Przed zbliżającymi się wyborami do niemieckiego Bundestagu partia Zielonych przedstawiła bardzo ciekawy postulat. W swoim wyborczym manifeście nawołują oni do wprowadzenia wegetariańskiego dnia celem zmniejszenia ilości spożywanego w kraju mięsa. Jako podstawy podają nie tylko względy zdrowotne i ekologiczne, ale wskazują również na okrucieństwo hodowli przemysłowej. Według szacunków w Niemczech zjada się rocznie 60 kilogramów mięsa na osobę.

Bezmięsny dzień miałby obowiązywać w publicznych jadłodajniach na terenie całego kraju.

“Wegedzień jest świetną okazją, aby zobaczyć, że można odżywiać się bez mięsa i kiełbasy”, mówi Renate Künast, przewodnicząca partii Zielonych. “Wegetarianizm to coś więcej niż tylko niejedzenie mięsa”.

Inicjatywa ta spotkała się jednak z dużym oporem. Jak nietrudno się domyślić, jej przeciwnicy, związani szczególnie z przemysłem mięsnym, powołują się na wolność wyboru tego, co chcemy jeść. Czy jednak rzeczywiście możemy mówić o wolności, kiedy w tym samym czasie pozbawiamy jej miliony zwierząt, kiedy zamykamy je w klatkach i zabijamy dla naszej dość wątpliwej potrzeby jedzenia mięsa?

Podobne inicjatywy zostały jednak wprowadzone w różnych miejscach, chociaż na razie na poziomie lokalnym.Pierwszym europejskim miastem, które wprowadziło Wegetariański Dzień jest belgijskie Ghent. Już od 2009 roku, w każdy czwartek wiele restauracji, szkół, a nawet niektóre inne placówki publiczne serwują wyłącznie bezmięsne potrawy. Żeby jednak mieszkańcy nie czuli presji w miejscach tych na ogół mogą zażądać potrawy z mięsem.

Zainspirowani powyższym przykładem również mieszkańcy niemieckiej Bremy rok później ustanowili wegeczwartki u siebie.

Meatless_Monday thinkprogress.org

Podobne pomysły wprowadzane są także za oceanem, gdzie dość znane stają się ostatnio tzw. Meatless Mondays. Powoli przeradza się to w ogólnoświatowy ruch, do którego przyłączają się kraje z większości kontynentów.

W Polsce na razie inicjatywa ta nie jest znana, ale już teraz każdy i każda z Was może wprowadzić wegetariański albo wegański dzień we własnym jadłospisie. W Internecie znaleźć można mnóstwo inspirujących przepisów, które sprawią, że taki dzień będzie czystą przyjemnością odkrywania nowych smaków i rozwiązań. Kilka posiłków pomnożonych przez dużą liczbę osób to ocalone życie wielu zwierząt, a przy okazji spore korzyści zdrowotne i ekologiczne.

Na dobry początek zajrzyjcie tutaj.

Asia
21.08.2013