Coraz więcej sklepów rezygnuje ze sprzedaży jaj oznaczonych numerem 3. Już w tak popularnych marketach jak Biedronka czy Netto można kupić tylko jajka pochodzące z chowu bezklatkowego. Niezmiernie nas cieszy ta zmiana, bo to kolejny ważny krok na drodze do całkowitego wycofania chowu klatkowego w Polsce.

Jajek z chowu klatkowego nie kupisz już w tych marketach

W Biedronce, Netto, Kauflandzie, a także Frisco.pl i Makro – wszędzie tam nie ma już jajek świeżych oznaczonych numerem 3. Sklepy te kilka lat temu zadeklarowały, że zrezygnują ze sprzedaży jaj z chowu klatkowego, pozostawiając jajka z innych rodzajów hodowli. W 2017 roku taką deklarację złożyły sieci Netto, Frisco.pl, Makro i Kaufland, a w 2019 r. – Biedronka. Najwcześniej, bo już w styczniu 2019 r., jaja te zostały wycofane ze sklepu Frisco.pl. Z kolei w 2021 r. świeże jaja „trójki” zniknęły z półek sklepów sieci Biedronka oraz Netto. W 2022 r. natomiast zobowiązania dopełniło Makro. 

Ferma klatkowa kur niosek. Fot. Konrad Łoziński

Kaufland w 2022 r. wyeliminował ze sprzedaży świeże jaja klatkowe. W ich ofercie znajdziemy jeszcze gotowe produkty marki własnej zawierające jaja z tego chowu w składzie. Sieć podjęła jednak decyzję o wycofaniu towarów z dodatkiem tych jaj do 2025 roku i już teraz robi w tym kierunku postępy. Biedronka, Kaufland i Netto znajdują się w pierwszej dziesiątce sieci handlu detalicznego w Polsce – ich decyzja o wycofaniu jaj „trójek” z oferty ma tym samym wpływ na poprawę losu milionów kur niosek. Działania tych sieci zdecydowanie wyznaczają kierunek rozwoju dla wielu innych marek.

Co Polacy myślą o chowie klatkowym?

Decyzje wiodących w Polsce sieci handlowych dotyczące wycofania jajek pochodzących z chowu klatkowego są zbieżne z oczekiwaniami większości społeczeństwa. W niedawno przeprowadzonych badaniach (Biostat, 2022 rok) ok. 65% ankietowanych osób potwierdziło, że branże handlowa i gastronomiczna powinny zrezygnować z używania jajek „trójek”. Jest to podyktowane opinią, że chów klatkowy nie zapewnia kurom właściwych warunków bytowych. 

Warto zaznaczyć też, że ponad 62 tys. osób w Polsce oficjalnie wyraża swój sprzeciw wobec tego rodzaju chowu kur. Wszystkie te osoby podpisały bowiem dostępną tutaj deklarację dotyczącą niekupowania jajek „trójek”. Nasze społeczeństwo jest więc coraz bardziej świadome, jak szkodliwy jest chów klatkowy, i unika wspierania tego rodzaju hodowli. Trend ten dostrzegają producenci i sprzedawcy, coraz częściej decydując się na całkowite wycofanie „trójek” ze swojej oferty.

Halina i Łazarka – kury uratowane z fermy. Fot. Mirela Kowalska

Zakończmy epokę klatkową!

Kury nioski w chowie klatkowym nie mają szans na normalne funkcjonowanie. Stłoczone na niewielkiej powierzchni, nie mają dostępu do światła ani świeżego powietrza. Nigdy nie będą mogły chodzić po trawie, siedzieć na grzędzie ani realizować wielu innych ważnych potrzeb gatunkowych. Są jednak inne metody chowu – np. ściółkowy lub wolnowybiegowy, zapewniające kurom znacznie lepsze warunki do życia. 

Koszmarne warunki panujące w chowie klatkowym kur powinny odejść do historii. Dotyczy to także innych zwierząt, które – trzymane w ciasnych pomieszczeniach – nie mają szansy realizowania swoich naturalnych potrzeb. Teraz mamy niepowtarzalną szansę na zniesienie trzymania zwierząt gospodarskich w klatkach w całej Unii Europejskiej! Jeśli zgadzasz się z naszymi postulatami, podpisz petycję o zakończenie epoki klatkowej w UE, podpisz petycję!

  • Autorka tekstu: Joanna Hajdrych

Źródła:

https://www.portalspozywczy.pl/handel/wiadomosci/lista-sieci-detalicznych-i-hurtowych-w-polsce,212363.html