane pytania.

Im więcej, tym lepiej!

Im więcej osób, którym zależy na losie zwierząt, usłyszy o ankiecie, tym lepiej! Poinformuj więc swoją rodzinę i znajomych. Zwierzęta liczą na naszą pomoc bardziej niż kiedykolwiek!

Pomóż zakończyć ich cierpienie, zwierzęta liczą na nas bardziej niż kiedykolwiek!
Zdjęcie z fermy norek | fot. Andrew Skowron