Rzeźbiarka Ida Karkoszka rozpoczyna nowy projekt stworzenia rzeźby lisa. Niezbędne do ukończenia rzeźby futra naturalne zostaną zebrane na zbiórce wspieranej przez Stowarzyszenie Otwarte Klatki. Wesprzyj nas w zbiórce futer!

Zwróćmy lisowi jego własność!

Projekt ponad dwumetrowego lisa wykończonego futrem naturalnym jest odpowiedzią na skandaliczne działania właścicieli i pracowników ferm futrzarskich. Życie zwierząt hodowanych w celu pozyskania futer jest okrutne. Poprzez stworzenie projektu Ida pragnie wyrazić sprzeciw hodowli zwierząt futerkowych oraz zwrócić uwagę społeczeństwa na cierpienie zwierząt w imię mody. Zbiórka futer umożliwi także pozbycie się niechcianych futer, a oddanie ich pozwoli na wsparcie kolejnej akcji przeciwko hodowli zwierząt futerkowych.

Jak można wesprzeć zbiórkę?

Niechciane i niepotrzebne futra lub odzież z elementami futer zwierzęcych, taką jak czapki, szaliki, płaszcze, obszycia kapturów czy rękawiczki można wrzucać do specjalnych kontenerów udostępnionych nam przez Partner Systems. Kontenery znajdują się na terenie Warszawy przy:

  • 6.03 – 1.04 Muzeum Sztuki Nowoczesnej, ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 22
  • 6.03 – 19.04 Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, ul. Krakowskie Przedmieście 5
  • 19.03 – 1.04 Międzynarodowe Centrum Kultury Nowy Teatr ul. Antoniego Madalińskiego 10/16

Istnieje także możliwość wysyłki futer na adres pracowni Idy:

Pracownia rzeźbiarska Ida Karkoszka

Ul. Mirkowska 45

05-520 Konstancin Jeziorna (teren Starej Papierni)

Sztuka, która przemawia za tych, którzy nie mogą mówić w swoim imieniu.

Ida Karkoszka to polska rzeźbiarka, której sztuka opowiada o relacji człowieka z planetą. Co ciekawe, w jej pracach poświęconych tej tematyce ludzie nie pojawiają się bezpośrednio. Widoczny jest tylko ich wpływ na świat, który mieli współdzielić. Karkoszka znalazła swój własny, bardzo osobisty sposób wskazywania problemów, jakie wywołuje destrukcyjna działalność człowieka. Komunikuje się ze światem za pomocą obiektów, które umieszcza w przestrzeni publicznej lub zamyka w ramach fotografii. Pokazanie pracy we właściwym miejscu i wykorzystanie jej w określonym kontekście pozwala jej uzyskać bardzo jasny przekaz, mający na celu skłonienie odbiorcy do myślenia, pobudzenia głębszych emocji, sprowokowanie do dyskusji.

Do przyłączenia się do zbiórki futer zachęca sama autorka:

Chcesz się przyłączyć do projektu? Otwórz szafę, lub zejdź do piwnicy. Jeśli masz tam futrzaną odzież i czujesz, że nadszedł czas, by się z nią pożegnać to przynieś i wrzuć ją do jednego z takich kontenerów. Powstanie z nich ostatnia – zewnętrzna warstwa rzeźby.

W ten symboliczny sposób oddamy lisowi jego własność.

Aktualne lokalizacje kontenerów i postępy prac nad rzeźbą znajdziesz w moim bio i na stronie wydarzenia.”