”Go vegan! 17 powodów, dla których porzucisz jedzenie mięsa” Orestesa Kowalskiego (Everyday Hero) to książka dla wszystkożerców, wegetarian i wegan. Każdy może wynieść z niej coś wartościowego i dowiedzieć się wiele o jednym zwierzęciu w szczególności – człowieku. Orestes poddaje ludzką psychikę i społeczeństwo dogłębnej analizie, szukając odpowiedzi na pytanie: „Skoro wiemy, że zwierzęta cierpią, dlaczego niektórzy z nas wciąż jedzą mięso?”

Rzeźnie mają szklane ściany

Dzisiaj tylko kilka kliknięć na ekranie naszego smartfona dzieli nas od zobaczenia na własne oczy, jak wygląda cierpienie zwierząt na fermach, w transportach i w ubojniach. Organizacje takie jak nasza przeprowadziły już dziesiątki śledztw, które dobitnie pokazują, że los zwierząt na fermach przemysłowych jest prawdziwym koszmarem.

Zdjęcie z fermy świń.
fot. Andrew Skowron

Bezlitosne i zmechanizowane tryby współczesnych hodowli mielą miliardy bezimiennych istnień rocznie, przedkładając zysk nad dobrostan i ludzką wygodę nad zwierzęcą wrażliwość.

Orestes Kowalski (Everyday Hero), książka “Go vegan!”

Dlaczego więc konsumpcja mięsa na świecie stale rośnie? Dlaczego tak wiele osób, które przestają jeść mięso po obejrzeniu materiałów z rzeźni, wraca do starych nawyków po jakimś czasie? Czy sama wiedza na temat okropnych warunków na fermach nie wystarczy, czy może ludzie są po prostu okrutni i nie ma nadziei na zmianę?

To tylko kilka z wielu pytań, na które odpowiedź znajdziemy w książce „Go vegan! 17 powodów, dla których porzucisz jedzenie mięsa” Orestesa Kowalskiego (Everyday Hero). Autor dzieli się przemyśleniami na temat współczucia, tradycji, norm społecznych i funkcjonowania ludzkiego umysłu, a także skutecznego pomagania. Wszystko to podparte jest wieloma przykładami z dziedziny psychologii i nauk społecznych.

Więzienie czy wegetarianizm?

„Więzienie czy wegetarianizm” to tytuł jednego z rozdziałów, który szczególnie zapada w pamięć. Odnosi się do wyników badania, które pokazują, jak silnie w kulturze zakorzenione jest jedzenie mięsa. Kiedy badacze zapytali, czy ankietowani woleliby zrezygnować z jedzenia mięsa, czy pójść do więzienia, wyniki były szokujące. 1 na 20 osób wolałaby zostać uwięziona, a w grupie młodych osób aż 1 na 10 osób wolałaby zostać osadzona w zakładzie karnym niż przestać jeść mięso.

Trudno więc dziwić się, że rezygnacja ze spożywania mięsa jest wielowymiarową decyzją, na którą wpływ może mieć wiele czynników – często nieuświadomionych. Everyday Hero w swojej książce pokazuje, w jak wiele pułapek myślowych możemy wpaść, próbując usprawiedliwić przed sobą jedzenie mięsa zwierząt, które cierpiały na fermach. Jego słowa skierowane są jednak nie tylko do potencjalnych wegan, lecz także do orędowników diety roślinnej.

Książka… samorozwojowa?

„Go vegan! 17 powodów, dla których porzucisz jedzenie mięsa” pokazuje, dlaczego lepiej jest być weganinem i jest świetną lekturą, jeśli zastanawiasz się nad wprowadzeniem zmian w swoich nawykach żywieniowych. Jeżeli myśl „A może…” przemknęła Ci kiedykolwiek przez głowę, ale tuż po niej pojawiło się jakiekolwiek „ale”: „ale to nic nie zmieni”, „ale każdy je mięso”, „ale lepiej pomagać ludziom” – lektura tej książki to idealne narzędzie do rozwoju swoich poglądów. 

Jesteś gotwy/a na zmianę? Dołącz do Roślinnego Wyzwania i otrzymaj gotowy jadłospis oraz praktyczne porady i wskazówki dotyczące diety roślinnej:

Nawet jeżeli w ostateczności nie zgodzisz się z Orestesem, to z pewnością skończysz czytanie „Go vegan!” z nową wiedzą i refleksjami, nie tylko na temat zwierząt, ale przede wszystkim na temat bycia człowiekiem. Bardzo pomocne są w tym pytania do Ciebie, zamieszczone przez autora na końcu każdego rozdziału, które są świetną pomocą w refleksjach.

Cytat z książki Orestesa Kowalskiego "Go vegan!": "Każda idea, sąd moralny czy wierzenie zbudowane są z wielu warstw, które można obierać niczym cebulę. Najsprawniej, i z najmniejszą ilością łez, wyjdzie nam to, gdy pozwolimy naszym umysłom czerpać przyjemność z kwestionowania tego, co już wiemy. O tym właśnie jest ta książka." Obok zdjęcie autora, fot. Bogna Wiltowska / Azyl Psubraty.
fot. Bogna Wiltowska / Azyl Psubraty

Jeżeli natomiast już teraz nie spożywasz produktów pochodzenia zwierzęcego, to przede wszystkim: dziękuję Ci w imieniu zwierząt, a po drugie: gorąco zachęcam Cię do przeczytania książki Everyday Hero. Cierpienie zwierząt i jego związek z zawartością naszych talerzy to temat, który budzi wiele trudnych emocji. ”Go vegan!” pomoże Ci lepiej zrozumieć problem jedzenia mięsa i wskaże najskuteczniejsze sposoby rozmawiania na temat diety roślinnej z rodziną czy znajomymi.

Bez względu na silne emocje powinniśmy zainteresować się motywacjami i poglądami ludzi, którzy działają w sposób dla nas niezrozumiały czy nie do pomyślenia. Korzystając w ten sposób z naszej empatii, będziemy w stanie znaleźć skuteczne narzędzia, by ten stan rzeczy zmienić.

Orestes Kowalski, (Everyday Hero), książka “Go vegan!”

Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Sensus. Zobacz informacje o książce i przeczytaj fragment na stronie wydawnictwa: